Machata, to bola iná káva!

Počet zobrazení: 9484

kmachata (2).jpgKarol Machata v Červenom víne.

Z veľkých hereckých osobností povojnovej generácie už zostali len dvaja – Ladislav Chudík (1924) a Karol Machata (1928). Ten druhý sa 13. januára dožil polookrúhleho výročia 85. rokov. Len pár dní predtým sa na stránkach Sme ortodoxný pravičiarsky expolitik Vladimír Palko pokúšal viesť raz prirodzené raz násilné paralely medzi politikmi Richardom Nixonom a Gustávom Husákom pri príležitosti ich nedožitej stovky. Uvedenú metódu sa teraz pokúsim stručne uplatniť pri jubileu Karola Machatu a porovnať ho s inou divadelnou hviezdou našej kultúry, tentoraz opernou speváčkou Margitou Česányiovou.

Obaja z nich patria k najdlhšie pôsobiacim členom SND. Machata po krátkom účinkovaní v Martinskom divadle pôsobil v činohre SND v rokoch 1949 – 1951 a 1953 – 1998, čiže 47 rokov. Približne rovnakú dobu bola sólistkou opery SND aj Margita Česányiová, pravda, len ak započítame aj roky, v ktorých bola len stálym hosťom súboru. Aj sa narodili (hoci v rôznom čase) neveľmi ďaleko od seba – on v Malackách, ona v Studienke. Obaja boli jednoznačnou oporou hereckého či speváckeho ansamblu a obaja odišli z SND (na rozdiel od niektorých svojich kolegov či kolegýň) bez veľkých fanfár, takmer nebadane. Rovnako sa potom utiahli do súkromia a neusilovali sa ešte zviditeľniť aspoň ako celebrity či vďačné objekty našich médií, pre ktoré po ich bulvarizácii predstavovali príliš seriózne sústo.

Jedným z rozdielov (pochopiteľných aj vzhľadom na špecifiká jednotlivých divadelných druhov) medzi nimi bolo, že Česányiová (koncom novembra 2012 by sa dožila veku 101 rokov) sa profilovala takmer výlučne ako operná a v mladosti aj operetná speváčka, no koncertným pódiám sa skôr vyhýbala, kým Machata využil všetky možnosti, ktoré činoherné herectvo ponúkalo a bol činný v divadle, filme, televízii i rozhlase. Nepochybne však jeho doménou bolo divadlo, kde žiaril v rôznorodých úlohách romantických mládencov tragických (Karol Moor v Schillerových Zbojníkoch, Shakespearov Romeo) i komických (Hollého Geľo Sebechlebský stvárnený ešte v Martine), vytváral dramatické štúdie životom sklamaných ľudí (Franz v Millerovej Cene, Shakespearov Kráľ Lear), presadil sa v úlohách v slovenskej klasike (Jelenský v Inkognite) i svetovej (Harpagon v Moliérovom Lakomcovi), vytvárajúc charaktery záporné (Krüg v Čapkovej Bielej nemoci) i kladné (Krčmár v Kováčikovej Krčme pod zeleným stromom). Za vrcholné obdobie jeho hereckej tvorby sa dá považovať koniec päťdesiatych a celé šesťdesiate roky, kedy vytvoril geniálne kreácie Čechovovho Ivanova, Viktora z Arbuzovovej Príhody na brehu rieky, Caiusa vo Veselých paničkách z Windsoru, Crespina v nezabudnuteľnej inscenácii Goldoniho Vejára, Rostandovho Cyrana, Mattiho v Brechtovej hre Pánov Puntilla a jeho sluha Matti a v politickom odmäku mierne aktualizovaného Shakespearovho Hamleta. Viaceré z týchto, ale aj z jeho neskorších kreácií boli zaznamenané alebo premenené na televízne inscenácie, hoci v pôvodnej televíznej tvorbe bol jeho zástoj v porovnaní so slávnymi kolegami (Filčík, Chudík, Valach, Pántik) i mladšej generácie (Kvietik, Mistrík, Huba atď.) obmedzenejší. Zato vďaka jedinečnému zafarbeniu jeho krásneho hlbokého hlasu sa skvele uplatňoval v rozhlasových hrách a detských programoch (Cyro a Miro). Od roku 1950 tvárnil aj viacero filmových úloh, najviac mi zostávajú v pamäti tie z prvej dekády jeho činnosti (vo filmoch Zemianska česť, Dáždnik svätého Petra, Polnočná omša). Z televíznych inscenácií, ktoré neboli transkripciou divadelných hier, si rád spomínam na jeho kreáciu detektíva Meiera z 87. revíru v adaptácii jedného z Mc Bainových príbehov.

Herecké majstrovstvo nezostalo bez ocenení vrátane tých, ktoré sa dnes z politickej predpojatosti nezvyknú uvádzať (zaslúžilý umelec v 1967, národný v 1979). Škoda, že aspoň verejnoprávna televízia nepriblíži častejšie jeho herecké umenie pamätníkom, ale aj mladšej generácii, ktorá je dnes ohlupovaná kultom celebrít. Machata, to bola iná káva!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#1
Jozef Schwarz
14. január 2013, 21:13

Herectvo Karola Machatu znamená pre nás (s manželkou) sviatok. Veľmi radi sme sa potešili jeho umeleckým majstrovstvom v divadle. To štvrťstoročie prieniku jeho divadelného účinkovania a nášho bývania v jednom meste nám umožnilo niekoľko nezabudnuteľných zážitkov. A to nehovorím o rozhlase, ktorý bol v našich mladších rokoch každodenným partnerom a hlas Karola Machatu skutočným balzamom. Nuž a Dáždnik svätého Petra môžem sledovať aj niekoľkokrát do roka.

 

Prekrásny darček nám Karol Machata pripravil pred týždňom. V televízii vysielané prevzaté predstavenie Radičkovho „Pokusu o lietanie“ v konfrontácii so spomienkami na návštevu hry „naživo“ pred rokmi, to je priam cestovanie v čase – návratom do zdravšej (aspoň mojej) minulosti. Veru tak, s Karolom Machatom nezabudnete lietať (vznášať sa) nikdy.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
17. január 2013, 20:50

Sympaťák Karol Machata

Keď som bol mladší a ke´d som videl hrať Karola Machatu vo filmoch, chcel som mať takého sympaťáka za kamaráta. Ani sa nepamätám, že by bol hral nejakú zápornú postavu, ešte aj SS dôstojníka v TV triptychu inscenácií Sám vojak v poli hral takého sympaťáka, že moja babka vtedy v čase premiéry hovorila, že ach, prečo boli v skutočnosti tí esesáci takí sviniari... a inscenáciu s ním si vždy pozrela.

Keď bol starší, vždy hral tak, že som si hovoril, takého strýka, či otca by som bral. A moja mama sa priznala, že ten jeho zamatový hlas je sexi. To ako chlap neposúdim, ale ním nahovorené rozprávky v rozhlase neuspávali iba moje dcéry.

Ba prichytil som sa raz, že keď Slovenský rozhlas dával raz večer nejaké čítanie Románu s jeho hlasom, jednoducho som odstavil auto a relaxoval som so zavretými očami.

Nielenže Vám, majstre, želám ešte veľa pekných chvíľ, ale dúfam, že aspoň štátna televízia sa spamätá a spustí cyklus s Vašim umením ešte teraz, keď ste tu medzi nami, aby Vás spoznala mladšia generácia a my aby sme si pripomenuli...

Obrázok používateľa PeterPeter
#3
Peter Krumpál
31. marec 2014, 13:29

Ďakujem Vlado, že ste napísali tento článok.

Karol Machata bol súčasťou môjho detstva, dospievania, aj dospelosti. Výnimočný muž. Pán umelec. Dobrý človek.. Z jeho mlčania po prevrate usudzujem, že sa zrejme nechcel zavďačiť súčasnej moci, účasťou na podivných filmoch, ako iný, dobrý umelec).

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984