Mierotvorca Fico a militantné médiá

Počet zobrazení: 4747

V Košiciach sa v dňoch 6. – 7. marca 2015 uskutočnila konferencia Cesty k mieru – Občiansky dialóg v znamení dohody Minsk II. Na konferencii sa zúčastnili významné osobnosti zo Slovenska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny. A napriek tomu, že neprišli ministri zahraničných vecí hlavných veľmocí, išlo o jednu z mála príležitostí v súčasných pomeroch, kde sa dalo otvorene diskutovať o rôznych alternatívach hľadania mieru.

Na slovenské pomery išlo o mimoriadne významnú akciu, na ktorej boli zastúpené rôzne názorové skupiny. A to, že okrem osobností z krajín ako Nemecko, Rusko či Ukrajina diskutovali o hľadaní mieru aj ľudia zo Slovenska, je pre našu krajinu významný fakt. Mnohým iste nebolo príjemné, že sa konferencia uskutočňovala s vylúčením verejnosti, avšak je zrejmé, že bez vylúčenia verejnosti by diskusia nemohla byť príliš otvorená. Aj ja by som bol radšej, keby bolo o konferencii viac informácií, napriek tomu si uvedomujem, že aj takéto mierové úsilie je lepšie ako žiadne.

Mediálna kritika alebo cielená kampaň?    
 

Paradoxne, slovenské médiá význam konferencie pre Slovensko nedocenili. Niektoré z nich sa snažili konferenciu zhadzovať, iné sa k nej postavili otvorene nepriateľsky a mediálne protežovaní analytici konferenciu ostro napádali. G. Mesežnikov sa v Správach RTVS zo 6. marca vyjadroval, že ide o „stretnutie podporovateľov ruskej agresie“. G. Mesežnikov napadol aj M. Platzecka osobne, keď sa vyjadril, že „diskvalifikuje“ celú konferenciu.

P. Schutz sa pre časopis .týždeň vyjadril zase takto: „Je to konferencia, ktorú tu dotiahol… na hanbu Košičanov Robert Fico.“: http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2015/03/06/ficov-mierovy-summit-o-ukrajine/ . P. Schutz tiež veľmi ostro napádal konferenciu, označil Nemecko-ruské fórum ako „nástroj Kremľa“ a o R. Ficovi sa v súvislosti s konferenciou vyjadril: „Keby bol agentom Kremľa, nesprával by sa inak.“

Niektoré médiá práve v prvý deň konania konferencie zase zverejnili neobvykle vysoký počet kritických komentárov o ruskej téme a zvlášť o našom postoji k Rusku. V Denníku N uverejnili v piatok 6. marca asi pätnásť jednostranných článkov (odpovede v ankete – pozn. red.), pričom väčšina z nich bola zameraných na kritiku nás samých, napr. „Nie Rusko, sami sme si hrozbou“ (Š. Hríb), „Putin je zrkadlom strednej Európy“ (M. Havran) a pod. Je skutočne zaujímavé, že toľko ostrej kritiky našich postojov k Rusku sa objavilo práve v deň otvorenia mierovej konferencie v Košiciach…

Žiaľ, za výrokmi médií nezaostávali ani niektoré politické sily. Napr. poslanec M. Fedor z politickej strany Sieť povedal tieto slová: „Slovenský premiér však v Košiciach hostí otvorených podporovateľov ruskej agresie a označuje to za mierovú konferenciu.“: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/347843-fedor-fico-hosti-podporovatelov-ruskej-agresie/

Organizátori: Nemecko-ruské fórum
 

Namiesto agresívnych vyjadrení sa musíme zamyslieť, či boli organizátori celého podujatia naozaj „podporovateľmi ruskej agresie“. Ako je známe, organizátormi konferencie boli Nemecko-ruské fórum a Nemecko-ukrajinské fórum v spolupráci s Inštitútom ASA. A práve v slovenských médiách týchto organizátorov popisovali veľmi nepresne. Skúsme si o nich povedať aspoň základné fakty.

Nemecko-ruské fórum vzniklo ako organizácia ešte v roku 1993, teda v čase, keď v Kremli sedel B. Jeľcin a nie V. Putin. Samotná organizácia vznikla podľa vzoru Nemecko-britskej spoločnosti, ktorá sa objavila po druhej svetovej vojne a kládla si za cieľ rozvíjať vzťahy medzi oboma krajinami v rôznych oblastiach, ako aj porozumenie medzi oboma národmi. Nemecko-ruské fórum sa snaží o čosi podobné a požíva veľký rešpekt politických predstaviteľov Nemecka. Napr. J. Rau ešte ako prezident Nemecka ocenil význam fóra takto: „Keby neexistovalo Nemecko-ruské fórum, museli by sme ho vymyslieť.“:   http://www.deutsch-russisches-forum.de/index.php?id=9

Veľmi dôležité je uviesť fakty o zložení orgánov Nemecko-ruského fóra. Naše médiá síce správne uvádzajú, že na čele fóra stojí ako predseda predsedníctva bývalý politik SPD M. Platzeck, tam sa však ich informácie väčšinou končia. Lenže organizácia sa zďaleka neidentifikuje iba so stranou SPD. Dlhodobo v nej totiž platí, že sú tam zastúpené obe veľké nemecké politické strany, aj SPD (sociálni demokrati), aj CDU-CSU (kresťanskí demokrati). Za CDU-CSU, teda stranu kancelárky A. Merkelovej, pôsobí v súčasnosti v predsedníctve fóra Ph. Missfelder, poslanec a zahranično-politický hovorca tejto strany v Bundestagu: http://www.deutsch-russisches-forum.de/index.php?id=13

Prítomnosť zahranično-politického hovorcu CDU-CSU zrejme vylučuje politickú jednostrannosť organizácie. A sotva tiež pôjde o nejaký „Putinov podnik“. Teda ak za „podporovateľov ruskej agresie“ nepovažujeme nemeckú vládu. Taktiež je zrejmé, že ani v prípade významných predstaviteľov nemeckého hospodárstva, zastúpených v Nemecko-ruskom fóre, nepôjde automaticky o „podporovateľov ruskej agresie“. Naopak, pluralita záujmov a skupín v organizácii prispieva k jej spoločenskej váhe a to i v európskom rozmere. Tú chcelo Nemecko-ruské fórum využiť i pri mierovej konferencii v Košiciach.

Organizátori: Nemecko-ukrajinské fórum
 

Ešte absurdnejšie vyznievajú slovenské mediálne výlevy o „podporovateľoch ruskej agresie“ vzhľadom na účasť Nemecko-ukrajinského fóra, ktoré bolo tiež spoluorganizátorom konferencie. Organizácia vznikla ešte v 90-tych rokoch (1999) a mala za cieľ podporovať rozvoj politických, ekonomických a kultúrnych vzťahov medzi Nemeckom a Ukrajinou. Fórum bolo zrejme aj reakciou na pôsobenie Nemecko-ruského fóra.

Charakter organizácie však opäť najlepšie odhalí zloženie funkcionárov: http://www.d-u-forum.de/duf-portraet/vorstand . Podpredsedom Nemecko-ukrajinského fóra je bývalý poslanec SPD a komisár EÚ pre rozšírenie G. Verheugen. Za CDU-CSU je zase podpredsedom K. G. Wellmann, poslanec Bundestagu a súčasne aj predseda Nemecko-ukrajinskej parlamentnej skupiny, teda vlastne skupiny priateľov Ukrajiny v Bundestagu. To sa príliš na „podporovateľov ruskej agresie“ nepodobá. Nuž a ako zvlášť zaujímavú perličku treba dodať, že členkou predsedníctva Nemecko-ukrajinského fóra je J. Hoffmannová, honorárna konzulka Ukrajiny!!! Poveril azda P. Porošenko aj ju osobne, aby išla v rámci tejto organizácie „podporovať ruskú agresiu“? Nuž, v niektorých našich médiách je možné všetko…

Zlý Platzeck ?


Rozobrať treba aj výroky M. Platzecka, predsedu predstavenstva Nemecko-ruského fóra, ktoré v niektorých médiách ostro kritizovali. Čo myslel M. Platzeck, keď hovoril o potrebe akceptácie okupácie Krymu? Nuž, návrh M. Platzecka na akceptáciu nových pomerov na Kryme nebol vôbec motivovaný podporou „ruskej agresie“. Bol to skôr pokus o návrh na kompromis. Pokiaľ ide o mierové riešenie krízy na Ukrajine, je málo pravdepodobné, že by sa podarilo uzavrieť kompromisný mier bez toho, aby prišlo k aspoň k nejakým ústupkom zo strany Západu – tým minimom sú ústupky v otázke Krymu. Bez úplnej vojenskej porážky totiž Rusi z Krymu neodídu a to treba zobrať na vedomie. Veľmi zjednodušene, predstava M. Platzecka je taká, že Západ urobí ústupky v otázke Krymu, zatiaľ čo Rusko urobí ústupky v iných otázkach, predovšetkým v otázkach podpory ľudových republík v Donbase.

Rozmýšľam, ako si mier predstavujú naše médiá. Zrejme chcú, aby Rusko ustúpilo v otázke Krymu a súčasne sa vzdalo svojich záujmov na Ukrajine. Lenže takéto predstavy sú vlastne formou ultimáta a nie sú vhodné pre mierovú konferenciu. Kto chce seriózne rokovať, nemôže žiadať skutočné ústupky len od jednej strany. S predstavami dominujúcimi v našich médiách by bolo zbytočné organizovať mierovú konferenciu v Košiciach, tá by sa bezvýsledne skončila za pár minút. Na rozdiel od našich médií si M. Platzeck zrejme uvedomuje, že konflikt na Ukrajine sa nedá viesť do „konečného víťazstva“ a treba hľadať s Rusmi kompromis. Veľmi rozumné bolo aj jeho vyjadrenie, že konflikt na Ukrajine sa nesmie riešiť tak, aby Putin odišiel z poľa ako porazený.

Za nepravdivé možno považovať i tvrdenie niektorých médií o tom, že by sa od konferencie v Košiciach dištancoval nemecký minister zahraničia. Minister  F. W. Steinmeier sa nedištancoval, skôr to vyzeralo tak, že nemecké ministerstvo má o výsledky konferencie veľký záujem. Mimochodom, aj F. W. Steinmeier už niekoľkokrát ocenil prácu organizácií, ktoré usporiadali aj túto konferenciu. Na stránke Nemecko-ruského fóra sa nachádza toto jeho vyjadrenie: „Nemecko-ruské fórum sa vyvinulo na ústredné miesto nemecko-ruského dialógu… Bez takejto siete sa politika pohybuje vo vzduchoprázdne.“http://www.deutsch-russisches-forum.de/index.php?id=9

Úspech pre Slovensko


Po nedávnej druhej dohode z Minska sa črtá šanca na vyriešenie krízy na Ukrajine. Je zrejmé, že to nebude ľahký proces. Dialóg je však lepší než zbrane a to aj keď sa nedarí dospieť k rýchlym riešeniam. Konferencia v Košiciach bola smelým pokusom dosiahnuť pokrok medzi znepriatelenými stranami. Nie je jasné, aké impulzy smerom k mierovému riešeniu konferencia priniesla a či ešte prinesie, avšak za jej podporu si slovenská vláda a zvlášť premiér zaslúžia uznanie. Chápem, že mnohí ľudia nemajú R. Fica radi, ani ja s ním vo viacerých veciach nesúhlasím, avšak mierová konferencia v Košiciach bola veľkým úspechom pre celé Slovensko. 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
09. marec 2015, 13:37

Sledoval som zmienovavane spravodajstvo RTVS dna 6.3.2015 a mozem potvrdit, ze sposob, ako o konferencii verejnopravna mikovizia referovala bol vskutku skandalny. O konferencii sa nedalo dozvediet dokopy nic zakladne informativne - o com, na aky podnet, preco, aka skladba delegatov - nakolko vacsinu minutaze venovane konferencii zabrali demagogicke frazy podivneho bradateho individua hovoriaceho velmi zlou slovencinou, ktory sa medzi delegatmi konferencie nevyskytoval. A za taketo spravodajstvo inkasuju od obyvatelstva poplatky. Smutne az tragicke.

Obrázok používateľa anton b.
#2
anton braxatoris
09. marec 2015, 13:49

A este jeden inspirativny citat od cloveka, ktory vojnu zazil na vlastnej kozi vojnoveho korespodenta, citat, ktory by sa zislo oprasit a aplikovat aj na nase pomery, nakolko v nasom medialnom priestore operuje velke mnozstvo vojnovych stvacov:

" Verím, že všetci tí, ktorí ťažia z vojny a prispievajú k jej vzniku, by mali byť zastrelení hneď prvý deň občanmi svojej krajiny. " Ernest Hemingway.

 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
09. marec 2015, 15:37

A ako "prispivevajú" médiá? TA3 komentuje obrázok stojaceho konvoja "neidentifikovaných" ťažkých tankov, húfnic a vojakov a dá k tomu "mierumilovný" komentár: "Rusko vyslalo do Donbasu už ďalšiu humanitárnu pomoc"... - no, neviem komu to má bantovať mozog, alebo je niekto v spravodajstve TA3 už tak zmagorený?

Obrázok používateľa Peter Dolina
#4
Peter Dolina
09. marec 2015, 16:18

Ja som Hriba nikdy nemal rad, pripadal mi dost tupy az do chvile, ked som videl jeho interview s Robertom Bezakom a jeho velmi jasnu podporu tohto arcibiskupa, to sa mi od neho pacilo.

Jeho vyrok o tom, ze nie Rusko ale sami sme si hrozbou zavisi isto od kontextu, v tom zmysle, ze Slovensku skodi viac vlastny prezident ako Rusko by som povedal, ze moze mat pravdu.

Rusko (a opravte ma, ak sa mylim) Slovensku zatial nic zleho neurobilo, takze ako mu moze skodit?  A niekto by mohol vysvetlit, aky je zaujem Slovenska na tom, aby Krym patril Ukrajine.

Potom som sa pozrel na link, ktory je v clanku, kde nejake strasidlo dokonca kritizovalo Kosice za tu konferenciu.  To ho niekto aj pocuva?  Toto by ma skutocne zaujimalo, ci sa niekto domnieva, ze takuto "osobnost" ktora akoby prisla zo zahrobia niekto stavia pred kameru preto, aby sa ludia k nej pridali, alebo skor preto, aby odstrasila.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984