Ktorým smerom vykročí minister Maďarič?

Podporil „relatívne neskúseného“ prezidenta Kisku, ktorý vníma Slovensko ako „mafiánsky štát“
Počet zobrazení: 3778

Otvorená vnútrostranícka kritika z úst ministra kultúry Mareka Maďariča naznačovala svieži závan vo vládnej strane Smer, ale jeho nedávne verejné vyjadrenia vyvolávajú dojem, že vidí iba jednu stránku defektných javov v slovenskej politike. Možno s ním súhlasiť, že aktuálny konfliktný vzťah medzi exekutívou a hlavou štátu začína pripomínať konfrontáciu medzi vládou Vladimíra Mečiara a prezidentom Michalom Kováčom. Na druhej strane sa však zdá nepochopiteľná Maďaričova zhovievavosť voči niektorým Kiskovým postojom a vyjadreniam, ktoré by si ako prezident Slovenskej republiky nemal dovoliť.

Predovšetkým sa žiada pripomenúť, ako reagoval Andrej Kiska na odhalenie, že jeho súkromná firma porušila daňové predpisy – a teda oklamala štát. Namiesto priznania chyby a ospravedlnenia, prezident vyrukoval s otázkou, či „bude Slovensko mafiánskym štátom“, aby tým odviedol pozornosť od daňového podvodu svojej firmy. Takýmto postojom preukázal nielen vlastné zlyhanie, ale aj zlyhanie svojich poradcov, ktorí mu zaiste odobrili uvedený postup. Andrej Kiska použil neprimerane silné slová a ignoroval pritom podozrenie, že takýmto spôsobom chce odviesť pozornosť od nezákonného postupu svojej firmy. Nie je príliš rozhľadený, nepozná pomery v iných demokratických krajinách, kde úniky informácií o daňových podvodoch vládnych činiteľov patria k štandardom politického zápasu bez ohľadu na postavenie páchateľov. Zrejme sa riadil zásadou, že najlepšou obranou pred kritikou je útok, čo je inak osvedčená metóda politického boja.

Kiskovo varovanie pred „mafiánskym štátom“ na Slovensku prišlo v čase, keď naša krajina úspešne zvládla predsedníctvo v Európskej únii a jej minister zahraničných vecí bol zvolený za predsedu Valného zhromaždenia OSN. Nebola to však prvá politická neokrôchanosť pána prezidenta, ktorý podľa mienky Marka Maďariča je „celkovo dobrý prezident.“ Aj minister kultúry však pripúšťa, že Kiska na post prezidenta „vstupoval relatívne neskúsený“ a stále cíti silný vplyv prezidentových poradcov v jeho výkone. Otvorenejšie povedané, skutočnosť je taká, že Andrej Kiska pred svojím zvolením za prezidenta republiky bol v politike „zelenáč“, čo poskytlo tímu poradcov viaceré príležitosti, aby ním manipulovali na úrovni jeho nevedomosti. Najvypuklejšie sa to prejavilo v prípade nominácie ústavných sudcov, kde mu nestačilo ani vyjadrenie Benátskej komisie, ale pokúšal sa obhájiť svoj postoj na Ústavnom súde. Rovnako postupoval aj pri príležitosti udeľovania vyznamenaní k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Maďaričovo „odobrenie“ Andreja Kisku na poste prezidenta republiky nie je celkom bezvýznamné, pretože o rok budú prezidentské voľby a zhovievavý tón bývalého podpredsedu strany Smer-SD voči Kiskovi môže dezorientovať určitú časť elektorátu tejto strany. Marek Maďarič je politicky inteligentný a vzdelaný verejný činiteľ, ktorého slovo má váhu aj napriek tomu, že už nie je vo vedení najsilnejšej strany na Slovensku. Z takéhoto kontextu možno robiť rozličné závery i špekulácie o tom, kam má namierené potom, keď sa jeho názorový konflikt s premiérom Robertom Ficom vyhrotí nad únosnú mieru. V určitom zmysle možno Maďariča označiť za „ľavicového“ voľnomyšlienkára, ktorého angažovanosť v politike je prioritne motivovaná ideálmi, a nie záujmami. Iba tým si možno vysvetliť jeho veľkorysé hodnotenie prezidenta Andreja Kisku, ktorý už opakovane dal najavo, že vníma videnie problémov Slovenska optikou súčasnej opozície spoliehajúcej sa na jeho znovuzvolenie.

Komentár vyšiel na Orientácia.sk, 19. 1. 2018

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984