Literárny týždenník 7 – 8/2015 – odporúčame

Počet zobrazení: 2763

„Po nežnej revolúcii nastal totálny prepad poľnohospodárskej výroby na Slovensku. Nesprávna politika hlásala, že potraviny si môžeme doviezť zo zahraničia, čo sa aj stalo, znamená dovoz viac ako polovicu potravín a iných produktov zo zahraničia. Útlmom poľnohospodárskej výroby sme stratili aj pracovné príležitosti na vidieku. Z pôvodných 350 tisíc pracovníkov v pôdohospodárstve zostalo pracovať iba okolo 60 tisíc.“
Podporiť rozvoj slovenského vidieka. Rozhovor s Františkom Machom, čestným prezidentom Slovenského zväzu vidieckej turistiky a agroturistiky, o rozvoji slovenských regiónov, podpore turistiky, mladých farmárov a rodinných fariem

„Podporujeme ... usporiadanie konferencie Cesta mieru v marci 2015 na Slovensku – v Košiciach – o vyhrotenej situácii na Ukrajine, na ktorej sa za účasti našich popredných štátnych predstaviteľov majú stretnúť ruskí a nemeckí politickí zástupcovia so zástupcami ukrajinskej, ako aj doneckej a luhanskej strany  – v úsilí riešiť situáciu na východe Ukrajiny mierovými krokmi.
     Povedzme spolu vojne NIE! Vojna nie je normálna súčasť života. Normálny je MIER!“
Z výzvy Spolku slovenských spisovateľov k Roku Ľudovíta Štúra

„Zamýšľané vytvorenie nových základní NATO na území jeho šiestich nových členov (údajne v Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku) ukrajinskú krízu nepomôže prekonať(skôr ju skomplikuje) a nezvýši to ani úroveň bezpečnosti v Európe. Prinesie len zvýšené výdavky, ktoré zaťažia už aj tak ťažko skúšané štátne kasy v EÚ a zisk z nich poputuje predovšetkým za Atlantik.“
František Škvrnda: Čo prinesú nové dohody z Minska?

„Človek, ktorý je dnes a denne konfrontovaný s neskutočnou aroganciou a nenásytnosťou oligarchických štruktúr, s ignorovaním akýchkoľvek pravidiel a zákonov výsmechom demokracie, si musí uvedomiť, že dnešná oligarchická karikatúra demokracie sa musí byť nahradiť niečím lepším. Syriza, Podemos a Die Linke sú možno predzvesťou takej zmeny.“
Roman Michelko: Grécky problém

„Smradľavý vzduch v baraku bol z hodiny na hodinu nedýchateľnejší. Skupina hráčov si čupla do kúta k rozprestretému koberčeku, ku kartám. Skoro v každom baraku mali trestanca, ktorý vlastnil chatrný koberček na piaď, sviečku a strašne špinavé a mastné karty. To všetko dovedna sa nazývalo ,majdan‘. Majiteľ dostával poplatok od hráčov asi pätnásť kopejok za noc, to bol jeho kšeft.“
Jozef Čertík: Majdan podľa Dostojevského

„Naša prvá národná scéna má v repertoári neúrekom veľa dramatizácií slávnych literárnych diel inonárodných autorov. Táto v poradí posledná dramatizácia má však nespochybniteľnú divadelnú hodnotu. Navyše ide o dramatizáciu diela vynikajúceho slovenského autora. Preto do repertoáru Slovenského národného divadla právom patrí.“
Milan Polák: Divadelný hold predstaviteľovi Slovenského naturizmu. Dramatizovanú podobu Nevesty hôľ uviedla činohra SND

„Aj do kina sa chodí len na západné filmy. Európa sa sťažuje, že na americké filmy chodí podľa štatistík 70 percent obecenstva. Pravda, my sme v tom ešte lepší, u nás ich navštevuje až 80 percent divákov. Zbigniew Brzezinski to odhadol: „Amerika dala svetu masové umenie, vďaka tomu sa dostala všade.“
Viera
Švenková: Čo (dobré) čítame?

„Minuloročnú jeseň som si prešiel valtický chotár na Morave a musím uznať, že som tam nenašiel miesto, kde by rástla burina. Keď boli priatelia z Moravy u nás, len krútili hlavami, keď sa dozvedeli, že v Modre a okolí je 400 hektárov zanedbaných viníc. Štát je chudobný, nemá peniaze ani záujem. A hoci naši vinári nosia zo sveta domov zlaté medaily, slovenské vinárstvo, paradoxne, odumiera...
Kto cíti s týmto krajom, plače... Rozhovor Emila Babína s jubilujúcim guru slovenského vinárstva, profesorom Fedorom Malíkom
 

„Pavol Bunčák sa na dôchodku presťahoval do Skalice, kúpil si tam byt a búdu s vinohradom. Ťahalo ho jednoducho do kraja, ktorý toľkokrát ospieval vo veršoch – až ako jedného z najvýznamnejších nadrealistických básnikov, v ktorého poézii sa prelínali prírodné, intímne i spoločenské motívy s uvoľnenou obraznosťou, humanistickým a protivojnovým zameraním, s úsilím o syntézu básnických reflexií a s hľadaním zmyslu života...“
Pavol Dinka: Zažínanie slnka v človeku (aj vo víne). Po skalických stopách Pavla Bunčáka (4. 3. 1915 v Skalici – 5. 1. 2000 v Bratislave) – k básnikovej storočnici

„Kde vlastne leží toto mestečko? Márne by sme ho hľadali na mape, aj keď ho každý pozná. Kocúrkovo je vlastne svetoznámy symbol, kde je všetko naopak, kde vládne do neba volajúca hlúposť a tuposť, kde bujnie neporiadok a nešváry všetkého druhu. Jeho obyvatelia sa stali z vlastného rozhodnutia bláznami, lebo uverili, že im to uľahčí život. Do svojej úlohy strelených ľudkov sa tak vžili, že neskoršie už nevedeli urobiť nič rozumné a preslávili sa široko-ďaleko bláznivými nápadmi a príhodami.“
Milan Stano: Fenomén pojmu Kocúrkovo

Celý obsah: http://www.literarny-tyzdennik.sk/products/literarny-tyzdennik-7-8-2015/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Sinibaldi
#1
Francesco Sinibaldi
26. február 2015, 17:59

Un souffle vivant.

 

Dans la solennité

d'une pensée

fugitive la fête

du soleil retrouve

la jeunesse et

le chant d'un

oiseau qui cherche

l'harmonie.

 

Francesco Sinibaldi 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984