Kniháreň Slova

Počet zobrazení: 3449

anotacie uvodFot.jpgL. Ferlighetti: Ve snu ve snu měl jsem sen | E. Vženteková: Diptych Štefana Uhra – Organ a Tri dcéry | V. Bělohradský: Mezi světy & mezisvěty | L-P. Miguel: Conquista pohledem poražených| P. Horák: Bohumil Laušman - politický životopis | T. Klubert: Veľkí vojvodcovia na Slovensku | H. Patomäki: Veľká pohroma Eurozóny | I. Tyler: Búriaci sa občania | R. Holmes and N. Jones: Rod a sociálna ochrana v rozvojovom svete

ferlinghetti.jpgLawrence Ferlighetti: Ve snu ve snu měl jsem sen

Obsáhlý výbor z básnické tvorby předního amerického básníka, žijící legendy a ikony San Franciska Lawrence Ferlinghettiho (nar. 1917). Sbírka shrnuje Ferlinghettiho tvorbu z let 1955 - 2011 ve všech jejích podobách: od lyrických, snových a imaginativních básní, přes jazzové improvizace, halucinogeny inspirované texty, sugestivní pamflety a letáky až po ironické, satirické a nezastřeně politické básně a poetická pásma. Výbor představuje tohoto básníka ulice, "sólového tragika", jako zasvěceného průvodce poválečnou kulturní historií USA. Kniha obsahuje básně známé z překladů Jana Zábrany a v překladu Luboše Snížka i básně v češtině vycházející zcela poprvé.

Maťa, 2013, 352 strán

uher.jpgEva Vženteková: Diptych Štefana Uhra – Organ a Tri dcéry

Monografia Diptych Štefana Uhra – Organ a Tri dcéry sleduje prehodnotenie desaťročia ustáleného výkladu dvoch významných režisérových historických filmov. Pokúša sa tiež  o rozlíšenie scenáristického podielu Alfonza Bednára a  vkladu Štefana Uhra do výslednej realizácie diel. Doteraz dominoval výklad a postoj scenáristu, ktorému odporuje Uhrov autorský zámer, v oboch filmoch uplatnený a „ukrytý" do metaforickej reči a alegórie. Tie autorka v publikácii podrobuje analýze, dešifrovaniu a obsiahlejšiemu výkladu. Ako uvádza na prebale knižky, „historicita, obraznosť aj spôsob Uhrovho rozprávania sú podmienené sakrálnymi zdrojmi katolíckej tradície a spirituality – v Organe (1964) v podobe imanentnej mystiky, v Troch dcérach (1967) bolestným vytesňovaním tejto mystiky“. Okrem podrobnej analýzy oboch diel ich autorka hodnotí aj v kontexte ostatnej Uhrovej tvorby a porovnáva ich s príbuznými dielami českej kinematografie.

Predslov publikácie napísal filmový historik Václav Macek a uvádza v ňom, že „predkladáme nový text, nový uhol pohľadu na Štefana Uhra a jeho miesto v slovenskom filme a kultúre. Eva Vženteková objavuje významy, ktoré ostali nepovšimnuté či nepochopené, rozpráva o poetike, ktorá zásadne zmenila našu hranú kinematografiu. V jednom však priamo či nepriamo potvrdzuje to, čo z Uhra urobilo ,lídra‘ generácie a čo o ňom rozprávajú aj jeho kolegovia: iste, bol váhavý, neistý, v praktickom živote nebol žiadnym revolucionárom, ale vo filmovom umení sa ním stal. A nikdy sa zásadne nespreneveril základným životným hodnotám.“ Súčasťou publikácie je aj technický scenár oboch filmov OrganTri dcéry, podporená je tiež početnou fotografickou prílohou.

FOTOFO v spolupráci so SFÚ a VŠMÚ v Bratislave, 2013

belohradsky.jpgVáclav Bělohradský: Mezi světy & mezisvěty

Rozhovory a eseje z první poloviny devadesátých let rozšířené o knižně nevydané dialogy a úvahy z let 1998-2012. Václav Bělohradský se snaží pěstovat filosofii jako literární žánr, který se nerozvíjí za univerzitními zdmi, ale naopak zdi bourá, především zdi oddělující od sebe vznešené a obyčejné, elitní a masové. Jeho úvahy navazují na slavnou Wittgensteinovu definici filosofie jako „snahy ukázat mouše, která uvízla v láhvi, cestu ven“. Ty láhve vyrábí a lidi do nich lákají různá bratrstva autorizovaných interpretů světa, přikazujících nám, jak máme o světě mluvit a jak v něm jednat. Není dnešní ekologická krize důsledkem takového uvíznutí Západu v láhvi vědecké a ekonomické racionality? Ale naštěstí k Západu patří také anarchistická vzpurnost proti předepsané mluvě, jazykoví vagabundi, díky kterým nakonec z láhví unikáme, i když to unikání nikdy nekončí. Výrazem intermundia latinští básníci označovali prázdné prostory mezi světy, v nichž studeně fouká a přežijí v nich jen bozi. Ze všech historických světů dnes zbyly jen prostory mezi světy, musíme se naučit v nich žít, i když tam studeně fouká a nejsme bozi. O nutnosti učit se žít v těch mezisvětech jsou rozhovory sebrané autorem v této knize.

Reloaded 2013,  364 strán

conquista.jpgLeón-Portilla Miguel: Conquista pohledem poražených. Vyprávění indiánů o dobytí Mexika

Do roku 1959 byla jediným uceleným svědectvím o conquistě vítězná kronika španělských dobyvatelů. Až mexický antropolog a historik Miguel León-Portilla shromáždil texty původních obyvatel, přeložené z jazyka náhuatl Ángelem Maríou Garibayem, a zpřístupnil je v díle Conquista pohledem poražených. Kniha přináší vyobrazení bojů s conquistadory a pád aztécké říše tak, jak na tyto události nahlíželi indiáni z Tenochtitlánu, Tlatelolka, Texcoka, Chalka a Tlaxcaly. Nyní má i český čtenář možnost poznat indiánská líčení předznamenávající katastrofu, popis postupu Cortésových armád, kroniku hrdinských bitev dávných Mexiků bojujících za svou kulturu i za své životy, žalozpěv za civilizaci, která byla navždy smetena z povrchu zemského, i velkou epopej o počátku mexické národní identity - knihu Conquista pohledem poražených, jež se zařadila mezi klasická díla mexické literatury.

Pavel Mervart, 2013, 248 strán

lausman.jpgPavel Horák: Bohumil Laušman - politický životopis

Bohumil Laušman (1903-1963) je znám jako protinacistický odbojář, poválečný ministr průmyslu prosazující znárodnění, předseda sociální demokracie v době únorové krize nebo exulant unesený v roce 1953 komunistickou tajnou službou zpět do Československa, kde po mnoha letech věznění záhadně zemřel. Laušmanovu nejasnou úlohu v únoru 1948, v Gottwaldově „obrozené“ Národní frontě i v poúnorovém exilu však není možné hodnotit bez znalosti názorového vývoje, bez rozboru působení v zahraničním odboji za druhé světové války, bez odpovědí na otázky týkající se činnosti za třetí republiky a bez analýzy poúnorového života této kontroverzní osobnosti. Pouze tak lze pochopit Laušmanovo rozhodování v kritických momentech československých dějin. Byl komunistickým kolaborantem, nebo naopak bojovníkem proti teroru a útlaku, ať už nacistickému či komunistickému? Odpovědi nabízí objevná publikace českého historika Pavla Horáka. Politická biografie kontroverzního politika je současně historií české sociální demokracie ve 20. století.

Mladá fronta, 2012, 384 strán

vojvodcovia.jpgTomáš Klubert: Veľkí vojvodcovia na Slovensku

Slovensko zasiahlo mnoho vojen, povstaní a revolúcií. Vojakov a bojovníkov viedli vojvodcovia, generáli, skvelí i menej skvelí stratégovia. Kniha prináša to najzásadnejšie o štyridsiatich mužoch, ktorí neraz rozhodovali o osudoch celých národov a výrazne ovplyvnili naše dejiny. Bojovali, víťazili, mýlili sa. Rodion Jakovlevič Malinovskij, Gotthard Heinrici, Jozef Turanec, Rudolf Viest, Alexej Alexejevič Brusilov, Ferdinand Foch, Artúr Görgei, Vinzenz Ferrerius von Bianchi, Michail Illarionovič Goleniščev-Kutuzov, Napoleon I. Bonaparte, Andrej Hadík, Ladislav Berčéni, Ján Pálfi, Siegnert Heister, Eugen Savojský, Karol Lotrinský, Ján III. Sobieski, Mikuláš Zrínsky, Ahmed Köprülü, Jean-Louis Raduit de Souches, Raimondo de Montecuccoli, Albrecht z Valdštejna, Gabriel Betlen, Charles Bonaventura de Buquoy, František Nádašdy, Mikuláš Pálfi, Lazarus von Schwendi, Matej I. Korvín, Jan Jiskra z Brandýsa, Ján Huňady, Prokop Holý-Veľký, Ľudovít I. Veľký, Bajdar, Ladislav I., Boleslav I. Chrabrý, Štefan I., Svätopluk I., Samo, Valentinianus I., Marcus Aurelius.

Perfekt, 2013, 87 strán

great_eurozone.jpgHeikki Patomäki: Veľká pohroma Eurozóny.Od krízy až ku globálnemu Novému údelu

Posledných pár rokov eurozóna zaznamenala posun od krízy ku katastrofe. Popri Grécku, Portugalsku a Írsku, už dohnaných na pokraj ekonomickej katastrofy, a hrozbe toho, že mnohé ďalšie štáty EÚ ich budú nasledovať, sú následky pre globálnu ekonomiku potenciálne hrozné. Kniha rozoberá súčasnú krízu, odhaľuje, že jej prepuknutie pramení v nestabilite, ktorá bičovala proces financializácie už od raných sedemdesiatych rokov 20. storočia. Navyše, krízy verejných dlhov v zadlžených európskych krajinách sa zhoršili, a nie odľahčili, v dôsledku krokov Komisie a vedúcich čiiteľov nezadlžených krajín, najmä Nemecka. Po fascinujúcom príbehu o tom, ako sa Európa ocitla vo svojich súčasných ťažkostiach, autor predstavuje novú radikálnu víziu „globálnej ekonomickej demokracie“, ktorá predstavuje jedinú schodnú cestu zo súčasnej krízy.

Zed Books, apríl 2013, 264 strán

 

revolting_subjects.jpgImogen Tyler: Búriaci sa občania. Sociálny pokles a vzdor v neoliberálnej Británii

Prelomová štúdia spoločenského pokorenia súčasnej Británie. Kniha skúma, akým spôsobom sa jednotlivé búriace sa skupiny ľudí búria proti svojmu žalostnému podrobeniu. Kniha využíva množstvo odborných a rozsiahlych prípadových štúdií z mladej subkultúry pochádzajúcej z pracovnej vrstvy uchádzačov o azyl, Rómov a kočovníkov a rovnako aj londýnske vzbury z roku 2011. Práca skúma, akým spôsobom jednotlivci zdolávajú reštriktívne neoliberálne ideológie individuality.  V tejto snahe sa autor dožaduje hlbšieho psychologického chápania úlohy reprezentačných foriem vo vytváraní marginality, spoločenského odlúčenia a nespravodlivosti. Takisto sa pokúša ilustrovať mnohé estetické a politické stratégie vyhýbajúc sa stigmatizácii a hľadaniu obetných baránkov. Nápadito a originálne kniha prezentuje sériu nových náhľadov na neoliberálne spoločnosti. Predstavuje nevyhnutnú publikáciu pre tých, ktorí sa zaujímajú o šíriace sa nerovnosti, rastúci sociálny nepokoj a sociálnu nespravodlivosť v širšom globálnom kontexte.

Zed Books, marec 2013, 288 strán
 

gender_and_social.jpgRebecca Holmes and Nicola Jones: Rod a sociálna ochrana v rozvojovom svete

Milióny libier z medzinárodných rozvojových fondov sú každoročne investované do sociálnych programov ochrany na riešenie chudoby. Chudoba je však stále tu, najmä pre riziko a zraniteľnosť, z ktorých väčšinou vzniká. Aj napriek tomu sa však venuje len malá pozornosť vytváraniu rodovo citlivej politiky a programov a ich následnej implementácii.  Rod a sociálna ochrana v rozvojovom svete uvádza taký veľmi potrebný rodový pohľad na tieto otázky. Opieraním sa o empirické údaje z chudobných domácností a komunít z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky poskytuje bohatý náhľad na účinky rôznych sociálnych nástrojov ochrany. Prácu uzatvára názor, že pomocou relatívne drobných zmien v tvorbe a v investíciách do oživenia ich výkonu, môže sociálna ochrana prispieť k prestavbe rodových vzťahov na individuálnej,  komunitárnej úrovni, alebo na úrovni domácností.

Zed Books, marec 2013, 336 strán

Dovozcom zahraničných publikácií je www.megabooks.sk/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984