Literárny týždenník 43 – 44/2014 – odporúčame

Počet zobrazení: 3047


literarny-tyzdennik_70vyska.jpg

„Keď sa niekedy dobuduje Nagymaros, vodná cesta Váh, vodné kaskády sú pripravené na to, aby sa určitých podmienok mohli lode vplávať pri Komárne do Váhu a dostať sa až do Žiliny. ... Predstavte si, aká by to bola výhoda, keby dnes vodná cesta fungovala: mali by sme možnosť spojenia s Čiernym morom, ba až Baltským. Bol by to neuveriteľný prínos pre odľahčenie cestnej dopravy, napríklad aj cez Bratislavu.“
Profesor Igor Mucha, jeden zo strojcov gabčíkovskej epopeje v rozhovore s Antonom Blahom: Čas potvrdzuje, že vodné dielo je užitočné pre ľudí aj pre prírodu

„V ... knihe, ako už naznačuje názov, autor sa venuje fenoménu hraníc a ich pôsobeniu v rôznych sférach individuálneho i spoločenského života. V čase, keď sa priam s eufóriou hovorí o rušení a otváraní hraníc, prichádza filozof spievajúci na ne chválu a zdôrazňujúci (v niektorých prípadoch) ich ochrannú funkciu, ba sociálnu užitočnosť. Liessman je filozof, ktorý sa nedá spútať čierno-bielou schémou, jeho chvála hraníc presahuje akúkoľvek dogmaticky utvorenú perspektívu.“
Etela Farkašová: O hraniciach trochu inak. Úvaha nad  knihou Konrada Paula Liessmanna Chvála hranic. Kritika politické rozlišovací schopnosti

„... kalkul s predčasnými voľbami, ak to vládnucemu politickému lídrovi vyhovuje, je vo svete celkom bežný, minimálne však nie ojedinelý. Napriek tomu si nemyslím, že v júni 2015 nás čakajú predčasné voľby. Jednak preto, že na ich vyvolanie treba ústavnú väčšinu, jednak preto, že každá strana, ktorá dosiaľ vyvolala predčasné voľby, na ne doplatila. Premiér Fico chcel svojím výrokom skôr poukázať na úbohosť tých, ktorí sa predčasnými voľbami vyhrážajú.“
Roman Michelko: Robert Fico a predčasné voľby

„Traja rebelujúci poslanci, podporovaní Richardom Sulíkom, nezastupujú nikoho okrem seba, nemajú nijakú programovú víziu rozvoja Slovenska okrem vízie zosadiť z trónu Roberta Fica ako jedinej  relevantnej a úspešnej politickej sily na Slovensku. Nie je nijaký objav, že každý z nich chce byť richtárom. Preto ich spojenectvo a predstava zjednotiteľov pravice proti spoločnému nepriateľovi stojí na hlinených nohách.“
Ľudovít Števko: Pokusy o majdanizáciu Slovenska

„Osobne ma ,prekvapuje‘, že sa nikto z redaktorov  ČT alebo STV nespýta, čo by povedali Američania, keby Rusi začali budovať svoje základne na Kube, v Nikarague alebo Venezuele. Alebo keby ruskí poslanci a ministri prišli teraz povzbudzovať demonštrantov do amerického Fergusonu.“
Vladimír Blaho: Klamlivá objektivita

„Krátko po tom, ako napätie vo Fergusone povolilo, vznikla nová vlna protestov v New Yorku, ktoré majú rovnaký základ. Vyvolalo ich opäť oslobodenie policajta – po jeho tvrdom zákroku (zozadu chvatom okolo krku) došlo k usmrteniu 43-ročného černocha E. Garnera, otca šiestich detí. Demonštrácie sa opäť preniesli aj do ďalších veľkých miest. Nie je vylúčené, že v dohľadnom čase sa takého protesty nebudú opakovať inde.“
František Škvrnda: Ferguson – ďalší medzník úpadku USA

Lenko ako vždy kládol dôraz na etický a morálny postoj aj pri retrospektíve v rámci rozhovoru Poslednej básne niet (v LT v roku 1989 – pozn. Slovo), v ktorom víta spoločensko-politickú zmenu, ale zároveň varuje pred nihilizáciou dosiahnutého rozvoja, pred vyprázdňovaním literatúry; jeho opakovaná výzva, aby sme spolu s básnikom „naberali živej vody“, zostáva ako trvalý odkaz, ktorý nám zanechal...
Vincent Šabík: Básnik v nás a mimo nás. Storočnica slovenského básnika a prekladateľa Júliusa Lenka

„Záverom roka 1914 sa zdalo, že nádeje Vajnského a ďalších rusofilov o oslobodení Slovákov z východu sú už blízko k tomu, aby sa stali skutočnosťou. Veď ruské vojská sa približovali k hraniciam monarchie a niektoré útvary dokonca obsadili aj časť severovýchodného Slovenska.“
Ferdinand Vrábel: Keď sa zdalo, že Vajanského sny sa začínajú napĺňať

„V čase, keď Jakeš a Adamec v auguste 1989 dovolenkovali na Kryme, organizujú Lorenc a Hegenbart s tajomníkom ÚV KSČ Jozefom Lenártom, ktorý v strane zodpovedal za zahraničnú politiku, v hoteli Paríž schôdzku s predstaviteľmi niektorých ambasád štátov NATO.  ... Následne Lorenc s Lenártom navštevujú člena ÚV KSČ (meno neuvádzam pre nesúhlas dotyčného) a návrhom, či by neprijal funkciu prezidenta. Z ďalších súvislostí vyplýva plán defenestrácie: odvolať Jakeša, do jeho funkcie navrhnúť Lenárta ... a za predsedu vlády vymenovať Lorenca.“
Svedectvo bývalého premiéra ČSSR. V decembri 1989 komunisti odovzdali moc demonštrantom (Z výpovede L. Štrougala pripravil a preložil J. Č.)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984