Literárny týždenník 37 – 38/2014 – odporúčame

Počet zobrazení: 3312


lt_kolaz_uvod.jpg

„V svojom živote som sa dožil troch radostí: prvá je, že Cyril a Metod sú v Ústave Slovenskej republiky, druhú radosť som zažil, keď sa ohlásili ku mne domov dvaja priatelia, z ktorých jeden bol akademický maliar Mikuláš Klimčák; prišli na víno a môj tato bol nahnevaný, že nemohol celú noc spať, keď som mu však ukázal na plakete, že toto sú tí dvaja – sv. Cyril a Metod, mal zrazu radosť, že k nám prišli, a tretia, keď bolo takisto oceňovanie v roku 2002, kde okrem prezidenta Rudolfa Schustera boli aj zahraniční veľvyslanci; mňa vtedy požiadali, aby som prehovoril za všetkých ocenených; pri tej príležitosti som predniesol aj úryvok z Proglasu. Keď to počuli veľvyslanci Francúzska a Talianska, prišli za mnou a povedali mi: „Vy Slováci ste veľký národ!“ Štvrtú som zažil dnes.“
Viliam Turčány, básnik, literárny vedec a prekladateľ, ocenený za celoživotné dielo na Dňoch slovenskej literatúry 2014, v rozhovore so Štefanom Cifrom

„Kým prvý raz dostala RTVS pokutu 50 tisíc eur za hrubé porušenie názorovej plurality v Hríbovej relácii Pod lampou o kauze Cervanová, tak druhá mastná pokuta ju asi neminie, pretože Hríb opäť nepozval v kauze Penta verzus sloboda médií zástupcov druhej strany – dotknutú investičnú spoločnosť. Zaujímavé je, že slobodomyseľný pán Hríb ostrakizoval v televíznej relácii práve Pentu, ktorej predstaviteľ Jaroslav Haščák finančne podporoval jeho periodikum .týždeň. Ako je to teda s nezávislosťou od peňazí finančných žralokov? RTVS tu hrá úlohu trápneho a trpného činiteľa, ktorý svojho „chýrečného“ moderátora ešte aj platí za prešľapy a novinársku neprofesionalitu. Akosi je to na tom našom verejnoprávnom smetisku domotané.“
Ľudovít Štefko: Mračná nad médiami

„Čo sa skrýva za tým, čo svet pozná ako revolúciu dáždnikov a hnutie Occupy Central? Paradoxné je, že sa protestuje proti niečomu, čo sa tam chce zaviesť, a v Hongkongu to nebolo – všeobecné volebné právo. Malo by sa uplatniť vo voľbách v roku 2017, a Peking chce tento proces upraviť podľa svojich zásad. Právo na to má, ide však aj o formu.“
František Škvrnda: Hongkong – Siang-Kang – a pozadie revolúcie dáždnikov

„Príčinná liečba zatiaľ nejestvuje. Starostlivosť sa preto zameriava na podporu síl pacienta (rehydratácia, krvné transfúzie, utišujúce lieky). Niet etických námietok, aby sa v jednotlivých vybraných prípadoch použili za tejto situácie aj vysoko experimentálne lieky. Overuje sa účinok podávania krvného séra od rekonvalescentov. Výskum očkovacích látok predbežne určuje šírku problémov. Vývoj môže trvať niekoľko rokov. Dve pokusné vakcíny sa skúšajú, výsledky však zatiaľ nie sú známe.“
Vlastimil Mayer: Ochorenie po infekcii vírusom eboly. Prvých deväť-desať mesiacov po vzplanutí epidémie v západnej Afrike

„Trnavské uvedenie Urbánka presvedčilo, že návraty k nemu aj u profesionálov môžu byť produktívne, užitočné a divácky vďačné. V Trnave preukázali, že pri súčasnom repertoári a tvarovom rozptyle divadla majú aj inscenácie hier Ferka Urbánka oprávnené miesto.“
Milan Polák: Návrat profesionálov k starému a dobrému Urbánkovi. Kamenný chodníček na javisku Divadla Jána Palárika v Trnave

„Viete, ktorá lokalita je u nás zobrazená na najstaršej mape? Keďže na správnu odpoveď nebola vypísaná nijaká cena, nebudem vás napínať. Je to obec Lisková, najbližšia dedina východne od Ružomberka, ktorú dôverne poznám, lebo je to dedina môjho detstva a chlapčenských rokov. Jej presná mapa, a keď hovorím mapa, tak naozajstná mapa, a nie kataster, sa zachovala v Kartografickom ústave Slovenskej republiky ako najstaršie mapové zobrazenie územia Slovenska. Je možné, že boli vytvorené aj staršie zobrazenia čisto slovenských lokalít, no nezachovali sa. Alebo sa zatiaľ nenašli.“
Jaroslav Rezník: Zaťatá päsť vždy dráždi. Reportáž z najideálnejšej obce

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984