Reklama
Reklama

Konsolidácia kontra demokracia

Počet zobrazení: 3869

Výsledky volieb v Taliansku a pred tým aj v Grécku jasne  naznačili, že spôsob konsolidácie verejných financií, aký štátom PIIGS naordinovalo Nemecko, MMF, Svetová banka a iné nadnárodné inštitúcie, narazil na svoje limity. Ukazuje sa, že konsolidácia, pri ktorej je takmer celá jej ťarcha, teda masívne škrty v sociálnej oblasti, zvyšovanie spoluúčasti pri zdravotníctve a školstve, znižovanie platov v štátnej sfére, samozrejme, aj hromadné prepúšťanie, len na pleciach nižších a stredných vrstiev, nie je zlučiteľná s demokraciou. 

Ľudia sú ochotní utiahnuť si opasky na istý čas, ale len vtedy, keď vidia, že to má zmysel a že v konečnom dôsledku ťažké a bolestné opatrenia budú viesť k zlepšeniu. Aká je však skutočnosť? Bankári, ktorí dlhé desaťročia podporovali zadlžovanie nielen vlád, ale aj  korporátnej sféry a domácností a brali za to astronomické prémie, zrazu po prasknutí dlhovej bubliny dávajú od svojej minulej praxe ruky preč. Je skutočne paradoxné, ak banky, ktoré boli v konečnom dôsledku zodpovedné za celú krízu, najprv dostali obrovské záchranné balíčky – z verejných zdrojov a dnes si už znova vyplácajú tučné odmeny a smejú sa do očí ľuďom, ktorí sa dostali v životnej úrovni späť o celé desaťročia. V tejto súvislosti nemožno opomenúť „hrdinský boj“ bankárov proti európskemu návrhu, aby ich odmeny boli limitované maximálne do výšky ich základných  ročných platov.

Poďme však ku gréckym a talianskym voľbám. Ako vieme, grécke voľby v polovici minulého roka dopadli tak, že dve silné strany PASOK a Nová demokracia, ktoré sa dlhé desaťročia striedali pri moci, nezískali väčšinu a vznikol povolebný pat. Nastal brutálny nátlak na voličov, hrozby vylúčenia z eurozóny, katastrofické scenáre a hrubé masírovanie vedomia, takže reparát nakoniec vyšiel. Opakované voľby už umožnili zostavenie vlády, ktorá bola ochotná prijať diktát európskych veľmocí a medzinárodných organizácií. Výsledok je jasný. Ekonomický pokles stále trvá, životná úroveň bežných Grékov sa dostala na úroveň spred  štyridsiatich rokov, ale francúzski a nemeckí bankári si budú môcť znova pripísať svoje obrovské bonusy k už aj tak rozprávkovým platom.

Trocha iná je situácia v Taliansku. Taliansko je siedma najväčšia ekonomika sveta a štvrtá najväčšia v Európe. To je príliš silný hráč, aby ho bolo možné len tak ľahko zastrašiť.  Voliči zároveň vo voľbách dali jasne najavo, že už nemienia establishmentu tolerovať to, čo mu tolerovali dlhé desiatky rokov. Talianske voľby jasne naznačili, že vstupujeme do nových čias. Ľudia už odmietajú tolerovať masívnu korupciu, prerastanie organizovaného zločinu s politikou a jasne a jednoznačne hovoria politikom takzvaných štandardných strán - Dosť! Už vás nechceme! Dokiaľ ekonomika rástla a bola prosperita, tolerovali sme vaše kradnutie a vaše pochybné existencie. Dnes však, keď spôsob, akým ste vládli, vyústil do ťažkej krízy, už našu dôveru nemáte! Paradoxom je, že najviac na spôsob politiky tradičných rivalov ľavice a pravice doplatil technokrat a donedávna nepolitik Mario Monti. Jeho centristická strana zažila debakel, keď získala sotva 10 % hlasov. Na druhej strane to bolo aj logické. Vďaka jeho vláde sa prijali veľmi nepopulárne opatrenia, ktoré Taliansku naordinovala Európa a medzinárodné inštitúcie.

Vyvstáva otázka, ako ďalej. Pred  niekoľkými rokmi boli antisystémove strany akýmsi politickým folklórom. Sem tam ledva preliezli prah zvoliteľnosti do parlamentu a pôsobili ako spestrenie politického koloritu v tej ktorej krajine. Dnes je však situácia podstatne iná. Antisystémová, protestná a populistická strana talianskeho komika Pepeho Grilla získala takmer toľko hlasov ako Bersaniho ľavicový či Berlusconiho pravicový blok. Počet nahnevaných veľmi rýchlo stúpa a je jasné, že súčasný spôsob finančnej konsolidácie je nezlučiteľný s demokraciou. Riešenia tejto dilemy sú tak len dve. Likvidácia demokracie a nástup nového fašizmu, o ktorom sa stále viac hovorí, alebo taký model konsolidácie, v ktorom sa budú aj tí najbohatší budú podieľať rovnakou mierou ako všetci ostatní.

Komentár vyšiel aj v SNN

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama