Kto, ak nie vy, kedy, ak nie teraz?

Počet zobrazení: 4463

Nebol by som rád, aby moje nasledujúce vety brali čitatelia ako reakciu na článok Gabiky Rothmayerovej. Svoj názor na pochod študentov som si spravil hneď po vzhliadnutí včerajších TV novín. Na jej článku ma však zaujal záver, možno preto, lebo sám už s touto myšlienkou dlhší čas bojujem. No najskôr k samému pochodu.

Určite je dobré, že žijeme v čase, keď môžeme slobodne vyjadriť svoj názor. Toto je totiž jeden z mnohých spôsobov, kde sa dajú verejne pranierovať všetky neduhy, nedostatky i neprávosti doby, ktorú práve žijeme. Pozitívum vidím aj v tom, že to teraz urobili predovšetkým mladí ľudia, čím jasne dokázali, že nie je im ľahostajné, v akej krajine žijú, resp. žiť chcú. Rovnako som rád, že sa všetko dialo bez násilností, provokácií a vulgárností. Nemôžem sa však stotožniť s vyhláseniami organizátorov, že za tým nie je politika, resp. politickí predstavitelia. Ich heslá, skandovanie až príliš pripomínali rétoriku našej opozície. Osobne mi to všetko pripomínalo naše samozrejme „nezávislé médiá“. Aj tie sa tvária nezávisle a demokraticky, no akosi bijú len na jednu stranu. To naozaj na tej druhej strane nie je čo pranierovať  či škandalizovať? Od mladých ľudí som čakal, že budú protestovať aj proti nárastu extrémizmu, fašizmu, že budú žiadať čistotu a slušnosť v politike od všetkých politikov. Je škoda, že mladí ľudia nevyužili túto svoju akciu na akúsi očistu na našej politickej scéne. Lebo ak dnes národ naozaj niečo trápi, tak je to predovšetkým náš parlament. Napriek môjmu kritickému postoju  je dobré, že ľuďom (zvlášť mladým ) nie je ľahostajné, čo sa v krajine deje. A každá múdra vláda či parlament by takéto akcie mali brať ako vážne memento do blízkej budúcnosti!

No a teraz k tomu názvu článku. Plne sa hlásim k tej druhej časti: Kedy, ak nie teraz? Určite, teraz je ten najvhodnejší čas na prejavovanie iných názorov a postojov, ako prezentuje naša opozícia, či médiá. Žiaľ, ľavica je v úplnej defenzíve. Predovšetkým my ľavičiari pociťujeme nerovnosť mediálneho priestoru. Je pravdou, že vystupuje premiér, niektorí členovia vlády, pár ľavicových poslancov, no od nich sa to očakáva. Treba aby zaznel aj ľavicový hlas, názor zdola. A tu je ten môj rébus. Kto??? Okresných ani krajských funkcionárov SMERu- SD nie je v regiónoch vôbec cítiť a, žiaľ, ani vidieť. Ukazujú sa len vtedy, ak príde premiér či niekto iný z vlády.

Možno je to tým, že do orgánov sa úspešne implantovali bývalí členovia HZDS, SNS, resp. takí, ktorým sú ľavicové myšlienky a stranícka práca úplne cudzie – česť výnimkám. Pritom im nič nebráni chodiť v regióne medzi ľudí, resp. v okresných novinách trebárs aj platenými príspevkami vplývať na myslenie ľudí a prezentovať svoju činnosť v regióne. Nakoniec je tu aj Slovo, kde by mnohí bez problémov mohli prezentovať svoje názory a určite ich myšlienky by slúžili skvalitneniu a zvýšeniu čítanosti Slova. Žiaľ, zvykli si na rušeň s názvom Robert Fico, ktorý už niekoľko rokov s vypätím všetkých síl ťahá vagóny, v ktorých sa oni pohodlne vezú. No a keď by rušeň stratil paru, tak možno mnohí bez problémov nastúpia, ak bude treba, aj do pravicových vlakov. Pre mnohých, žiaľ, nie je dôležité, kam ten vlak smeruje. Dôležité je, že sa vezú. A tak sa asi zhodneme na jednom: Určite všetci dobre vieme, že teraz. Odpovedať Kto?, si dnes netrúfam povedať.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984