Kedy nás vyhodia z EÚ?

Počet zobrazení: 2571

Znie to bláznivo? No poďme si rozobrať politiku Bruselu a Berlína. Nemci si pekne vymysleli taký európsky pakt, v ktorom by nemali hlavné slovo Spojené štáty ani Rusko. Pomerne rýchlo pochopili, že Nemecko nie je schopné vládnuť únii, pretože nemá na to dostatok zdrojov: ekonomických, vojenských ani organizačných. Navyše prestíž Nemecka nie je na olympskej výške. Pre istotu však naberali ďalšie štáty a ich územia – aby sa nezapojili niekde mimo vplyvu Nemecka.

Podobne ako v antickom Ríme ak sa nemôže presadiť jednotlivec, priberie si nejakých spoločníkov a vznikne hoci triumvirát. Takto sa zdalo, že vládnuť budú Nemecko spolu s Francúzskom a Britániou. Lenže Veľká Británia bola z nich ekonomicky aj vojensky najsilnejšia a tak musela ísť z kola von. Francúzski politici sú dostatočne „ochočení“, takže sú vhodnými partnermi pre Nemcov. Po všelijakých personálnych tančekoch sa Nemci odhodlali presadiť svoju osobu do čela Európskej komisie. Nejde o nijakú kreatívnu či aspoň silnú osobnosť, bude dobre fungovať ako prenosový kábel z Berlína do Bruselu.

eu_vlajka843.jpg
Foto: ClipArt

Na východe Európy však začali vystupovať niektorí politici príliš národne – niektorým sa nepáči prenášanie ziskov z ich krajín na západ a na východ putujú montovne áut, spotrebnej elektroniky a pod. Do toho prišlo zistenie dvojakej akosti západných potravín, ktoré sa tvária na východe, ako by sa nič nestalo. Kým išlo o ojedinelé aktivity, tak spoľahlivo fungovali rôzne výstražné sankcie a ohovárania. No keď sa z pôvodného „kecklubu“  – Vyšehradskej štvorky vyvinul zárodok neposlušnej aliancie, zasvietilo v Bruseli (či v Berlíne) výstražné svetielko.

Viditeľne zlyháva centralizované rozhodovanie, štátne vlády chcú vládnuť a občania už pochopili (väčšinovo), že existujú rôzne „sorty“ občanov únie.

No a teraz – všimnime si rôzny meter na hodnotenie rovnakých javov. Pred rokmi zaujala melodráma okolo slovenského dieťaťa a jeho adopcie v Nórsku. Miestne súdy sa hrali so Slovákmi ako s malomocnými – a to Nórsko nie je členom EÚ. V Londýne zavraždili Čecha na ulici, išiel z krčmy domov, za ním vybehli dvaja domorodci aj s reťazou, ktorou ho umlátili – prokurátor to zhodnotil, ako vzájomnú bitku.

Trochu športu, aj ten patrí do spoločenského vývoja. Futbalisti Slovana Bratislava dopadli podivne na Faerských ostrovoch, nikto sa ich z UEFA nezastal, nedal im šancu, na ostrovoch rozhodoval veterinár. V tom čase urobil brazílsky futbalový fenomén Neymar jr. priestupok proti pravidlám UEFA – po zápase si vymenil dres so súperom, mal byť dištancovaný na niekoľko zápasov a mal ísť do karantény. No nič sa nestalo. Skrátka, jednak je boháč a hlavne hrá za francúzsky klub.

Takto by sme mohli pokračovať ďalej. V stredoveku rímsky cisár Karol IV., ktorý je známy aj ako český kráľ Karol I., zistil na svojich potulkách po trhovisku, že predavači textilu z meradla odrezávajú konce, čím sa miera skráti a tovar predraží. Nasledovalo rozhodnutie: na obidvoch koncoch meradla musia byť kovové koncovky. No takéto rozhodnutie by sa aj dnes zišlo pri hodnotení napríklad demokracie v krajinách V-4. Brusel sa výrazne ozval s kritikou Maďarov a Poliakov – údajne je u nich ohrozená demokracia, podľa komisárky Jourovej je tá maďarská nezdravá! To, čo vystrája slovenská vláda a parlament okolo súdov a prokuratúry im však vôbec nevadí, veď slovenská vláda je poslušná, je to trójsky kôň vo V-4 (takto je to už viac rokov). Takže ani personálne čistky v úradoch štátnej správy a v nemocniciach im nevadia. Vždy ide o to, čo kto chce vidieť a čo nechce vidieť.

Na krajiny V-4 sa pletie nepríjemný bič aj z prisťahovalcov. Už vraj nejde o kvóty, ale kto nebude poslúchať, budú mu krátené centrálne peniaze, čo je podľa mňa v rozpore s ideou jednotnej únie. S prijatím nelegálnych prisťahovalcov by nemala súhlasiť únia ako taká, veď ide o masové porušovanie zákonov. Škrtenie peňazí však môže byť vážnym bodom zlomu v jednote EÚ – centrum nemá právo trestať členské štáty, tie majú formálne úplnú suverenitu.

Východoeurópske krajiny už boli dostatočne vypumpované, takže sú potrebné iba ako val proti Rusku. Túto úlohu však môžu vykonávať aj USA. Najvernejšími bojovníkmi za EÚ zostávajú europoslanci – nikde inde by im nebolo tak dobre. Viacerí úradníci centrálnych úradov štátnej správy si tiež „odbiehajú“ do Bruselu, takže by im odchod Slovenskej republiky z EÚ veľmi chýbal.

V každom prípade by sa však mala na rôzne varianty vývoja pripraviť Národná banka SR. Vzdali sme sa vlastnej meny, jej prípadná obnova by niečo stála.

No ale k účinkovaniu SR v Európskej únii. Integrovanie európskych štátov do spoločenstva je dobrý nápad. Potrebuje nejakú základnú ideu, na ktorej sa dá tento „domček“ postaviť. EHS ju mala, a preto sa tomuto spoločenstvu darilo. Európska únia ju však nemá, ako hovoria kritici, na konci zostane iba hymna, aj to preto, že ide o využitie Beethovenovej skladby a Schillerovej básne. No a diela géniov sú takmer večné.

Európska únia potrebuje zásadnú rekonštrukciu, inak ju čaká tragický osud. Štáty V-4 v podstate ponúkli takúto rekonštrukciu, no centrum by sa muselo vzdať časti moci a muselo by konečne tvoriť strategickú víziu a na to nemá silu, teda energiu ani vôľu.

Vždy, keď je nejaký vážny vnútorný problém, treba nájsť zástupný problémik, ktorý sa patrične zväčší a násilím vyrieši – to aby bolo jasné, že poslúchať treba, to vedel už dobrý vojak Josef Švejk.

Centrum EÚ sa nachádza v zlej situácii – nevie sa postaviť k migračným vlnám, do toho prišla CORONA, ktorú tiež nezvláda, všetko hádže na jednotlivé štáty, no tieto si samotné neporadia s ničím. Tak prišli mocní v Bruseli na nápad riadne podkúriť štátom V-4, tým by sa mala pozornosť verejnosti otočiť od pozorovania bruselskej neschopnosti. Kvôli nemeckej menšej sile musela opustiť úniu Veľká Británia – kto bude ďalším obetným baránkom?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984