Reklama

Kto plodí islamistov?

Počet zobrazení: 2641

V médiách sa objavujú výstrahy, že Turecko pošle do Európy islamistov, ktorí sú zatiaľ v ich väzeniach, prípadne v kurdských väzeniach. Naozaj je Turecko zdrojom islamského nebezpečenstva? Okrem toho sa tu ohýbajú občianske práva – ide totiž o občanov štátov západnej Európy. Kto im dal občianstvo?

Na začiatku bolo slovo (nielen tento časopis) – a to slovo kancelárky Nemecka A. Merkelovej: príďte do Európy, vítame vás s otvorenou náručou (aj peňaženkou). Pozývanie platilo pre davy migrantov z Afriky a Ázie. Migranti sa usadili v dobrej sociálnej politike západných štátov, uzatvorili sa do etnicko-náboženských komunít a rozjímali, čo s voľným časom. Isteže to neboli všetci migranti, to už by neexistoval ani jeden pôvodný európsky štát. Vidíme v rôznych športových kluboch, ale aj v národných tímoch hrať (a dobre) ľudí, ktorí buď sami, alebo ich rodičia prišli z Afriky či Ázie. Výborne reprezentujú svoj nový domov. Tak by to malo byť.

isil_2.jpg
Ilustračné foto: ClipArt / Isil

No ale vráťme sa k islamistom – západné štáty im poskytli nielen ubytovanie a stravu, ale po čase aj občianstvo! Tu narážame na vrcholnú nezodpovednosť štátov Európskej únie. Niekto by mal niesť zodpovednosť za to, že nevie, alebo je ľahostajný, či dokonca podporuje deštrukciu spoločenského systému tým, že umožňuje na svojom území prípravu k islamskému terorizmu. Asi personálne ide o propagandistov terorizmu, ktorí získavajú stúpencov. Ale kde sa to deje – na akom území? Čo robí štát a jeho tajné služby? Je to totálne zlyhanie niektorých funkcií štátu. A zase sa dostávame k prvej príčine – k Angele Merkelovej. Doma chcela byť osvietenou vládkyňou a pritom poza bučky umožnila naštartovanie tisícov radikálov, ktorým umožnila získať štátne občianstvo Nemecka, ale aj iných západoeurópskych štátov.

Teraz sa chcú odhodlaní a porazení islamisti vrátiť do svojho nového domova. Majú na to právo. Keďže zlyhal vznik islamského kalifátu na územiach viacerých arabských štátov, tak sa vrátia do západnej Európy a budú poslušnými občanmi EÚ. Naozaj? Ich urazenosť musí byť nekonečná, zlosť z nepodarenej aktivity sa bude musieť niekde vybiť. Kde, ako a kedy?

Takže pokus médií otočiť zodpovednosť za euroislamistov na Turecko je nevychovanou zbabelosťou a drzou ochranou politikov najmä Nemecka a Francúzska. Viditeľne ani Európska únia si neplní viacero svojich povinností. Tradičných občanov únie viní z netolerancie, rasizmu, xenofóbie a pod., ale euroislamisti sa nedostali do jej kritického zorného uhla. Víta a víta, ale nezodpovedá za dôsledky.

Merkelová má toho na tričku dosť, ale teraz ide o zodpovednosť za prípravu islamských radikálov na území západoeurópskych štátov. Napokon aj zodpovednosť za ich odchod do bojových oblastí. V Česku súdili svojho (českého) občana za účasť v bojovej línii na Ukrajine kontrolovanej separatistami. No, bolo by dobré, keby si Merkelová, Macron a ostatní zobrali z toho príklad a adekvátne sa postarali o „svojich“ islamských bojovníkov a bojovníčky. Navyše ak stále tvrdia, že európska integrácia je založená na kresťansko-židovských tradíciách. Asi ide o slovné cvičenia určené prihlúplym občanom únie.

Európska únia je absolútne neschopná brániť seba ako podstatu, ale ani ako formu. Naráža na deštruktívne postoje vrcholných politikov únie, ale aj viacerých západoeurópskych štátov. Takže, ako sa zdá, najpevnejšími časťami únie sú štáty bývalého východného bloku – chcú sa integrovať a chrániť. Môže to dopadnúť dobre? Po vypracovanej ceste určite nie.

Štáty Európskej únie sú zodpovedné za seba, ale aj za svojich občanov, navyše ak im dodatočne dali občianstvo. No hľadanie vinníka v cudzine je také európske!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy