Kúzla Bielej noci v Bratislave

Počet zobrazení: 8447

Biele noci prežité v Leningrade prepáčte, teraz v Petrohrade, či v nórskom Bergene mali svoje čaro, aj keď s tým zaspávaním to nebolo práve najideálnejšie. Uplynulý víkend biela noc zavítala aj do Bratislavy. Hoci trvala v noci zo soboty na nedeľu iba sedem hodín. Podobne ako pred týždňom v Košiciach vyvolalo toto podujatie obrovský záujem Bratislavčanov i obyvateľov zo širšieho okolia.

Nepamätám si, kedy sa do takej miery zaplnili ulice širšieho centra, autá museli tentoraz tejto masovej spontánnosti ustúpiť. Už iba to je na tom sympatické. Pravda, niekde to s návštevnosťou organizátori nezvládli. Napríklad v Medickej záhrade, kde vedú dve brány. Namiesto toho, aby jednou vchádzali ľudia dnu a druhou vychádzali. V oboch vládol chaos. Až mi to pripomínalo film Deň kobyliek. Ešte že sa našiel dajaký energetický mládenec, ktorý tvoril v tlačenici pre svojich kamarátov štít – a ja baranidlo. Ale presvetlený model Mesiaca od britského sochára Luka Jerrama so sedemmetrovým priemerom a detailnými zábermi povrchu so všetkými krátermi v mierke 1:500 000 chcel jednoducho vidieť každý.

Priznám sa, nechcelo sa mi čakať v radoch na audiovizuálne atrakcie premietané vo viacerých interiéroch (na tie bolo treba aj platené vstupenky), ale rozhodol som sa zažiť bratislavskú Bielu noc v pokluse.

Začal som na bývalom Gottwalďáku, teraz Námestí slobody. Inak dosť zanedbanom, o nefunkčnej Fontáne družby ani nehovoriac. Aspoň na niekoľko hodín ju francúzski umelci z Colectif Coin oživili hudbou a 270 do taktu blikajúcimi guľami. Hneď za rohom na Mýtnej ulici sa vypínala obrátená pyramída Slovenského rozhlasu, ktorá vďaka podľa projektu Slovákov Ondreja Maksiho a Jany Potironovej striedavo hýrila rozličnými farbami.

Na priestranstve pre sídlom VÚB, na streche historickej budovy SND, na Hviezdoslavovom a Hlavnom námestí zase vystavovala svojich svetelných a údajne mierumilovných veľkorozmerných humanoidov austrálska umelkyňa Amanda Parerová.        

Ďalším centrom svetelných hier boli nábrežné priestory pri obchodnej štvrti Eurovea. Inštalácia Scobs od slovenského umelca Róberta Farkaša na Námestí M. R. Štefánika pred novou budovou SND však občas zlyhávala pre skraty elektrického prúdu. Dunajské brehy medzi nábrežím Eurovey a budúcim Novým lidom spájala laserová interaktívna inštalácia Vlnka, jej autormi boli Slováci Braňo Bernár a Jakub Pišek. Netradičného osvetlenia sa dostalo aj v Bratislave najnovšiemu – Starému mostu. Nazvali ho Štruktúra, postarala sa o ňu slovenská umelecká skupina Label, rovnako ako o Ufo 3 na Moste SNP. Víkendovým spestrením života hlavného mesta, najmä hudobným a gurmánskym, bol pivový Októberfest pri päte Starého mosta na parkovisku pred Filozofickou fakultou Univerzity Komenského.

Svojskú projekciu s premietaním na priečelí hradného paláca mala aj slovenská skupina Anča pod názvom Zoči-voči s Hradom. Najživšie však bolo, samozrejme, v samotnom jadre Starého Mesta. Okolo Starej tržnice, na Laurinskej ulici a v priľahlých uliciach. Okrem slovenčiny som počul kopu ďalších európskych jazykov, stretával som aj Arabov, šikmookých... Nuž, bola to dobrá reklama pre Bratislavu. Len keby toľko svetla a vysmiatych ľudí bolo u nás celý rok.     

Foto: Autor

monumentalne_dielo_britskeho_sochara_luka_jerrama_muzeum_mesiaca_s_priemerom_sedem_metrov_s_detailnymi_zabermi_zemskeho_prirodneho_satelitu_sa_znasalo_nad_medickou_zahra_670x503.jpg
Monumentálne dielo britského sochára Luka Jerrama Múzeum Mesiaca s  detailnými zábermi zemského prírodného satelitu sa znášalo nad Medickou záhradou.

digitalna_premena_zanedbaneho_namestia_slobody_pred_uradom_vlady_malo_na_aspon_na_niekolko_hodin_ozivit_270_svetelnych_gul_zapalujucich_sa_podla_hudby._dielo_francuzskeh_670x411.jpg
Digitálna premena zanedbaného Námestia slobody a Fontány družby pred úradom vlády na niekoľko hodín oživila prostredníctvom svetelných gúľ zapaľujúcich sa podľa znejúcej hudby. Dielo francúzskej skupiny Colectif Coin.

netradicne_vysvietena_pyramida_hore_nohami_slovenskeho_rozhlasu._670x503.jpg
Netradične vysvietená obrátená pyramída postupne menila odtiene farieb. Autormi audiovizuálnej inštalácie boli slovenskí umelci Ondrej Maksi a Jana Potironová .

cvenrosovej_biatec_pred_narodnou_bankovou_sr_vyzeral_tiez_inak._670x503.jpg
Cvengrošovej  Biatec pred Národnou bankou SR za Bielej noci.

australska_umelkyna_amanda_parerova_sa_tentoraz_na_bielej_noci_predstavila_skupinou_gigantickych_postav_s_nazvom_fantasticka_planeta._dvaja_zo_siestich_humaoidov_vitali_670x503.jpg
Austrálčanka Amanda Parerová sa predstavila skupinou gigantických postáv s názvom Fantastická planéta. Dvaja zo šiestich humanoidov vítali návštevníkov Bielej noci pred centrálou VÚB.

parerovej_humanoid_na_streche_starej_budovy_snd._670x362.jpga_este_jeden_humanoid_pre_starou_radnicou_na_hlavnom_namesti._2_670x452.jpg
... a ešte jeden pred Starou radnicou na Hlavnom námestí.

svetelna_instalacia_scobs_oed_slovenskeho_umelca_roberta_farkasa_na_namesti_pred_novou_budovou_snd._2_670x490.jpg
Svetelná inštalácia Scobs od slovenského umelca Róberta Farkaša na námestí pred novou budovou SND, akurát že občas elektrický prúd štrajkoval.

svetelna_interaktivna_instalacia_medzi_dvoma_brehami_dunaja_-_nabrezia_eurovea_a_noveho_lida_autori_brano_bernar_a_jakub_pisek_zo_slovenska._v_pozadi_most_apollo._670x503.jpg
Svetelná interaktívna inštalácia Vlnka medzi dvoma brehmi Dunaja – Nábrežím Eurovea a budúcim Novým lidom, autori Braňo Bernár a Jakub Pišek. V pozadí Most Apollo.

netradicne_osvelenie_najnovsieho_-_stareho_mosta_v_bratislave._670x423.jpg
Netradičné osvetlenie v Bratislave najnovšieho – Starého mosta sa volalo štruktúra (BN Label).

dvom_novym_vyskovym_budovaam_pri_byvalom_presscentre_v_noci_konkuroval_aj_skoutocny_mesiac._670x503.jpg
Dvom novým výškovým budovám pri bývalom Presscentre počas sobotnej noci konkuroval aj skutočný Mesiac.

bielu_noc_doplnal_bratislavsky_pivovy_oktoberfst_pred_filozofickou_fakultou_uk._670x503.jpg
08 Bielu noc dopĺňal pivový Októberfest na parkovisko pred Filozofickou fakultou UK.

viacero_audiovizualnych_projektov_bolo_aj_na_mimoriadne_zivej_laurinskej_ulici_pri_mestskom_dpoh._670x503.jpg
Viacero audiovizuálnych projektov bolo aj na mimoriadne živej Laurinskej ulici pri Mestskom DPOH.

miestom_nocnych_stretavok_bol_aj_priestr_mpred_starou_trznicou_kde_sa_konali_multimedialne_performancie_umeleckej_skupiny_fuse._670x490.jpg
Miestom nočných stretávok bol aj priestor pred Starou tržnicou, kde sa konali multimediálne vystúpenia talianskej umeleckej skupiny Fuse.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984