Reklama
Reklama

Ľuboš Blaha: Ľavica je veľmi rôznorodá, existuje veľa odtieňov ľavice

Rešpektujme sa, prestaňme sa kádrovať a zhadzovať
Počet zobrazení: 3874

Zaoberám sa ľavicovým myslením prakticky celý svoj dospelý život a môžem povedať jedno: ľavica je veľmi rôznorodá. Existujú ľavičiari, ktorí sú skôr antikapitalisti, ale aj takí, ktorí kapitalizmus akceptujú. Existujú ľavičiari, ktorí sa koncentrujú na sociálno-ekonomické otázky, ale aj takí, ktorí sa zaoberajú najmä kultúrnymi či etickými témami. Existujú ľavičiari, ktorí sú skôr národne orientovaní a holdujú internacionalizmu, ale aj takí, ktorí veria v kozmopolitanizmus, čiže v ideál svetoobčana bez národného ukotvenia. Existujú ľavičiari, ktorí sú v medzinárodnej politike realisti, ale aj ľavičiari, ktorí sú nekompromisní idealisti. Existujú klasickí ľavičiari aj postmoderní ľavičiari, konzervatívnejší ľavičiari aj liberálni ľavičiari, komunisti aj anarchisti, radikáli aj umiernení.

Existuje veľa odtieňov ľavice a je len dobré, ak ľavicová inteligencia svoje prirodzené konflikty rieši vecne, argumentačne, civilizovane. Je zlé, ak odlišné politické a ideové postoje prerastajú do osobných útokov, dehonestovania oponentov či dokonca odmietania toho, že ľavica je v samej svojej podstate pluralitná. Rád by som sa tomuto do budúcnosti vyhol. Môžeme sa líšiť v otázkach migrácie a naopak zhodovať pri kritike TTIP. Môžeme sa líšiť pri hodnotení Syrizy a naopak zhodovať pri kritike imperiálnych vojen. Môžeme sa líšiť v otázke liberálnych práv menšín a naopak zhodovať pri obrane sociálneho štátu... V ľavicovom hnutí je čoraz viac emócií a čoraz menej argumentov, najmä v posledných dvoch rokoch. Najskôr Rusko, potom Grécko, teraz Sýria. Názory sú často diametrálne odlišné, ale mali by sme vedieť oddeľovať politiku a medziľudské vzťahy.

Prestaňme sa kádrovať a zhadzovať. Toto musí prestať. Nehovorím, že práve ja som nejaký prototyp debatného „peacemakera“ smile – emotikon. Ale asi by sme mali trochu zvoľniť. Toto nikam nevedie. Rešpektujme sa, priatelia, aj keď máme o tom, čo znamená ľavica, často inú predstavu. Nech rozhodujú argumenty a chladná hlava. Pekný večer, companeros smile – emotikon.

money_factor.jpg
Money Factor - Vráť trochu lásky medzi nás (Live)
Televízne vystúpenie slovenskej skupiny Money Factor
s ich najväčším hitom, skladbou „Vráť trochu lásky medzi nás.“
youtube.com

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa ľavičiar
#1
Ladislav Hvižďák
03. december 2015, 13:29

 V prvom rade pán poslanec ako ľavicový poslanec zastupujte prosím tých ,ktorí to najviac potrebujú v tomto našo absurdistane a to bude určite LˇAVICOVE. A tie psedoľaviové problémy si nechajte do parlamentu kde už nemierite zo 79 miesta A prosím neutekajte pred tými, ktorí Vás volia a Vašu pomoc potrebujú. Na Gunduličku chdíte len Vy. Ostatní zo smeru sú asi z Marsu. ... musím do roboty.  

Obrázok používateľa Palo
#2
Pavel Novota
03. december 2015, 19:24

Súhlasím s Vami pán Blaha, že pokiaľ ozaj uznávame formy a hodnoty demokracie, mali by sme si rešpektovať vzájomne svoje názory, a to by som povedal aj v takých prípadoch keď náš základný politický postoj je iný, nie len ľavicový, pokiaľ je myslený úprimne s presvedčením o svojej pravdivosti.

To však čo ste tu predviedol, podľa môjho názoru, kríva na všetky štyri. Vy ste vlastne zrušil kritérium pre definíciu ľavice. Podľa tohto, je podľa Vás, ľavicovou stranou aj britská Laboury party Veľkej Británie napriek aktívnej a cieľavedomej aktivite v rozvoji britského koloniálneho impéria, včítane nasadenia vojenských aktivít. A myslíte si že dnes je jej dominantnou úlohou starosť o britských pracujúcich ? Podľa čoho vlastne mám poznať, že ide o ľavicovú stranu ? Podľa názvu ? To potom by podľa Vás mohol mať aj pravdu jeden, tiež diskutér, ktorý na mňa „vybafol“ ( prepáčte za výraz, zdá sa mi priliehavý ), že aj Hitler bol ľavičiar s jeho stranou NSDAP ( NationalSozialistischen Deutschen ArbeiterPartai = Národná socialistická nemecká robotnícka strana ). Veď má všetko, je tam socialistická a dokonca naviac aj robotnícka strana.

Vyjadrenie pána Chmelára mi pripadá chytrejšie. Ten, keď ho akosi puncovali za ľavičiara, sa vyjadril, že sa ľavičiarom necíti, že pojem ľavice a pravice stratil svoju opodstatnenosť.

Inak sledujem Vaše vystúpenia a Vaše vyjadrenia a v mnohom s Vami súhlasím. Preto som si aj kládol otázku ako môže ľavičiar s takými názormi sedieť v parlamente za stranu, ktorá svoju ľavicovosť chce zachraňovať omrvinkami čo ostali po hlavnom jedle. Myslím, že teraz mi je to jasné.

Obrázok používateľa Juraj
#3
Juraj Purgat
05. december 2015, 19:52

Podľa mňa súčasná "ľavica" už dávno stratila svoju ľavicovosť. Už jej to slúži len ako pozlátko, alebo pláštik pod ktorým sa skrývajú ich bossovia, aby oklamali  voličov . Súčasné ľavicové strany, predovšetkých sociálnodemokratického charakteru, nie sú schopné jasne, vecne a zrozumiteľne artikulovať svoj pomer k súčasnému svetu a kapitalizmu osobitne. Prikrývajú sa za frázu o akomsi sociálnotrhovom hospodárstve so spravodlivým prerozdeľovaním. Slovom nejde o nič iné, ako "vylepšovanie" kapitalizmu namiesto jeho výmeny skutočne spravodlivým spoločenským systémom. To by však museli jasne definovať svoj pomer k vlastníctvu, pretože práve otázka vlastníctva, jeho bezpríkladné hromadenie v rukách jednotlivcov a malých skupín obyvateľstva vyvoláva veľké sociálne napätia a konflikty a je zdrojom vojen s nepredvídateľnými následkami. Je to asi tak, že "historického" dedičstva oportunizmu sa ešte nezbavili, a všetko nasvedčuje, že to ani tak skoro nebude.Tiež by som namietal proti používaniu označenia "ľavičiar".  Pripadá mi to ako nadávka, veď konečne aj ako nadávka  vznikla na označenie tých netrpezlivých, ktorí chceli svet meniť (prevrátiť) nehľadiac na to, či sú vytvorené objektívne aj subjektívne podmienky nevyhnutné k úspešnosti takýchto zmien!

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama