Kvalita
„Made in Slovakia“

Počet zobrazení: 4519

Zlomové dejinné okamihy vždy odhalia charaktery a strhávajú masky. V našom slovenskom politickom kabarete to, žiaľ, pripomína panoptikum... Vojnové hrôzy na Ukrajine nás pochopiteľne vydesili, rozhorčili aj sklamali. Najmä všetkých, ktorí sme verili, že najväčšou šancou prežitia na zemeguli je mier.

Mňa osobne viac než veľmocenská šachová partia zaujali aktuálne kroky súčasných vladárov Váhu a Tatier. Tých, ktorých nástupom po parlamentných voľbách v roku 2020 dostala na Slovensku demokracia poriadne zabrať. Tých, ktorí ukázali, že inšpiráciu možno nájsť aj v totalitných režimoch. „Neoliberálni boľševici“ vyžadovaním verejnej deklarácie rusofóbie spustili novodobú normalizáciu tretieho tisícročia. Ak nahlas nezakričíš, že Putin je vrah, že vojna na Ukrajine je agresia imperiálneho Ruska, ak si nepripneš na kabát modro-žltú stuhu, si nepriateľ štátu! A presne rovnako, ako v 70-tych rokoch ortodoxní členovia strany tvorili zoznamy nežiaducich pravicových oportunistov, tak sa i dnes na čiernej listine okamžite zjavila olympijská víťazka v biatlone Nasťa Kuzminová, ruskí hokejisti hrajúci v extralige, operní umelci, parkovacie miesta ruského veľvyslanectva v Bratislave... dokonca i ruská zmrzlina! Ministerka (ne)kultúry Natália Milanová pripísala na zoznam pre istotu všetky ruské inštitúcie a prerušila s nimi spoluprácu. Obyvatelia obcí Ruská Voľa pri Hanušovciach nad Topľou i Ruská Voľa nad Popradom sa trasú... Ktovie, aký osud by čakal ruské kolo, ak by ešte bolo v Lunaparku na petržalskom brehu Dunaja? Je takmer isté, že by ho zrútili alebo trendovo premenovali na „Bidenov veletoč“...

Nemlčia ani kolegovia z Matovičovej štvorkoalície. Poslanec slovenského parlamentu MUDr. Peter Osuský (SaS), ktorý zložil Hippokratovu prísahu a prisahal aj na Ústavu SR, v súvislosti s vojnovými aktivitami NATO vyhlásil: Nemám pocit viny za bombardovanie Juhoslávie, Srbi si to zaslúžili!“ Jeho súkmeňovci vymazali historickú pamäť a bleskovo nadviazali na tradície a propagandistickú metodiku nástupu nemeckého nacizmu pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Hitlerovi fašisti pod hrozbou tvrdých postihov a trestov vydali v Berlíne 1. septembra 1939 Nariadenie Rady pre obranu Ríše“, zakazujúce počúvať zahraničné rádiá. Naši politici prijali narýchlo zákon o „blokovaní“. Zakázali ním vyjadrovať občanom Slovenskej republiky cez internet a na sociálnych sieťach odlišný názor od povinne nariadeného a jedine správneho, schváleného (azda) v Grasalkovičovom paláci. Úlohou generálneho cenzora vyznamenali Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Ostražití zametači odlišných názorov ako Kristián Čekovský a Andrej Stančík (OĽaNO) pobehujú ulicami hlavného mesta a pred kamerami verejnoprávnej RTVS vyhlasujú pred budovou Generálnej prokuratúry SR na koho ďalšieho – okrem Blahu, Harabína a Jakubca – podávajú trestné oznámenie.

z_flasa.jpg
Foto: Autor

Najnovšie noví normalizátori odhalili ohrozenie svetovej ekonomiky symbolom „Z“. Poslanec Miroslav Žiak (SaS) vyhlásil, že písmeno ,Z‘ je extrémistickým symbolom zobrazujúcim vojnu, neľudské zaobchádzanie a potláčanie základných ľudských práv a slobôd“. Písmeno „Z“ sa objavuje na vozidlách či tankoch Ruskej federácie na Ukrajine. Každý, kto šíri tento symbol, sa podľa nás dopúšťa trestného činu, pretože obhajuje a podceňuje nenávisť a násilie. Extrémistický materiál je aj v Trestnom zákone zadefinovaný ako ten, ktorý ospravedlňuje, schvaľuje, popiera alebo hrubo zľahčuje genocídu, zločiny proti mieru či zločiny proti ľudskosti alebo vojnové zločiny. Považujem za nesmierne dôležité, aby prokuratúra začala okamžite konať, vyzval Žiak. Dodal, že pri dokázaní viny hrozí väzenie až na dva roky.

Práve som sa chystal po prekonaní Covidu a zrušení karantény nakúpiť a odovzdať v obchode zálohované plastové fľaše. Okamžite som skrútil volant... Neviem, ako to má minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), no moje zálohované plastové fľaše nesú symbol zločinov proti ľudskosti. Ešteže mi z autorádia po ceste späť – na chalupu pod borovice – zneli slová kultovej piesne Marty Kubišovej z čias okupácie 1968:

Ať mír dál zůstává s touto krajinou.
Zloba, závist, zášť, strach a svár,
ty ať pominou, ať už pominou.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984