Koronavírus vyhovuje všetkým vládam, no najmä tej našej

Počet zobrazení: 4301

Keď sledujete ten chaos okolo nás ,nevdojak sa zamyslíte, ako je to vlastne s tou našou pandémiou. Od jej vzniku sa ňou ľudia strašia a morálne vydierajú. Ak by to bolo len o výzvach k zodpovednosti, tak by to bolo v poriadku. Problém je, že z nás robí vláda stádo poslušných ovečiek, ktoré drží v košiari pod svojou kontrolou. Zodpovednosť a disciplína by však nemala presiahnuť do slepej dôvery a oddanosti vláde, ktorá je navyše nekompetentná. Politici sa predbiehajú v tom, kto viac urobil pre zníženie jej dôsledkov a hľadá sa spasiteľ. Do tejto úlohy sa sám pasoval náš pán premiér. Táto rola, lebo mám pocit, že neraz ide viac o divadlo ako o realitu, mu skutočne pristane, je v nej doma ako ryba vo vode. Vyhovuje však aj celej vláde a tu treba objektívne dodať, že nie len tej našej.
 

Pandémiou sa zdôvodní všetko

Vláda sa má na čo vyhovárať, keď nerieši nič a to ani vážne sociálne problémy spoločnosti. Dokonca sa môžu a pravdepodobne aj budú likvidovať sociálne vymoženosti dosiahnuté v predchádzajúcom období, ako 13. dôchodok, vlaky a obedy zadarmo, rekreačné poukazy. Zatiaľ stihli zmraziť ceny stravných lístkov a novelizovať Zákonník práce. Dôvod je podľa nich jednoduchý, niet peňazí.

Občan by im aj mohol uveriť, keby... minister obrany uvažoval nad zrušením, či aspoň znížením nákupu amerických stíhačiek F-16 za dve miliardy eur. To však nejde, musel by totiž premýšľať, a nie sa len venovať personálnym čistkám v rezorte. Robí si zásluhy na možnom dočasnom, „veľkorysom“ americkom znížení prvej 500 tisícovej splátky v tomto roku a 50 miliónovom príspevku Američanov na nákup zbraní, pravda ak nakúpime tie zbrane len z USA za najmenej 100 miliónov eur. Podľa vlády máme aj na rekonštrukciu letísk pre americké lietadlá, rozumej budúce americké základne. Najväčším podrazom na občanoch je však aktívne prihlásenie sa k sľubom zabezpečiť dve percentá z HDP na armádu do roku 2024 a to v čase koronakrízy s vážnymi ekonomickými a sociálnymi dopadmi. To hraničí so zdravým rozumom a voľakedy by sme to nazvali sabotážou.
 

Vláda si uzurpuje moc nad občanmi

Podstatné je výrazné oklieštenie práv a slobôd občanov, zatiaľ údajne počas koronakrízy. Ľudia sú vyzývaní k disciplíne a ešte viac k poslušnosti. Samozrejme, voči aktuálnej vláde a osobitne jej všemohúcemu predsedovi. Zatiaľ namiesto proklamovaného zoštíhľovania štátu počet úradníkov sa rozširuje a vzniká nové ministerstvo. Rodinkárstvo narastá do hrozivých rozmerov a korupcia ďalej prekvitá. Protestovať voči čomukoľvek sa prakticky nedá, veď je zákaz zhromažďovania a tak si vláda môže veslo bačovať, čo aj robí.

Vláda zobrala občanom takmer všetko od práce, výrazného obmedzenia príjmov, voľného pohybu až po kultúru, šport či zábavu. Ak niečo z toho uvoľní, pritom ani zďaleka nie na tej predkrízovej úrovni, jej naivní voliči a dezinformovaní občania im budú za to dokonca vďační a možno zaznie i potlesk a zvelebovanie nového mesiáša. Vláda si tak môže v pohode robiť, čo chce, krágľovať ľudí, posilňovať pozície v štátnej a verejnej správe, vrátane školstva, polície, súdnictva. Čistky, ktoré sľuboval Matovič, že teraz nebudú, sa rozbehli šialeným tempom. Ministri sa predbiehajú, ktorí z nich prinesie svojmu premiérovi viac, ako on sám hovorí, skalpov, ktorí z nich dá viac ľudí dole. V záujme takéhoto postupu zneužívajú skrátené legislatívne konania aj v takých prípadoch, ako je Zákon o štátnej službe, ktorý s pandémiou nemá vôbec nič spoločné. Personálne zemetrasenie tak môže urýchliť skazu, ktorá nás pravdepodobne neminie.

V neposlednom rade sa nikto nebude čudovať, že v čase pandémie i dávno po nej s, aj keď len pofidérne ciele v programovom vyhlásení vlády nebudú vôbec, či v lepšom prípade len sčasti realizovať.
 

Sú dôsledky koronavírusu alarmujúce, či naopak

Aj keď slovenská realita je taká, ako to známe Kráľ je nahý, vláda prezentuje výsledky „svojej“ práce ako najlepšie v Európe či dokonca vo svete. Ľudia už budú zakrátko chodiť s holým zadkom, nezamestnanosť v júni celkom iste výrazne narastie, podniky a živnostníci krvácajú, pomoc vlády je skôr symbolická ako efektívna, ale „naša“ vláda, ako tvrdí premiér, nás zachránila od zhynutia.

Je, samozrejme, tragédiou úmrtie 28 spoluobčanov, ale tiež je faktom, že to vo väčšine prípadov boli vážne chorí ľudia s viacerými smrteľnými diagnózami. Navyše, ak porovnáme tento počet s celkovým počtom úmrtí, napríklad len v jednom mesiaci marec 2020, keď to bolo na Slovensku 4 820 a za rok 2019 až 5 324, z toho na nádorové ochorenia takmer polovica, tak je to zanedbateľné číslo. Občan bol však neustále zavádzaný a strašený „hroznými“ počtami úmrtí a pozitívne testovaných.
 

Zázračne vyliečení

Nie som odborník na vírusy, ale zdravý rozum ešte mám. Vysvetlil niekto občanom, ako a čím sa vyliečilo z koronavírusu 1 151 ľudí? Nikto na to neodpovedal a dokonca ani našich presstitútov či investigatívnych novinárov to nezaujíma. Vie to niekto vôbec, je to náhoda a čo na to naši odborníci v krízovom štábe. Zdá sa, že je to taká pravda ako s chrípkou, keď za sedem dní sa z nej vyliečite s lekárom a za týždeň sami, bez neho. Ako mladý som sa len pousmial nad odporúčaním obvodného lekára takmer pri každej chorobe, daj si acylpyrín. Dnes možno paralen, ibuprofen či magnesium. To všetko je dnes holá realita. Ľudia sú vyliečení, ani nevieme ako a vďaka čomu, našťastie. Tak si prosím nerobme zásluhu a nevydávajme to za úspech vlády či dokonca samotného premiéra.
 

Odborné prognózy, alebo ľudová veštba

Niekedy pred mesiacom ma zaujali veľké odborné diskusie okolo vývoja pandémie plné grafov a hrozivých čísiel. Väčšina odborníkov z krízového štábu i náš pán premiér predpovedali, že vrchol koronakrízy bude 5. júla s asi 140 000 nakazenými. Mimochodom, už ten samotný nechutný a strašidelný výraz nakazený, ma irituje a zbytočne straší ľudí, keď ide o pozitívne testovaných, ktorí sa za dva týždne, okrem ťažkých prípadov, vyliečia.

Mali sme mať tiež 1 500 pľúcnych ventilácii. Skutočný stav poznáme, pozitívne testovaných bolo 1 493 a na pľúcnej ventilácií bolo zopár desiatok pacientov, nikdy však nie viac naraz ako deväť. Vec potom stojí tak, veštili to odborníci z kryštálovej gule?

Jediný pán profesor Krčméry hovoril o vrchole pandémie v polovici mája a možnosti postupného vracania sa do akéhosi normálu s určitými obmedzeniami. To sa aj reálne naplnilo, našťastie pre nás.
 

Aký je zmysel strašenia?

Celé toto šialenstvo vyhovuje novej vláde. Tá sa namiesto prevzatia zodpovednosti schováva za krízový štáb, nepripúšťa akékoľvek pochybenia a keď to už nemôže zatĺkať, tak sa vyhovára na predchádzajúcu vládu, policajtov, záchranárov či na neschopných a nechápavých úradníkov.

Zmyslom toho je, aby všetci občania tolerovali neraz svojvoľné a chaotické rozhodnutia vlády. Nie nadarmo ľudové porekadlo hovorí, pod lampou je najväčšia tma a tak sa za pandémiou zatiaľ úspešne kryje neodborné, až amatérske riadenie štátu. Do kedy to budeme trpieť?

(Údaje ku koronavírusu sú z oficiálnych štatistík v čase písania článku k 16. 5. 2020)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984