Kniháreň – január 2017

Počet zobrazení: 4471

Denisa Fulmeková: Konvália | Rudolf Ferko: Čo kamery nevideli... | Štefan Nižňanský: Dobrodruh Saša | Miroslav Frindt: Prípad Najdúch

konvalia.jpgDenisa Fulmeková: Konvália. Zakázaná láska Rudolfa Dilonga


Fulmekovej Konvália je príbeh židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga. Ich vzťah sa začal ešte v medzivojnových Malackách a Valéria sa neskôr vyhla deportácii najmä zásluhou svojho milenca. Po skončení vojny Dilong tajne emigroval do zámoria a šokovaná Valéria ostala s dieťaťom sama. Navyše čelila perzekúciám štátnej moci ako bývalá družka prominentného básnika Slovenského štátu. V šesťdesiatych rokoch sa medzi Valériou a Dilongom obnovila korešpondencia a v júli 1969 sa po rokoch stretli vo Viedni. Ich vzťah možno nazvať vzťahom osudovým, i keď určite nie naplneným. Zároveň je to aj rodinný príbeh autorky Denisy Fulmekovej, keďže dcérou oboch protagonistov bola jej mama (a otcom autorky je Jozef Kot). V knihe sú publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburghu na jej päťdesiatku.
Slovart, 2016, 192 strán plus 32 strán prílohy

kamery_3.jpg
Rudolf Ferko: Čo kamery nevideli... Rozmarné vyprávanie o tom, ako sa na Slovensku  nakrúcal film
 

Kniha slovenského režiséra dokumentárnych filmov Rudolfa Ferka prináša súbor príhod a zážitkov, ktoré sa udiali pri nakrúcaní, ktoré zažili ľudia za slovenskými kamerami. Pri nakrúcaní sa vždy odohráva niečo, čo by stálo za zápis do kroniky, ibaže takýto zápis neexistuje, nevedno, či okrem ústneho podania sa mu dostalo aj podoby trvalejšej, zvukovej, knižnej či inej. Táto kniha je pokusom o vyplnenie tohto vákua. Text je doplnený čiernobielymi fotografiami.
     Rudolf Ferko je absolvent Vyššej filmovej školy v Čimeliciach, neskôr, popri zamestnaní vyštudoval FAMU. Uprednostnil krát­kometrážnu tvorbu pred hraným filmom na Kolibe, pracoval ako kameraman a od roku 1973 ako samostatný autor (písal scenáre a komentáre, režíroval) v Štúdiu spravodajského filmu v Brati­slave, filmu dokumentárneho, aj ako externý režisér v Slovenskej televízii. V  redakcii televízneho dokumentu a publicistiky pôsobil v ro­koch 1994 – 1995 ako šéfredaktor. S kamerou prešiel takmer celý svet, od aljašského Yukonu po povodie Amazonky, od Gree­nwichského poludníka po Kubu a Mongolsko, navštívil národne parky na rovníku, vrátane výstupu na najvyššiu horu Afriky, Kili­mandžáro. Nakrútil takmer tristo krátkometrážnych filmov, takmer tisíc re­portáží pre filmové týždenníky. Je autorom publikácií „Sln­kom maľované“, „Malá škola kinoamatéra“ (1968, 1976), o svo­jom živote, zasvätenom filmu memoáre, „Takmer desať, ba aj viac miliónov“ (2003), je autorom knihy „Príbehy pravdivé i vymyslené“ (2014).
CCW, 2016, 221 strán

dobrodruh_sasa.jpgŠtefan Nižňanský: Dobrodruh Saša


Kniha Dobrodruh Saša prináša neuveriteľné príhody bratislavského dobrodruha, kráčajúceho sprvu ľahkovážne životom po úzkom mantineli, z ktorého mohol padnúť do priepasti kriminality, zločinu, zatratenia... Osobne sa poznal a stretával s mnohými vekslákmi, pašerákmi a viacerými bosmi bratislavského podsvetia. Podozrievali ho a vyšetrovali kvôli príprave atentátu na Brežneva, za vyhrážanie a bitku, pre pašovanie a predaj heroínu i za kupliarstvo. Za železnú oponu utieklo z ČSSR viacero ľudí, no tento „sympatický darebák“ emigroval až trikrát! A hoci sa po novembri 1989 vrátil zo Švajčiarska – už ako úspešný a majetný podnikateľ – za hranice Slovenska musel utekať opäť. Z politických dôvodov pred chápadlami štátnej mafie! A to v čase, keď v roku 2002 oslavovala celá krajina zlatý úspech našich hokejistov. Jeho život sa doslova vznáša medzi zemou a nebom, ku ktorému sa v dospelosti priblížil naplnením chlapčenských snov a túžob o lietaní.
Vydajte sa čítaním tejto knihy po kľukatých dobrodružných cestách osudu chlapca z bratislavskej štvrte „500 bytov“, z prostredia klampiarskych dielní cez Juhosláviu, Rumunsko, Taliansko, Švajčiarsko, USA i Mexiko, cez nočné bary a erotické salóny v Bratislave, v Trenčíne, v Dubnici nad Váhom, až do najluxusnejších obchodných štvrtí v Sydney, Bangkoku, Pattayie a do Hongkongu.
    Súčasťou knihy je DVD s filmom Oblaky v dlani. Dokumentuje príbeh chlapíka, čo dokázal vytiahnuť vyradenú hrdzavejúcu vojenskú stíhačku z buriny, aby jej vdýchol nový život a aby sa sám vzniesol na jej krídlach k výšinám.
Vydavateľstvo STEFANY Film, 2016, 224 strán

najduch.jpgMiroslav Frindt: Prípad Najdúch
 

Vzťahy vo verejnoprávnej spravodajskej televíznej stanici TV Slovakia 24 nie sú ani zďaleka také ideálne, ako ich vedenie prezentuje na stránkach novín. Hviezdou stanice je Iveta Galanová. Skvelá novinárka a zároveň moderátorka. Žiadna krásavica, no o to šikovnejšia a dravšia. Mladý, ženami obletovaný, vyšportovaný zvukár Radovan Strempek nadviaže s Galanovou vzťah. Cestou zo služby Strempek náhodou kopne do škatule ležiacej pri autobusovej zastávke. Vypadne z nej živé dieťa. Táto udalosť výrazne ovplyvní životy mnohých ľudí v televízii, hoci s najdúchom nemajú nič spoločné. Médiá sú v pohotovosti. Novinári tušia senzáciu. Deň za dňom sa príbeh posúva do roviny, ktorá presahuje hranice zdravého rozumu. O tom všetkom je Prípad Najdúch.
Ikar, 2017, 248 strán ­ – vyjde začiatkom februára

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984