Reklama
Reklama

Kniháreň – apríl 2018/2

Počet zobrazení: 2960
Milan Stano: Socializmus v anekdotách | Milan Kupecký a Vladimír Pavlík: Sme nielen za priateľské ovzdušie! Životné prostredie očami humoristov

 

Milan Stano: Socializmus v anekdotách
 

anekdoty_socializmus.jpgAnekdoty v knihe Socializmus v anekdotách sú z našej nedávnej histórie, lebo cez humor sa dá povedať viac o dobe než vážnymi vedeckými traktátmi pre pár odborníkov. Kniha je koncipovaná do štyroch kapitol: Socializmus v anekdotách v Československu, v Sovietskom zväze, v iných socialistických krajinách a Rádio Jerevan. Zbierka obsahuje 1 329 anekdot, je bohato ilustrovaná 257 dobovými karikatúrami. Nájdete tam aj anekdoty na komunistických papalášov Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Husáka, Biľaka, Štrougala, Jakeša a iných, ako na Lenina, Stalina, Chruščova, Brežneva, Andropova, Černenka, Gorbačova, Kadára, Ulbrichta, ale aj vtipné hlášky z Rádia Jerevan: Čo je to reakčný vtip? Taký, ktorý vymýšľa reakcia a súdruhovia ho rozširujú. – Optimista vyhlasuje, že žijeme v najlepšom možnom svete. Pesimista sa obáva, že je to pravda.

breznev_husak.jpgAnekdoty približujú atmosféru tých čias, ako zmýšľali ľudia v tejto dobe, z čoho a koho si uťahovali, aby aspoň takto ventilovali svoj strach a humor im pomáhal sa preniesť cez ťaživé problémy života. Iné pomery boli v Československu v päťdesiatych rokoch a neskoršie v osemdesiatych rokoch, keď už režim bol deravý a v novembri 1989 sa rozsypal ako domček z karát. Sovietske anekdoty 1917 až 1991 sú pravdepodobne najlepšie, čo sa podarilo ruskej kultúre vytvoriť v období od roku 1917 až po rozpad Sovietskeho zväzu. Možno aj tým, že sú zhustením poznanej skutočnosti a sú pravdivé. Anekdota je malý kúsok pravdy o živote a má veľkú výpovednú hodnotu o dobe, v ktorej vznikala. Anekdoty z tej doby mali zvláštne čaro, lebo patrili do kategórie „tabu“. Teda hovoriť sa hovorili, ale takéto anekdoty sa nepublikovali, nevysielali v rozhlase ani v televízii. Niekedy bolo nebezpečné ich aj rozprávať, lebo za takéto protištátne vtipy hrozilo vyšetrovanie, väzenie. Preto sa aj vravelo takýmto vtipom, že sú zo súťaže o zlatú mrežu.
Vydavateľstvo Štúdio humoru a satiry, 2018, 248 strán
Ukážka z knihy: Socializmus v anekdotách


Milan Kupecký a Vladimír Pavlík: Sme nielen za priateľské ovzdušie! Životné prostredie očami humoristov
 

pavlik-kupecky.jpgNová humoristická kniha autorskej dvojice Milan Kupecký – Vladimír Pavlík je zbierkou aforizmov a kreslených vtipov. Kombinácia písaného a kresleného humoru, okoreneného satirou, je vhodným spôsobom prezentácie takejto tvorby.

Aforizmy Milana Kupeckého, zaradené do tohto výberu, majú nielen ekologický, ale i sociálno-politický rozmer, napríklad: „Reči sa hovoria  a chlieb sa hádže do kontajnerov!“ Alebo: „Ak to takto pôjde ďalej, príroda nás nebude lákať, ale ľakať.“ A do tretice: „Toľko nám chýbali za bývalého režimu banány, až sme sa stali banánovou republikou.“

pavlik_ilustracia.jpgObrázky Vladimíra Pavlíka majú svoj pôvab i svojráz. Sú bez slov a vyznačujú sa nevtieravým humorom s nádychom jemnej satiry. Ani im nechýba širší spoločenský rozmer – poukazujú na rozmáhajúcu sa ziskuchtivosť a nekultúrnosť, na mentalitu konzumu, ktorá veľmi neblaho vplýva aj na naše životné prostredie.   

OZ Chýrnik – noviny tolerantnosti, 2018  

Ukážku z knihy prinesieme v dohľadnom čase           

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama