Kniháreň Slova – október 2014

Počet zobrazení: 2573


anotacie_uvodfot_2.jpgE. Polák ed.: Nezopakovateľné rozhovory (zo Slova) | Slavoj Žižek: Požadujme nemožné | Vladimir Vedraško: Invaze Československo 1968 – Svědectví velitele | E. T. A. Hoffmann: Diablové elixíry        



nezopakovatelne_obalka.jpgEmil Polák, ed.: Nezopakovateľné rozhovory

Kniha prináša 20 rozhovorov s našimi i zahraničnými osobnosťami, ktoré vyšli na stránkach Slova prevažne na prelome dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia. Boli nielen svedkami, ale aj aktérmi udalostí druhej polovice dvadsiateho storočia, no aj aktívnymi účastníkmi či pozorovateľmi prevratných zmien po roku 1989, ktoré v čase vzniku rozhovorov už nadobúdali jasné kontúry. Zahraničné osobnosti sa rôznym spôsobom viažu aj k Slovensku, k prelomovej dobe, ktorú sme žili a žijeme.

Väčšina oslovených bola aktívna už v čase druhej svetovej vojny (okrem Ladislava Balleka, Pavla Dostála a Tibora Huszára). Prišli na svet v prvej tretine minulého storočia a do ich osudov výrazne zasiahlo Povstanie, ktorého sa zúčastnili. Potiaľ akoby ich životné príbehy šli súbežne. V hodnotách, vyjadrených Povstaním, sa nerozchádzajú. No v ďalšom období sa ich osudy už stretávali či pretínali rôzne, križovali sa, protirečili si, aby sa zase – aj keď nie v hodnotení konkrétnych udalostí – stretli v náhľadoch na minulé deje a pohyby súčasnosti. Čítanie rozhovorov, aj keď to iste vtedy redakcia Slova tak nekoncipovala, je ako čítanie jedného príbehu Slovenska, príbehu nazeraného z ľavého brehu.

Intervieowané osobnosti: Matej Andráš, Ladislav Ballek, Egon Bondy, Milan Čič, Pavel Dostál. Alfred Hrdlicka, Tibor Huszár, Jozef Jablonický, Karol Kállay, Peter Karvaš, Ján Lenčo, Ľubomír Lipták, Vladimír Lokvenc, Arnošt Lustig, Egon Matzner, Anton Rašla, Karol Rosenbaum, Svetoslav Veigl, Gore Vidal, Helmut Zilk

Autori rozhovorov: Štefan Balák , Peter Greguš, Eduard Chmelár, Juraj Janošovský, Lýdia Kokavcová, Martin Krno, Jozef Lysý, František Novosád, Martina Nemethová, Martin Muránsky, Braňo Ondruš, Miro Procházka, Marián Repa, Gabriela Rothmayerová, Ladislav Skrak.
Vydal Klub Nového slova vo vydavateľstve CCW, október 2014, 302 strán

zizek_obalka.jpgSlavoj Žižek: Požadujme nemožné

Kam jsme došli a jak se máme nyní zachovat? O jaký druh společnosti stojí za to usilovat? Proč je obtížné představit si alternativní společenské a politické uspořádání? Kde máme hledat základ pro naději? Na tyto a mnohé další otázky se Slavoj Žižek snaží odpovědět v této nadčasové knize založené na rozhovorech, které podtrhují Žižekovu nezkrotnost. Žižek se věnuje takovým tématům, jako je Arabské jaro, globální finanční krize, vzestup Číny, populismus v Latinské Americe nebo Severní Korea. Kamkoli rozhovor zamíří, Žižekova energická mysl osvětluje nečekané horizonty. Analyzuje nejen aktuální složité situace, ale také zkoumá možnosti změny. Tyto originální a strhující rozhovory nabízejí úvod do studia jednoho z nejvýznamnějších myslitelů naší doby.
Broken Books, október 2014, 160 strán

invaze_vedrasko.jpgVladimir Vedraško: Invaze Československo 1968 – Svědectví velitele

První české vydání svědectví jednoho z klíčových sovětských aktérů vpádu vojsk varšavské smlouvy do Československa. Na jaře roku 1968 dostal generál Aleksandr Michajlovič Majorov (1920–2008), velitel 38. armády Přikarpatského vojenského okruhu, rozkaz vpadnout „do ČSSR s cílem potlačit a v případě nutnosti zničit kontrarevoluci na jejím území“. V roce 1998 podal jako vůbec první z velitelů, kteří uskutečnili srpnovou invazi do Československa, o tehdejších dramatických událostech svědectví, jež k vydání připravil ruský novinář Vladimir Vedraško. Výsledkem je kniha přinášející mnoho dříve nepublikovaných informací a autentických ukázek dobových hlášení. Po šestnácti letech se s touto unikátní publikací konečně mohou seznámit také čeští čtenáři v překladu Pavla Weigela. České vydání prošlo odbornou revizí s cílem odstranit nepřesnosti a chyby vzniklé v důsledku neznalosti dobových čs. reálií a doplnit údaje o osobách zmiňovaných v textu. Součástí knihy je také nově sestavená příloha tvořená fotografiemi ze sbírek Ústavu pro soudobé dějiny, Muzea Policie ČR a ČTK.
Mladá fronta, august 2014, 352 strán

e.t.a.hoffmann.diablove.jpgE. T. A. Hoffmann: Diablové elixíry                                

Bohato fabulovaný románový príbeh kapucína Medarda. Strhujúco vyrozprávaný E. T. A. Hoffmannom, klasikom nemeckej literatúry. Vťahuje čitateľa do hlbín ľudskej duše, do schizofrénie jej intímnych poryvov vyvolávaných ustavične sa meniacimi vratkými polohami na tenkej hranici medzi dobrom a zlom. Autor virtuózne hrá (sám aj hudobný skladateľ) na citlivých strunách tajomna až príšerna, istôt človeka i jeho vnútornej rozorvanosti, náhle meniac hudobný motív aj tóninu, aby nakoniec vyviedol skladbu do symfonickej harmónie. Majstrovsky vykresľuje (sám aj maliar) scény blaha i najhrozivejšej záhuby, frivolnej pýchy i pokornej kajúcnosti, až naostatok jeho dielo vyúsťuje do zátišia vnútornej vyrovnanosti.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2014, 368 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984