Kniháreň Slova

Počet zobrazení: 2833

Ľuboš Jurík: Poučenie z moci | Miloš Zeman - Zpověď informovaného optimisty | David Foster Wallace: Toto je voda | Slavoj Žižek: Menej ako nič: Hegel a tiene dialektického materializmu | James Marriott a Mika Minio-Paluello: Ropná cesta: Putovanie od Kaspického mora k Londýnu | Listy Rózy Luxemburgovej

poucenie_z_moci.jpgĽuboš Jurík: Poučenie z moci

Kniha nadväzuje na predošlú knihu autora z prostredia veľkej politiky s názvom Pokušenie moci. V druhej časti, ktorá má mierne pozmenený názov – Poučenie z moci  – má čitateľ možnosť preniknúť do zákulisia parlamentu, politických strán, vlády, diplomacie, zahraničných ciest a medzinárodných rokovaní. Ľuboš Jurík šesť rokov pôsobil ako hovorca predsedu NR SR, zúčastnil sa na mnohých domácich i zahraničných rokovaniach M. Dzurindu a R. Schustera, opísal autentické zážitky, ktorých bol priamym svedkom. Čitateľ tak dostáva do rúk zaujímavú knihu o zložitom období Slovenskej republiky od jej vzniku až po prvé desaťročie tretieho tisícročia. Pritom Ľuboš Jurík je nielen pozorný a detailný kronikár, ale aj glosátor udalostí a osobností, pričom sa snaží zachovať objektívny odstup, aj keď netají svoj kritický pohľad na udalosti.
Perfekt 2013, 608 strán

Miloš Zeman - Zpověď informovaného optimisty. Rozhovor s Petrem Žantovským

zeman.jpg„Jako člověk jsem spokojený, jako občan ne.“
„Jsem eurofederalista, a tedy odpůrce evropského superstátu.“
„Když se dva perou, musí tu být někdo, kdo je uklidní: a to je prezident.“
To a mnoho jiného říká ve své nové knize Miloš Zeman, bývalý předseda sociálních demokratů, předseda parlamentu i premiér.

Miloš Zeman je otevřený, ale nespoléhá na dobře znějící bonmoty. Jeho hodnocení posledních deseti let života v našem státě, těch deseti let, během nichž nebyl ve vysoké politice, a má tedy právo je hodnotit jakoby zvenčí, ale zainteresovaně, stojí za pozorné čtení. Miloš Zeman glosuje toto období v české politice i ekonomice a prezentuje své myšlenky týkající se úřadu prezidenta a své případné pojetí výkonu této nejvyšší ústavní funkce. Dává ale také nahlédnout – a to nečekaně upřímně – do svého soukromí, provádí nás úskalími své osobnosti, nebojí se nahlas pojmenovat své slabosti… Tato zpověď je korunována laskavým vyznáním jeho dvěma dětem, dospělému synovi a dospívající dceři. Miloš Zeman se nám tu představuje jako člověk, se kterým je příjemné a inspirativní pobýt v rozhovoru.

Ostatně právě v tomto duchu mluví novinář Petr Žantovský, který s Milošem Zemanem toto knižní interview připravil: „Je to už naše druhá společná kniha, ta první vyšla před deseti lety, když Miloš Zeman opouštěl politiku a odcházel na Vysočinu. Dnes se z Vysočiny do politiky vrací a já mám pocit, jako by těch deset let ani neuběhlo. Jako bychom ten nepřetržitý dialog teprve včera nakrátko ukončili, abychom se k němu dnes vrátili. O ta léta starší… a snad i moudřejší."
Nakladatelstvicas.cz, 2012, 224 strán

toto_je_voda.jpgDavid Foster Wallace: Toto je voda

Americký prozaik a esejista David Foster Wallace vystúpil verejne len raz. V roku 2005 sa prihovoril absolventom americkej Kenyonovej univerzity. Jeho prejav vychádza knižne pod názvom Toto je voda a je prvým Wallaceovým textom preloženým do slovenčiny.
David Foster Wallace sa snaží odpoveď na otázku – Ako žiť svoj život, ako premýšľať? Ako sa dostať zo zajatia vlastného egocentrizmu? Ako nezabudnúť na ľudskosť a súcit?
Po autorovej smrti vyšiel text v denníkoch Wall Street Journal, Times či Guardian a dodnes je jedným z najdiskutovanejších filozofických zamyslení.

David Foster Wallace sa narodil v štáte New York v roku 1962. V detstve profesionálne hrával tenis. Študoval filozofiu a angličtinu a ako záverečnú prácu na Amherst College napísal knihu, ktorá neskôr vyšla ako román The Broom of the System. Na doktorandské štúdium filozofie sa zapísal na Harvarde. David Foster Wallace písal eseje, romány (Infinite Jest), poviedky (Girl with Curious Hair, Brief Interviews with Hideous Men). Získal viacero literárnych ocenení. V roku 2008 spáchal samovraždu. Jeho posledný  nedokončený román Pale King vyšiel v roku 2011 a bol nominovaný na Pulitzerovu cenu.

V máji 2014 vo vydavateľstve INAQUE.sk vychádza Wallaceova zbierka esejí A Supposedly Fun Thing I’ll Never Do Again.
Inaque 2013, 135 strán

Slavoj Žižek: Lessthan Nothing. Hegel and the Shadov of dialectical materialism / Menej ako nič: Hegel a tiene dialektického materializmu

zizek_hegel.jpegPočas posledných dvoch storočí sa západná filozofia vyvíjala v Hegelovom tieni, z ktorého sa chce dostať každý nový mysliteľ. V dôsledku toho sa Hegelov absolútny idealizmus stal strašiakom filozofie aj napriek faktu, že Hegel predstavuje určujúceho filozofa prechodu k modernizmu, doby, ktorá je prekvapivo podobná tej našej. 

Dnes, keď kapitalizmus praská vo švíkoch, vstupujeme do nového obdobia prechodu. V knihe Menej ako nič, ktorá je produktom celoživotného záujmu autora, Slavoj Žižek tvrdí že to, že sa jednoducho nevrátime k Hegelovi, ale namiesto toho opakujeme a prevyšujeme jeho  triumfy a obchádzame jeho limity, čím sa stávame viac hegelovskými ako sám Hegel, je dôsledkom akéhosi imperatívu. Takýto prístup nielen že umožňuje autorovi diagnostikovať súčasnosť, ale rovnako ho zapája do kritického dialógu s kľúčovými prúdmi súčasného myslenia – Heideggerom, Badiouom, špekulatívnym realizmom, kvantovou fyzikou a kognitívnymi vedami. Modernizmus sa začína a končí Hegelom.
Verso 2013, 1056 strán

James Marriott, Mika Minio-Paluello: The Oil Road. Journeys forn the Caspain Sea to the City of London/ Ropná cesta: Putovanie od Kaspického mora k Londýnu

ropna_cesta.jpgV unikátnej putovaní  z ropných polí Kaspického mora k rafinériám a finančným centrám Európy sledujú autori James Marriott a Mika Minio-Paluello stopy skrytých trás, pozdĺž ktorých tečie pre život potrebná krv našej  ekonomiky. Úžasné zdroje azerbajdžanských surovín už oddávna inšpirovali mnohých, aby zmenili svet. Od revolučného futurizmu hlavného mesta Baku z dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia k železnému kapitalizmu moderného Londýna sa zápas o kontrolu na ropnými zásobami tejto krajiny – a tým aj obyvateľstva a politiky – zaslúžil o devastáciu prírodného prostredia a vznik mnohých spoločností.

Ropná cesta predstavuje ľudský pohľad na vidiecky život v kaukazských horách a rovinách Anatólie, ktorý je v okamihu a mnohokrát fatálne zasiahnutý takmer nepochopiteľným spôsobom ropnými spoločnosťami. Potrubia a trasy nákladných lodí tak spájajú demokratické režimy Talianska, Rakúska a Nemecka s represívnymi režimami Azerbajdžanu, Gruzínska a Turecka. Sieť finančných a politických inštitúcií v Londýne tak spája životy metropoly a vidieka.

Na základe desaťročnej štúdie nás autori sprevádzajú doteraz skrytým svetom výroby  a spotreby energie, rezistencie a zisku, ktorý formoval Európu viac ako storočie. V tejto aktuálnej, doteraz chýbajúcej publikácii spájajú empatiu cestovateľov s precíznosťou investigatívnych reportérov.

Ľudská rasa sa pohybuje po ropnej ceste a táto kniha nám pomáha objasniť to, kam smerujeme a prečo je načase zmeniť kurz.
Verso 2012, 380 strán

The Letters od Rosa Luxemburg / Eds. Georg Adler, Peter Hudis, Annelies Laschitza / Listy Rózy Luxemburgovej

rosa_luxemburgova.jpegNajucelenejšia zbierka korešpondencie Rosy Luxemburgovej v angličtine. Publikácia obsahuje 190 listov adresovaných vedúcim osobnostiam robotníckeho a socialistického hnutia – Leovi Jogichesovi, Karlovi Kautskému, Kláre Zetkinovej a Karlovi Liebknechtovi – ktorí patrili medzi jej najbližších priateľov, milencov a kolegov. Väčšina z tejto korešpondencie je preložená do angličtiny po prvý raz a osvetľuje vnútorný život tejto revolucionárskej ikony, ekonomickej  a sociálnej teoretičky, politickej  aktivistky a lyrickej štylistky. Jej politické obavy sú odhaľované popri jej osobných bojoch v rámci socialistického hnutia, ktoré bolo často zaujaté voči nezávisle premýšľajúcim ženám. Kolekcia poskytuje nové a hlbšie vnímanie Luxemburgovej ako spisovateľky a historickej osobnosti.
Verso 2013, 656 strán

Dovozcom zahraničných publikácií je www.megabooks.sk/

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984