Kniháreň 2019 – august

Počet zobrazení: 2562

Gustáv Murín: Dvojhra bez pravidiel. Rusko vs. Kočner | Sándor Márai: Chtěl sem mlčet | Scott Galloway: Veľká štvorka | Mária Macková: Ak zastaneš, zamrzneš. Osobnosť popredného slovenského profesora žurnalistiky Andreja Tušera

murin_dvojhra_bez_pravidielo.jpgGustáv Murín: Dvojhra bez pravidiel. Rusko vs. Kočner

Prepletenec osudov Pavla Ruska a Mariana Kočnera je symbolický pre obdobie po Nežnej revolúcii, keď vo „vyšších kruhoch“ každý každého poznal. Ide o dobu závratných kariér jednotlivcov, ktorí rýchlo bohatli a ešte rýchlejšie o to bohatstvo, a pričasto aj o vlastný život prichádzali. Ako všetky moje knihy z tohto obdobia, aj Dvojhra bez pravidiel je mediálnym obrazom doby. Netvrdí sa v nej, že sa udalosti stali tak, ako sú opisované, ale že takto o nich referovali médiá. V zrkadle dobových i súčasných médií teda sledujeme najskôr príbeh jedného mladého ambiciózneho muža, ktorý v mnohom ovplyvnil dianie na Slovensku, aby skončil s virtuálnou väzenskou guľou na nohe v očakávaní, aký osud mu pripravia chystané obvinenia a súdy. Druhým „hrdinom“ tejto knihy je jeho spolužiak z vysokej školy, ktorý bol s tým prvým v rôznych sporoch celé desaťročia, aby ich nakoniec spoločný „kšeft“ priviedol pred súd. Toto duo podnikavcov je teda zároveň aj poučením, že strmé kariéry na hrane elementárnej morálky a zákonov vedú k ešte strmším pádom.
Marenčin PT, 2019, 240 strán


chtel-jsem-mlcet.jpgSándor Márai: Chtěl sem mlčet

Vydání knihy Chtěl jsem mlčet se v Maďarsku stalo v roce 2013 skutečnou literární senzací. Z autorovy pozůstalosti se nečekaně vynořily neznámé rukopisy, mimo jiné i toto velmi osobně laděné vyznání mapující zhruba dekádu po anšlusu. Jde o období, které nebylo pojato ani do Zpovědi, ani do Země, země!. Příčiny tohoto mlčení rovněž ozřejmily až nově nalezené texty. Například v zápise z roku 1949 Márai píše: „První dvě kapitoly Zpovědi před zahraniční veřejnost nepustím; nechci, aby toto smutné doznání, tuto obžalobu Maďarů, četli i cizinci. “ Nejde tu však o kritiku Maďarů obecně, ale především o kritiku vlastní společenské vrstvy, která nese břímě odpovědnosti za roli, kterou Maďarsko sehrálo ve druhé světové válce.
Academia, 28. 4. 2019, 160 strán

velka_stvroka.jpgScott Galloway: Veľká štvorka

Veľká štvorka – Amazon, Apple, Facebook a Google sú štyri najvplyvnejšie spoločnosti na našej planéte. Podarilo sa im to nielen vďaka technológiám a talentu. Každá z nich oslovuje naše inštinkty a evolučné potreby, čo dokážu skvele využiť – Amazon prebúdza pravekého lovca a zberača, Apple rozmnožovací pud, Facebook naše nutkanie byť milovaný a Google naše volanie po bohu, pretože na všetko pozná odpoveď. Tieto firmy vytvorili nové odvetvia podnikania a zmenili pravidlá tak, že ich konkurencia stráca dych. Marketingový guru Scott Galloway opisuje ich cestu k úspechu, riziká priveľkej moci a priveľkej dôvery, ktorú sme do nich vložili. Namiesto opakovania mýtov, ktoré tieto spoločnosti o sebe šíria, si kladie fundamentálne otázky. Ako sa im podarilo infiltrovať naše životy tak úspešne, že sa im prakticky nedokážeme vyhnúť? Prečo im odpúšťame aj kroky, ktoré by iné firmy zničili? A existuje šanca, že sa objaví piaty vyzývateľ? Kniha odpovedá na to, čo musíte urobiť, aby ste boli úspešní v 21. storočí.
Stott Galloway je americký profesor a podnikateľ. Patrí do päťdesiatky najvplyvnejších odborníkov na marketing, na Svetovom ekonomickom fóre ho zaradili medzi stovku Global Leaders of Tomorrow. Založil marketingovú a konzultačnú spoločnosť Prophet a viaceré technologické firmy.
Premedia, 2019, 280 strán
 

ak-zastanes-zamrznes-obalka.jpgMária Macková: Ak zastaneš, zamrzneš. Osobnosť popredného slovenského profesora žurnalistiky Andreja Tušera

Kniha Ak zastaneš, zamrzneš je ucelenou biografiou významnej osobnosti slovenskej žurnalistiky Andreja Tušera, nositeľa najvyššieho ocenenia Slovenského syndikátu novinárov Mercurius veridicus ex Slovakia, ktoré je obdobou prestížnej americkej Pulitzerovej ceny za publicistiku.
V knižnom rozhovore sa dlhoročný novinár a pedagóg vracia k prežitým rokom, spomína na prelomové životné zážitky i na menej známe udalosti, ktoré tvoria dejiny novodobej slovenskej žurnalistiky a vysokoškolského vzdelávania v oblasti médií. Výpovede profesora Tušera odkrývajú jeho profesionálny i ľudský rozmer, ktorým ovplyvnil viac ako dve generácie slovenských novinárov a ďalších pracovníkov médií. Pôsobil na Univerzite Komenského v Bratislave, na Trnavskej univerzite v Trnave, na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, na Katolíckej univerzite v Ružomberku, na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Prednášal redaktorom po celom Slovensku. Súčasťou knihy sú spomienky viacerých z nich. Na svojho prajného, láskavého učiteľa a kolegu spomínajú s vďakou a úctou, hlásia sa k nemu ako k priateľovi, ktorý poradí, pomôže alebo aspoň vypočuje. A to je v dnešnej dobe čím ďalej tým viac vzácnejšie.
Daxe, 2019, 292 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984