Reklama
Reklama

Kde sú ochrancovia ľudských práv a bojovníci za slobodu?

Počet zobrazení: 3812

Viac ako tisíc demonštrantov hnutia nazývaného „žlté vesty“ je vo Francúzsku odsúdených za nepokoje. Zadržaných v priebehu demonštrácii bolo takmer 5 600 osôb.

Pri každom výročí novembrových protestov študentov v Prahe v roku 1989 či výročiach „sviečkovej manifestácie“ v Bratislave sa „spomienkari“ idú zadrhnúť od dojatia alebo od zloby nad tým, ako sa „komunistická bezpečnosť“ vyvršovala nad účastníkmi týchto akcii. Týmto argumentujú aj o neľudskosti socialistického systému voči svojim občanom a o brutalite bezpečnostných síl i moci. A toto uvádzajú aj ako jednu z príčin, prečo bolo nutné socializmus odstrániť. Hoci to bol systém bez oligarchov, bez špekulantov, bez úžerníkov, exekútorov, bez vykorisťovania, ale aj bez bezdomovcov, narkomanov a gamblerov.

eiffel18-843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Ak sa vezmú fakty, obe vyššie spomínané demonštrácie v Československu sa neskončili porovnateľným zadržaním a odsúdením protestujúcich, ako je tomu dnes vo Francúzsku. Nehovoriac už o spôsobe použitia sily.

To nesvedčí o nehumánnosti režimu v terajšom Francúzsku? To nesvedčí o potláčaní slobody názorov občanov na vládnuci režim prezidenta Macrona? Nesvedčí to o neľudskosti režimu voči vlastným občanom?

Kde sú dnes Mikloškovia, Gálovia, Budajovia, Kňažkovia, Kocábovia a iní...? Kde sú dnes herci, speváci, hudobníci a iní „umelci“, ktorí vtedy boli zástancami ľudských práv v Československu a hľadali podporu v zahraničí? Aj takouto podporou argumentovali. Prečo sa nezastanú aspoň verbálne a otvorene francúzskych občanov, ktorí prišli demonštráciou vyjadriť svoj názor na režim v ich krajine a na politiku vládnucej moci?

Asi preto, že nie vždy im ide skutočne o humanizmus a slobodu.

(Autor je podpredsedom KSS)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama