Komu koláč, komu diera

Počet zobrazení: 3841

Každý dostane do vlastnej peňaženky – a čo v nej bude mať, to bude jeho. Žiaden štát mu do toho nemá čo kafrať. Ak veľa zarábaš, veľa odvádzaš. A preto budeš na konci života na tom lepšie, ako celoživotní lúzeri. Že si sestrička v nemocnici či učiteľka, a nie banková úradníčka? Že nevieš, ktorý pánboh určil, aby tvoja zásluha a užitočnosť bola hodnotená oveľa nižšie ako užitočnosť kadejakého manažéra? Čo sa dá robiť. Chudobný si sa narodil, ešte chudobnejší umrieš. Tak sa začala „nová spravodlivosť“. Zrodila sa u Margaret Thatcherovej (spoločnosť neexistuje, je iba jednotlivec) a nečakane úspešne zarodila v celom postsovietskom bloku. Sebectvo sa to volá.

A aby bola nová spravodlivosť dokonalá, majetok štátu, vytvorený zo zárobkov ľudí s malými príjmami (lebo vtedy sa ešte žilo „za spoločné“), sa obodoval, rozdali sa kupóny, odrazu bol každý kapitalista. No a potom sa tie bodíky zliali do veľkej machule, z ktorej vyšli ošklbaní „akcionári“ – a tí druhí – „noví Slováci“ ( noví Rusi, atď....)

Penzie „za vlastné“ bola iba jedna kapitola v tomto sociálnom románe. Lenže jej čítanie ešte len bude horké! Skoro ako od Dickensa. Lebo problémom nie je iba to, že sa na vlastné zhromaždilo málo, väčším problémom je a bude, že už niet čo predať, aby sa zaplnila diera, z ktorej na počiatku vytiekol kapitál do toho „za vlastné“.   

Založením slávneho druhého piliera sa vybrakoval priebežný. Chvíľu sa zapĺňal predajom národného majetku, ale tento zdroj vyschol. Napĺňa sa iba platbami súčasných pracujúcich.  Čo bude ďalej?

Prví sklamaní penzisti zo „švajčiarskeho“ piliera sú tu. Vláda v marci na tri mesiace umožní slabo zarábajúcim rozhodnúť sa: môžete predísť sklamaniu, ale my vám nič negarantujeme.      

Niet tu žiadnych pilierov, iba rozkývaná stavba – a tá hrozí zrútením celá! Nikto dnes nemôže garantovať, ako sa budú vyplácať penzie o tridsať rokov. Vedel si niekto v roku 1959 predstaviť, čo bude v roku 1989?

Čo však určite neplatí, je obľúbená fráza: rodí sa málo detí, a preto nebude mať kto na starých ľudí pracovať. Problémom predsa nie je, koľkých ľudí má „živiť“, ale aká je efektivita jeho práce. A či tú prácu vôbec má.

„Vezmime si fakt, koľko ľudí v poľnohospodárstve nás stačí uživiť a koľko ich tam muselo pracovať pred pár rokmi. Alebo to, akými skokmi sa rozvíjajú informačné technológie,“ pripomenul vo svojom komentári v Pravde Ivan Špáni.

Sebectvo narušilo princíp solidarity a zatiaľ nikto vážne skutkami na tom nič nezmenil. Čo je to za riešenie – ponúknuť starým a chudobným cestu späť do štátneho piliera, ale poslať ich tam s holým zadkom? Problém, ktorý by mali riešiť DSS, bude riešiť štát. A štát, to sme my, jeho schudobnení klienti, ktorí máme s otvorenou náručou vítať ešte chudobnejších a deliť sa o dieru z koláča.  Hrozienka zostanú inde.

Ilustračné foto: Dušan Gerec

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Silvia Okaliova
#1
Silvia Okaliova
03. február 2015, 10:26

Sebectvo, to je problem celej doterajsej spolocnosti.  

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#2
Juraj Janošovský
03. február 2015, 15:13

Hlupáci a gauneri , s.r.o. podnikajúci so Slovenskom nevedia pochopiť, že defraudantom ťažkko veriť.

Prof. Zelený v diskusii o privatizácií razil názor, že štátny majetok je potrebné vložiť do dôchodkových fondov a predávať aktíva za "trhové" ceny. Trh(nutí) šialenci ho ignorovali a vydali obrovský majetok hlboko pod cenu (časť bola "kúpená" zahraničným kapitálom, väčšina bola z konkurenčných dôvodov, utlmená a malý zlomok si uchmatla miestna oligarchia). Z uvedeného je preukázané, že elity zdefraudovali majetok, ktorý tvoril aj majetkovú podstatu, ktorá svojim výnosmi mala financovať dôchodky, tých, ktorí ju vytvorili...

Prosto súčasní dôchodcovia boli okradnutí, zopár gaunerov zdefraudovalo ich dôchodky....  

To poprvé , podruhé argument o populačnom vývoji je absurdný: Ak elity, ktoré nedokážu zamestnať cca 30% populácie hovoria, že nebude mať, kto robiť na dôchodcov, je to prejav politickej hľúposti. Ak to vedia nech zamestnajú 400 tis nezamestnaných, 300 tis pracujúcich v zahraničí a 150 tisíc mimo evidencie.... Pri porovnateľnej produktivite by mohli byť dôchodky na Slovenskú rádove na dvojnásobnej úrovni....

Po tretie vydávať investičné sporenie za dôchodkový systém je nehorázna manipulácia....Ak si niekto sporí na starobu nie je súčasťou dôchodkového systému ale ho ignoruje.

Stupidita s.r.o. Gauneri a hlupáci má ešte mnoho ďaľších podvodných téz. Napríklad dôchodcovia robotníckych povolaní sa dožívajú niekoľkoročného dôchodku  ( ak sa ho vôbec dožijú). Naopak sudcovia, policajti (a iní protežovaní) poberajú dôchodky niekoľko desiatok rokov, pričom sami neprispievali alebo minimálne prispievali do dôchodkového systému.

Hlúposť je komodita s najvyššou ziskovosťou a u nás sa dá výborne ryžovať..... 

Obrázok používateľa P.Guman
#3
Pavel Guman
03. február 2015, 21:05

"Ľudia vždy boli a vždy budú hlúpučkými obeťami podvodu a sebeklamu v politike, pokiaľ sa nenaučia za rôznymi morálnymi, náboženskými, politickými, sociálnymi frázami, vyjadreniami, sľubmi rozlišovať záujmy jednotlivých tried." - V.I. Lenin 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
03. február 2015, 23:27

To, čo tu Gabika, ozaj PANI SPISOVATEĽKA, tak jemne a zaobalene naznačuje, pociťujeme na vlastnej koži všetci tu na Slovensku. Jednoducho, špajza je vykradnutá, zásoby sú prejedené, kuchyňu nám rozkradli tiež, hrozí nám hlad?

Pekne dodal Juraj a stotožňujem sa, preto ho ešte raz citujem: "Argument o populačnom vývoji je absurdný: Ak elity, ktoré nedokážu zamestnať cca 30% populácie hovoria, že nebude mať, kto robiť na dôchodcov, je to prejav politickej hľúposti."

A slovenská spoločnosť za akéhokoľvek režimu bola dostatočne múdra a vedela, ako prežiť a znova a znova sa zregenerovať tu medzi Dunajom a Tatrami. Takže hlupákov treba zastaviť a zbaviť ich možnosti vládnuť nám. Smer Sociálna demokracia ešte stále napriek krôčku správnym smerom váha. Má zhruba rok na to, aby sa od hlupákov dištancovala ...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984