Luhár a zbabelec – dôkazy o klamstvách premiéra

Počet zobrazení: 5346

Igor Matovič denne odhaľuje svoju pravú tvár. Nie je to „fejs“ odvážneho a odhodlaného politického lídra a (krízového) manažéra, ako by si želal. V skutočnosti je zbabelcom, ktorý sa v bezradnosti z neschopnosti riešiť problémy a čoraz menšej efektivity „osvedčených“ marketingových ťahov utieka k zbabelým klamstvám a hádzaniu viny na každého vôkol. Včerajšie útoky na policajtov, ich šéfa, koaličného partnera a svojho predchodcu predstavujú nový vrchol v jeho tragickom pôsobení na premiérskom poste.

Iba stručne zhrniem udalosti: premiérom nasilu pretlačený zákaz vychádzania počas Veľkej noci viedol policajtov k plošným kontrolám jeho dodržiavania, čo rozčúlilo stotisíce pracujúcich, lebo strávili hodiny v kolónach. Minister Sulík za to kritizoval premiéra na Facebooku a ten mu to vrátil nielen statusom, ale aj na špeciálnej tlačovke, na ktorej obvinil policajného šéfa zo „sabotáže vlády“. A Pellegrinimu „naložil“ za individuálnu karanténu, namiesto štátom organizovanej karantény pre repatriantov.

velkokolon843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Zaujímavým momentom včerajška bol premiérov status na Facebooku, ktorý po chvíli zmizol. Jednak preto, že sa na ňom za situáciu na cestách ospravedlnil a označil ju za individuálne zlyhanie, jednak preto, že ho nahradil videom z pondelka o tom, že kontroly na cestách budú len náhodné. Zaujímavé je to aj preto, lebo pôvodným statusom prebral časť zodpovednosti, takže si najskôr zjavne nebol istý svojou nevinou. Ale keď našiel niečo, čo považuje za svoje alibi, okamžite to vypálil. Ukazuje to filozofiu jeho komunikácie: pôvodný status vôbec nemusel napísať, stačilo počkať na záznam z tlačovky. Ale premiér vždy najskôr „vystrelí“ a potom sa „opraví“, čiže mení, čo neuvážene povedal.

O nápad so zákazom vychádzania sa s verejnosťou „podelil“ ešte začiatkom minulého týždňa. Samozrejme, aj jeho spolupracovníci, od ktorých čaká, že mu „podržia chrbát“, to v tej chvíli počuli prvý krát. A keďže im to oznámil verejne, verejne reagovali: napr. vicepremiérka Remišová vyjadrila nesúhlas takmer okamžite. A keďže premiér vycítil odpor vo vláde a podobne to vyzeralo s „permanentným“ krízovým štábom, vymyslel si nový „orgán“ a svoju predstavu si nechal posvätiť novými odborníkmi. Jedna zo zúčastnených osôb tvrdí, že od začiatku viedol rokovanie týmto smerom. A hoci nevyznelo jednoznačne ako podpora zákazu vychádzania, premiér to takto naservíroval vláde, ktorá to v pondelok tesnou väčšinou schválila.
 

Videozáznamy premiéra odhaľujú

Vzápätí o tom na tlačovke povedal: „Akékoľvek takéto opatrenie bez dôraznej kontroly by nemalo zmysel. Samozrejme, že budú ľudia, ktorí si budú chcieť dokazovať, že oni majú svoju slobodu. Samozrejme, že zabezpečíme poriadok tak, ako najlepšie budeme vedieť. Zároveň vláda umožnila uznesením uvoľniť príslušníkov ozbrojených síl, policajného zboru, aby boli k dispozícii, aby vytvorili hliadky v rámci Slovenska na výpadovkách, hraniciach okresov, kľúčových križovatkách. Jasné, že nedokážeme zastaviť každého, ale aby námatkovou kontrolou sa kontroly vykonávali a zabezpečil sa verejný poriadok. (...) Policajná hliadka bude vypĺňať dotazníky s každým jedným, koho zastaví, aby sa tých kontrol urobilo čo najviac.“

O tom, že si naozaj predstavoval masívne kontroly na cestách svedčí aj vyjadrenie ministra vnútra iba o pár hodín neskôr: „Pokiaľ to bude na výstupe z okresu, kde budú hlavné ťahy, tak budú zastavovať každé jedno auto, resp. je to teda cieľom, aby ten pohyb bol naozaj obmedzený čo najviac.“ A na otázku, ako to bude v Bratislave dodal: „Tak mi bolo povedané, že toto opatrenie je platné pre celé mesto (Bratislavu), tam tých kontrol bude menej, ale pokiaľ by niekto chcel opustiť hlavné mesto Bratislavu, alebo iný okres, a ísť mimo, tak tam tie kontroly budú intenzívnejšie.“

„Bolo mi povedané,“ hovorí Roman Mikulec. Čiže si evidentne ujasňoval, či sa hlavné mesto bude považovať za jeden okres (pretože formálne ho tvorí okresov päť). Nemal by dôvod to robiť, keby od začiatku nerátal s tým – čiže keby od svojho šéfa nemal pokyn, aby na hraniciach okresov zaviedol čo najprísnejšie policajné kontroly, dokonca posilnené o vojakov, ktorých „vláda uvoľnila svojím uznesením, aby boli k dispozícii“.

Premiér teda bohapusto klamal a zavádzal verejnosť, keď včera zverejnil status so slovami: „Toto (vo videu) bolo moje zadanie vedeniu Policajného zboru ... a dopadlo to tak, že policajtom dali inštrukcie zastavovať všetkých. Bláznovstvo ...“, pričom „vo videu“ uverejnil z celého svojho vyššie citovaného vyjadrenia iba jednu vetu: „Jasné, že nedokážeme zastaviť každého, ale aby námatkovou kontrolou sa kontroly vykonávali a zabezpečil sa verejný poriadok.“ Tá mala dokazovať, že jeho „zadanie“ bolo, aby vykonávať len „námatkové“ a nie plošné kontroly. Lenže toto povedal len ako alibi pred kritikou, ktorá sa už neraz objavila: že presadzuje opatrenia, ktorých realizáciu nevie účinne skontrolovať.
 

Opäť obvinenia bez argumentov

Napokon, premiér sa v utorok uistil, že vie presne, ako ich policajti budú vykonávať. Na tlačovke informoval, že „dnes poobede budem mať informácie zo strany ministra vnútra alebo teda policajného zboru, ako sa finálne do toho rozhodli ísť“. Dlhoročný vojak Mikulec zachoval stavovskú česť a vo videu zo včerajška sa prihlásil k zodpovednosti za situáciu krátko po tom, čo Igor Matovič bezcharakterne zaútočil na policajného prezidenta na Facebooku a potom aj na tlačovke. Na tej dokonca označil jeho konanie za „sabotáž uznesenia vlády“, za čo by mal okamžite dať ministrovi pokyn, aby navrhol parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť (v ktorom má vláda pohodlnú väčšinu) návrh na jeho odvolanie. Premiér sa však len pokúsil predhodiť ho novinárom, lebo mediálny lynč je jeho obľúbený spôsob likvidácie nepohodlných ľudí, pri ktorom nemusí predkladať vecné a racionálne argumenty. Hádajte, či by minister dokázal predložiť poslancom „odôvodnený návrh“, ako to vyžaduje zákon, dokumentujúci, že policajný prezident sabotuje vládu.

Už len čerešničkou na torte sú premiérove ostré útoky na koaličných partnerov, ktorí vraj narušili dôveru údermi od chrbta, lebo „si hrajú svoje sebecké hry“. Uvidíme, ako bude spolupracovať so šéfom parlamentného finančného výboru, ktorý podľa neho „nemá zdravý rozum“. A, samozrejme, že nezabudol zaútočiť na svojho predchodcu, ktorý „rozhodol, že keď niekto príde zo zahraničia, stačí mu povedať, že zostaňte 14 dní doma v karanténe“. Šéf OĽaNO vyhlásil, že „keď sme sa to dozvedeli, rýchlo sme začali konať, aby sme presmerovali aj ľudí, ktorí idú individuálne v autách do štátnej karantény“. V skutočnosti, toto rozhodnutie urobil hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý ho však pred troma týždňami považoval za zbytočné. „Rýchlo“ v podaní Igora Matoviča je po vyše dvoch týždňoch, hoci toto opatrenie mohol zo svojej moci presadiť už deň po nástupe do funkcie.

Igor Matovič krízovú situáciu nezvláda. Jeho nepremyslené nápady, ktorých sa drží ako kliešť, spôsobujú chaos. A keď sa to stane evidentným, namiesto chlapského priznania zodpovednosti, ju zbabelo hádže na druhých. Igor Matovič nielen že nie je štátnik a nie je manažér, on nie je ani chlap. Dnes jej hanbou seba samého. Žiaľ, je na „najlepšej ceste“, aby bol hanbou celého Slovenska.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984