Reklama

Major Gagarin nás pozval do vesmíru

Počet zobrazení: 2251

Pred šesťdesiatimi rokmi – presnejšie 12. apríla 1961 – sa prvý človek vypravil (a aj sa odtiaľ vrátil) do vesmíru. Bol to sovietsky občan Jurij Aleksejevič Gagarin.

V ten deň dobová tlač písala: „... od toho času, čo človek človekom sa stal, mal upreté oči k nebu. Keď ešte nechápal, čo sa na nebi deje – a nechápal ani, čo sa deje na zemi – stál bezmocný pred záhadami sveta...“

praca_gagarin1.jpg
Archív autora

Dnes sme presvedčení, že o tomto lete vieme všetko a vôbec, že vieme úplne všetko. Pritom realita bola a je úplne iná. Stačí navštíviť Bajkonur v dnešnom Kazachstane a dozviete sa, že J. A. Gagarin, tým, že mal 2 kilogramy nadváhy, takmer nemusel letieť (náhradník German Stepnovič Titov bol pripravený).

Aj to, že otec sovietskej (a de facto svetovej) kozmonautiky Sergej Pavlovič Korolev odmietol návrh, aby sa letelo nie dvanásteho, ale trinásteho apríla.

Nakoniec aj to, čo sa dialo tých osudných desať minút letu (10,25 – 10,35), než kozmická loď Vostok dňa 12. apríla 1961 o 10,55 moskovského času úspešne pristála v určenej oblasti Sovietskeho zväzu. Po pristátí kozmonaut major J. A. Gagarin povedal: „... prosím, aby strane a vláde a Nikitovi Sergejevičovi Chruščovovi osobne bolo oznámené, že pristátie bolo normálne. Cítim sa dobre...“

Ľudstvo malo šťastie, že vôbec prvým kozmonautom bo J. A. Gagarin, ktorý zaklopal na nebeskú bránu a aj vďaka nemu dnes človek posiela svoju techniku do vesmíru, na iné planéty. Na to netreba zabúdať!

Deň 12. apríl 1961 je dňom, kedy ľudstvo dospelo. Preto by rok 2021 mohol byť rokom J. A. Gagarina.

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

Do pozorosti:
Gagarinovské podujatia Ruského centra vedy a kultúry – www.rcvkba.sk


kino_streda.jpg

gagarinovska.jpg

dejiny_kozmonautiky.jpg

filmy_gagarin.jpg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy