Reklama
Reklama

Legenda o sociálnom štáte

Dokumentárny film o nespravodlivosti a úpadkovosti súčasného režimu, ktorý nielen šliape po sociálnych právach, ale aj životoch desaťtisícok slovenských rodín
Počet zobrazení: 5179

Po roku nakrúcania a ešte dlhšom období postprodukcie Tim Horváth a Dušan Krnáč dokončili dokumentárny film Legenda o sociálnom štáte. Ide o autentický záznam reality života jednej trojgeneračnej slovenskej rodiny žijúcej v malej obci na východe Slovenska. Rodina je bezprostredne ohrozovaná existenčnými problémami, finančnými aj zdravotnými. Zmyslom ich projektu je vykričať nespravodlivosť a úpadkovosť súčasného režimu, ktorý nielen šliape po sociálnych právach, ale aj životoch desaťtisícok slovenských rodín. 

Rodina z dediny na Slovensku sa ocitá v bezvýchodiskovej situácii potom, ako jedno z detí vážne ochorie. Stav malého chlapca si vyžaduje neustálu opateru, drahé lieky a pravidelné návštevy hlavného mesta, sedemhodinové cesty vlakom z ich dediny. Napriek intenzívnej listovej komunikácii so sociálnymi úradmi niet pomoci a rodina sa stáva závislá od  pôžičiek spoločností s vysokými úrokmi.

Hlavným motívom filmu nie je iba nešťastný osud rodiny, ale o to viac úpadok sociálneho štátu vo východnej Európe po dvadsiatich rokoch kapitalizmu a neoliberálnych vlád neúnavne snažiacich sa plniť požiadavky úsporných opatrení prichádzajúcich zo západu, zatiaľ čo ignorujú nepriaznivý stav svojich ľudí.
  

 

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
21. máj 2013, 23:10

Nuž, je to posun v rozmýšľaní

Ešte tak do roku dvetisíc by sa takýto dokument považoval za komunistickú propagáciu. A dnes píšeme, že "Zmyslom ich projektu je vykričať nespravodlivosť a úpadkovosť súčasného režimu, ktorý nielen šliape po sociálnych právach, ale aj životoch desaťtisícok slovenských rodín."

Preto som očakával od vládneho Smeru Sociálnej demokracie aj niečo viac ako len "pomoc zahraničnému kapitálu", aby sa nám zlepšil život. To je teda smrteľne málo, priatleia zo Smeru... prečo si myslíte, že ste dosiahli väčšinu v parlamente? Aby vám mohli liberáli nadávať do boľševikov? Alebo aby ste rázne pootočili kormidlom ekonomického vývoja u nás. Lebo ekonomické zdroje sa vytvárajú na konci našich rúk, nie na účtoch zahraničných investorov...

Obrázok používateľa datatip
#2
Anton Maslo
30. máj 2013, 13:26

Peter Zajac-Vanka - opakovane zdôrazdňujem, že nie som voličom ani sympalizantom Smeru-SD. Váš druhý odstavec príspevku sa mi javí príspevok od človeka, ktorý nevie základnú matematiku. November 1989 mínus máj 2013 je 22,5 roka.V reportáži Legenda o sociálnom štáte a priloženom videu nie je ani zmienka o súčasnej vláde. Film sa týka vývoja a predchádzajúcich období, je to dokument.

Ak poznáte "kúzelníka" , ktorý dokáže zvrátiť tento, ak ste si nevšimol minimálne celoeurópsky problém dajte mi link alebo kontakt. Skúste urobiť aspoň minimum a to, že ak považujete tento dokument za dobrý rozpošlite link každému, ktorý to môže ovplyvniť, alebo aj tomu ktorý nemôže nič iné, len si ho pozrieť !

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rNUeHDNVSiM

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama