Kresťanský chrám Svätej Sofie v Carihrade a bruselské fantazmagórie

Počet zobrazení: 3231

Sú situácie, keď sa aj ateista musí zastať kresťanov. Ak mal ešte niekto pochybnosti o tom, kam smeruje súčasné Turecko za svojho „prezidenta“ (ale oveľa skôr niekoho, kto by chcel byť novodobým osmanským sultánom Mehmedom II. Dobyvateľom (1444 – 1446 a znovu v rokoch 1451 – 1481), ktorý v roku 1453 dobyl Konštantínopol/Carihrad, alebo desiatym a najdlhšie vládnucim sultánom Sulejmanom Nádherným (1520 – 1566), ktorý má inak na svedomí aj pre nás osudnú bitku pri Moháči v roku 1526), tak posledné novinky z Carihradu ho už museli prebrať a z pohodlného spánku prebudiť.

haiga_sofia_vikipedia.jpg
Foto: Wikipedia.org

Naozaj, niektorí bruselskí námesační „europovládcovia“, ktorí sa už roky usilujú vziať Turecko (nachádzajúce sa inak prevažne, okrem malého kúska Európy a pár ostrovov v Egejskom mori, v Malej Ázii) do Európskej únie, si od tohto Erdogana, ako na Slovensku hovoríme, pár dobrých „po papuli“ aj zaslúžili. Priznajú sa? Odstúpia? Odídu do zabudnutia? Neviem, kto najviac z tých pomýlených nikým nevolených bruselských úradníkov toto presadzoval, ale viem celkom určite, že sa nepriznajú a ani si popol na hlavu nenasypú.

To, že Brusel, resp. Európska únia neprotestovali proti premene tohto pôvodne kresťanského chrámu, potom mešity, múzea a teraz zase mešity, viac ako názorne svedčí o neschopnosti bruselského ústredia podniknúť v čase potreby rozhodný krok. To, že príslušný komisár zásadným spôsobom nepodporil protest Grécka proti tomuto Erdoganovmu provokačnému gestu totiž svedčí ani tak nie o slabom postavení Grécka v EÚ, ale o celkovej slabosti Bruselu. Najprv neschopnosť a nečinnosť pri koronavíruse – ešte si to pamätáme, však áno, a teraz neschopnosť a nečinnosť proti agresívnemu erdoganovírusu.

Ale je otázka, či sa z posledného veľmi provokatívneho kroku novodobého „sultána“ aj poučia tí, čo to aspoň čiastočne zavinili. Skepticizmus je tu na mieste. Mali by sa poučiť, že sa na súčasného vládcu v Ankare nemožno spoľahnúť, mali by sa poučiť, že mu netreba platiť stámilióny eur, aby „bránil“ prílevu migrantov atď., atď. Na tohto v súčasnosti aj nášho „spojenca“ sa nemožno spoliehať, ako o tom veľmi presvedčivo svedčia aj jeho vzťahy s ďalším naším spoločným spojencom – Gréckom. Tam najlepšie vidieť, že aj v NATO si každý národ musí strážiť a presadzovať predovšetkým svoje národné záujmy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984