Latka náročnosti je veľmi vysoko

Výstava EXPO 2020 Dubaj (1. 10. 2021 – 31. 3. 2022)
Počet zobrazení: 1801

Som naozaj rád, že som mal možnosť vidieť aspoň na pár dní svetovú výstavu EXPO v Dubaji. Treba povedať, že organizátori postavili latku veľmi vysoko; vôbec nezávidím tým budúcim. Ak by som to mal povedať v športovej terminológii, napríklad skok do výšky mužov, tak latka je najmenej vo výške 250 centimetrov. Mnohé krajiny sa snažili prezentovať na mimoriadne vysokej úrovni. Máte chuť vidieť toho čo najviac a v jednotlivých pavilónoch často nezatvoríte ústa, ale je proti vám časový faktor. Viac ako 190 vystavovateľov a vaše tri dni akosi nejdú dokopy. Dostať sa do najnavštevovanejších pavilónov si vyžadovalo vystáť si dlhé rady a čakanie často presahovalo hodinu. Stihol som niečo viac ako 30 pavilónov, samozrejme rôznej úrovne. Niektoré, najmä malých krajín, boli zamerané výlučne na propagáciu cestovného ruchu. Napríklad vedľa slovenského pavilónu bol pavilón ostrovného štátu Palau s krásnymi lagúnami a len s niečo viac ako 18 tisíc obyvateľmi. V blízkosti boli aj niektoré africké štáty, ktoré sa tiež zamerali na propagáciu turistického ruchu.

Dlhé rady, ktoré ma naozaj odradili, boli pred pavilónom Egypta. Expozícia, ako som sa dozvedel od tých, čo stihli, bola zameraná na turistický ruch. Trochu som si vystál vstup do pavilónu Thajska, ale musím konštatovať, že som akosi podvedome očakával viac. Nesklamalo ma Thajsko ako turistická destinácia, ale skôr spôsob prezentácie, ktoré pri nemalých finančných prostriedkoch zostali podľa mňa nevyužité. O tom, že niekedy je menej viac, ak je prítomná ústredná myšlienka, som sa presvedčil v pavilóne Ománu: ústrednou myšlienkou bola životné prostredie, jeho ochrana a zeleň v rôznych podobách. Bola to expozícia, pri ktorej som mal pocit, že vidieť ju malo naozaj význam.

nocna_prezentacia_pod_holym_nebom_2.jpg

Nočná prezentácia pod holým nebom.

Vybral som sa aj do amerického pavilónu. Samozrejme, dlhý rad. Vedľajší pavilón s menším radom propagoval novú koncepciu cargo dopravy. Zvíťazil menší rad, ale aj zvedavosť. Prezentovaný kapsulový systém dopravy kontajnerov vo vákuových valcoch je podľa všetkého dopravou budúcnosti, a to nielen pre cargo dopravu, ale aj pre rýchlu a bezpečnú dopravu cestujúcich. Predpokladaná rýchlosť viac než 1 000 kilometrov za hodinu vyráža dych. Systém je však otestovaný a v roku 2030 by mal byť realitou medzi Abú Dhabí a Dubajom. V časoch, keď u nás zápasíme s rýchlosťou vlakov pod 100  kilometrov za hodinu  je to hotová fantázia. Nakoniec som si vystál aj rad pred americkou expozíciou. Prvá časť venovaná otázke slobody, trochu pripomínajúca múzejnú expozíciu, bola prezentovaná bežiacim chodníkom, ktorý v zásade určoval aj tempo prehliadky (návštevníkom čiastočne šetrili nohy). Trochu ma prekvapila mierne gýčová ruka Sochy slobody, ale koniec koncov expozícia obstála. Multimediálna prezentácia v samostatnej sále stála tiež za to. Podvečer ma zastihol v českom pavilóne, teda skôr v pivnom bare, lebo som chcel nielen preliať hrdlo Plzňou, ale aj mať dobrý výhľad na dronovú šou, ktorú, myslím, ponúkali Číňania. Tá mi naozaj vyrazila dych. Stovky dronov vytvárali na čiernej oblohe neuveriteľné obrazce, ako aj nápisy v angličtine a arabštine. Pred autormi hlboká poklona a klobúk dolu. Česká republika postavila vlastný pavilón a prezentovala sa mimoriadne vydarenou myšlienkou technológie, ktorá získavala vodu z okolitého ovzdušia. Samotné technológie boli pritom priznané a tvorili súčasť prezentácie, ktorá bola v podmienkach púštnej krajiny mimoriadne vydarená.

Architektonicky zaujímavý pavilón mala Ruská federácia, v ktorej vsadili na prezentáciu ľudského mozgu a jeho možnosti. Využitie veľkých obrazoviek a ústredná prezentácia ľudského mozgu s vydarenými grafickými riešeniami brala dych. Neobišiel som ani blízke pavilóny Tadžikistanu a Bieloruska. Bielorusi propagovali svoj strojársky priemysel, hlavne obrie stavebné stroje. Neohúrili, ale vsadili na istoty. Tadžikistan prezentoval svoju krajinu ako turistickú destináciu a urobil tak aj s využitím moderných technológií.

prezentacia_mozgu_v_ruskej_expozicii.jpg

Prezentácia mozgu v ruskej expozícii.

Saudská Arábia sa tiež rozhodla pre prezentáciu krajiny ako málo známej turistickej destinácie. Postavili architektonicky mimoriadne vydarený pavilón, ktorý skrýval vo vnútri špičkové technológie. Obrovské prezentačné plochy s mimoriadne vydarenými filmovými zábermi pozývali návštevníkov k návšteve a k zážitku vidieť tieto miesta na vlastné oči. Prezentácia pritom prebiehala nielen všade okolo nás, ale aj pod nami. Naozaj veľmi vydarené a samozrejme aj finančne náročné. A to ešte nasledovala  miestnosť s neuveriteľne veľkým multimediálnym stolom, na ktorom si návštevník mohli voliť témy, ktoré ho zaujali. Nasledovala kinosála s krátkymfilmom, hlavnou postavou bol John Travolta. Po tom všetkom, čo som videl, to bolo sklamanie a keby film nepremietali, nič by sa nestalo. Celkový dojem bol však výborný. A to som ešte nevedel, čo ma čaká večer. Jedna stena saudskoarabského pavilónu bola naklonená a vytvárala zrkadlovú plochu s rozlohou viac ako 1 000 štvorcových metrov. Pri prezentačných programoch pod holým nebom sa zmenila na obrovskú LED obrazovku. Zdalo sa mi to neuveriteľné, ale bolo to tak.  

prezntacny_stol_v_saudskej_arabii.jpg

Prezentačný stôl Saudskej Arábie.                

Najväčší zážitok som však mal v pavilóne mobility (tiež SA). Niečo, čo sa nedá opísať. Jednoducho to treba vidieť. Množstvo informácií o súčasnej migrácii, ktorá mi pripadala len v číslach grandiózna. Prezentácie na obrovských plochách, či už rovných, alebo zaoblených. Obrovská zemeguľa, ktorá akoby vám padala na hlavu a vy idete z tretieho poschodia po kruhovitej zváženej ploche a nestíhate vnímať všetky informácie. Dejiny od prvopočiatkov až po súčasnosť a budúcnosť. Autori veľmi dobre vedeli, že množstvo vnemov návštevníka jednoducho „zožerie“, a tak na konci na veľkej obrazovke sleduje krátke zhrnutie toho, čo videl a čo mu zostane v pamäti. Jednoducho skvelé.

zbojskok21_2.jpg

Kresba: Ľubomír Kotrha

A Slovensko? Prezentácia limitovaná prenajatým priestorom. Dominancia vodíkových pohonov s autom na vodíkový pohon, ako aj autobusom. Pred pavilónom EKO kapsula, máme tam vesmírne vozidielko a letecký trenažér. Multimediálna prezentácia podľa mňa trpela jasným nedostatkom financií, aby mohla odprezentovať zamýšľané. Napriek tomu realizátori urobili, čo mohli. Veľa sa píše o prezentácii SLOVAKIA TRAVEL. Nuž, mňa neohúrila a podľa mňa sme to mohli zvládnuť lepšie. Slovenská reštaurácia so špičkovými odborníkmi je jednou z najlepších na EXPO. Bezo sporu. Možno som na vlastnú krajinu príliš náročný, ale v nasledujúcich podobných prezentáciách by sme mali byť finančne menej úzkoprsí. V tomto prípade nemožno tvrdiť, že sme ukázali veľa muziky za málo peňazí. Možno sa mýlim, hodnotenia návštevníkov nášho pavilónu sú vraj vysoké.

slovenske_vodikove_auto.jpg

Slovenské vodíkové auto.

Inak všetkým, ktorí majú možnosť a pomôže im to v práci, návštevu EXPO odporúčam. Oplatí sa.

Foto: autor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984