Na Brusel!

Počet zobrazení: 4252

Švejk pred sto rokmi tiahol na Belehrad, jeden slovenský politik pred asi desiatimi rokmi na Budapešť a teraz takmer celá „naša svojim národom verná“ Európa (zatiaľ len) kričí: na Brusel. Žeby osudová príťažlivosť písmena B? Skôr nedostatok tolerancie. Ak tomu celkom dobre nerozumiete, tak použijem výklad tohto cudzieho pojmu v slovenčine – znášanlivosť, trpezlivosť; povolená odchýlka od predpísanej vlastnosti alebo činnosti...  Na začiatku Veľkej vojny došla cisárovi Nemcov trpezlivosť so svojimi bratrancami: cisárom Indie (ten bol zároveň aj kráľom Britov) a imperátorom Celej Rusi a všetci traja (ale aj ich spolupútnici) pre svoj dobrý vladársky pocit a najmä pre znovurozdelenie trhov hnali človečinu na jatky. V druhom prípade bola výzva „do tankoch“ vzhľadom aj na konverziu slovenského zbrojárstva našťastie vopred predurčená na neúspech. Ale dnes?...

Dnes znie takmer ako antický chór: na Brusel! (Veru anticky, aj dnešní antickí hrdinovia zo Syrizy vidia v Bruseli príčinu všetkej drámy, dokonca tragédie.) Brusel môže za všetko! Predovšetkým za všetko zlé. Ale aj za naše omyly a neúspechy. Často si myslím, že stačí povedať: veď to povedali v Bruseli a bude nám odpustené...

Ale! Kto alebo čo je Brusel? Nie sme to náhodou my všetci skoro tridsiati členovia spolku zvaného Európska únia? Samozrejme, že sme to my. Nie je to niečo imaginárne, resp. nie je to nejaký anonymný úradník v Bruseli, ani nejaký známy europoslanec odtrhnutý (vraj) od života svojich voličov. Brusel je (vo výsledku) konkrétna politika každej jednej členskej krajiny. Pokiaľ viem, rozhodnutia EÚ sa prijímajú konsenzom. Ak nadávame na poľnohospodársku politiku únie, hrešme aj na našich vyjednávačov. Ak sa väčšine národa nepáčia protiruské sankcie, pýtajme sa, prečo naša vláda s nimi súhlasí (aj napriek tomu, že nesúhlasí)?! Ak si grécka vláda bráni a chráni záujmy svojich občanov – chce perspektívne riešenia, nie prehlbovanie ich biedy a zvyšovanie ziskov veriteľov, tak od nej nežiadajme (ani my Slovensko), aby si plnila domáce úlohy v podobe pokorného odchodu na finančný bitúnok svetového kapitálu. A tak ďalej a tak podobne.

Nezabúdajme, že Brusel je ešte jeden. NATO – aj jeho velenie sídli v  belgickom meste Brusel. Na tomto mieste a v tomto čase len jedna teoretická otázka.  Stotožňuje sa naša vláda s tvrdením, že hlavným nepriateľom je Rusko? Ak nie, ako presadzuje naše predstavy vo vedení NATO a ako koriguje jeho konkrétnu obrannú (a či skôr útočnú) politiku? Počul som, že NATO je demokratické obranné spojenectvo suverénnych štátov...

Brusel sme my. Výsledok, do akej jeho výkonnej miery odzrkadľuje ciele, ktoré ctíme aj my, je tiež naša zásluha. Dnešným negatívnym hitom Bruselu je otázka migrácie (slovensky povedanô – nechceme mohamedánov v našom kresťanskom raji). Migrantov nechceme!, Slovensko Slovákom! Prečo? Neprispôsobia sa našej výnimočnej kultúre! A my predsa veľmi dobre vieme, že multikulturalizmus je mŕtvy. Mnohí netušíme, čo multikulturalizmus je, ale... určite je to niečo nenašské a my cudzie nechceme, svoje si nedáme! A čo je naše? Korupcia „prevádzkovaná“  slovenskými podnikateľmi? Ožobračovanie Slovače medzinárodnými finančnými inštitúciami v našich atlantických kresťanských rukách? Bytostne nesúhlasím so „slovenskými“ tvrdeniami: „Našu civilizáciu založenú na kresťanských základoch považujeme za najlepší priestor pre život.“ (Chudáci miliardy Číňanov a Indov! Nemôžu žiť v najlepšom priestore pre život.) Ale naša civilizácia nie je ostrov vo vzduchoprázdne. Civilizácia je globálna, vzájomne prepojená. Civilizačný výsledok je aj hinduizmus, budhizmus, islam. Dokonca aj nenáboženský systém myslenia Číny a humanizmus dneška. Náboženská viera nemôže byť, ani nie je všeliek. A ak  „Európu a Slovensko ohrozujú politici, aktivisti a intelektuáli, ktorí si neuvedomujú, že masový prílev prevažne moslimských prisťahovalcov Európa nemôže ekonomicky ani demograficky zvládnuť“, tak koho je to chyba? Kto spôsobil masový príliv prevažne moslimských prisťahovalcov? Nie náhodou naša kresťanská civilizácia a jej najlepší synovia?! Vrcholom nepochopenia v lepšom prípade, avšak skôr neprípustným zámerom je vyhlasovanie, že „odmietame (...) pokrytecké rady euroelít (...) (so) škodlivou ideológiou multikulturalizmu... “.

Ach ten multikulturailzmus, nástroj priam diabla! Aké môže nadobúdať formy, aký je to chameleón, som sa presvedčil u našich južných susedov. Redaktorka Eva Fabiánová v týždenníku Slovákov v Maďarsku „Ľudové noviny“ okrem iného napísala: Bezočivé opovrhnutie národnosťami (...) Aj tak by sme mohli nazvať kampaň okolo migrantov v Maďarsku. Všetko sa to začalo výrokom premiéra, že Maďarsko nie je multikultúrna krajina. Éra multikulturalizmu sa vraj končí a Maďarsko by malo byť za každú cenu ušetrené jeho následkov, vyhlásil Viktor Orbán. Sama neviem, čo tu potom hľadáme. Už roky rokúce počúvame, ako naša – národnostná – kultúra a bytie samotné prispieva k hodnotám našej krajiny. Že vďaka nám a našej multikulturalite štát prospieva. A keď sa na to pozeráme z historického zorného uhla, pred 300 rokmi aj naši predkovia boli migranti. Hoci sa presúvali v rámci tej istej krajiny, predsa neostali na svojich „zadkoch“ v severných častiach Uhorska. Súčasný postoj maďarskej vlády a jej premiéra beriem teda ako bezočivé opovrhnutie národnosťami. Nasvedčuje tomu aj jeho výrok na pôde Európskeho parlamentu, kde vyhlásil, že by bol rád, keby Európa ostala Európanom a Maďarsko Maďarom.

Stále trváme na téze Európa (a najlepšie celý svet) kresťanským Európanom (a ich zámorským bratom) a Slovensko Slovákom?

Úvodné foto: PETER KRÁKORNÍK

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Dolina
#1
Peter Dolina
24. jún 2015, 22:12

Toto je dost rozmazana uvaha, nejasna podla mojho nazoru.  Co vlastne je "multi-kulturalizmus"?  Kto z neho profituje?  Ak si povedzme natahate na Slovensko Albancov, budu z toho profitovat firmy, co ich zamestnaju ako lacnu pracovnu silu a Vy sa mozte donekonecna natahovat, ci je to nieco pozivivne, ze Albanci su muslimi, ci negativne a ci to nerusi Vasu "krestansku"identitu.  Ale zakladom je zisk, vykoristovanie tych Albancov a zoslabenie moci Vasich odborov.

Preto ked niekto zvola "Slovensko pre Slovakov" a mysli tym, ze imigracna politika sa nesmie robit tak, aby firmy mohli este viac vykoristovat a teda ze ziadni Albanci na Slovensko nepridu a ze Vase odbory maju k tomu co povedat, vysvetlite mi, co je na tom zle.

A trend je to celoeuropsky a uz aj trocha americky, ze prosto si nedame diktovat od nadnarodnych monopolov, ze Amerika je pre Americanov, Madarsko pre Madarov a Slovensko pro Slovakov, navyse u Vas v Europe sa trhaju aj tradicne staty: Velka Britania, Spanielsko...Vezmite si cisla a opytajte sa, aky vyhodu mate z EU a aku z NATO.  Ja tie cisla nemam, ale byt "europsky" ci "castou Zapadu" znie sice dobre, ale je to dobre aj v cislach?

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#2
Andrej Sablič
26. jún 2015, 21:00

"""Kto alebo čo je Brusel? Nie sme to náhodou my všetci skoro tridsiati členovia spolku zvaného Európska únia? """"

Prosím o odpoveď na otázku: Brusel to je aj 193000 ďalších dôchodcov na malom Slovensku ktorí len za roky 2008-12 prepadli pod hranicu chudoby?!

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#3
Jozef Schwarz
26. jún 2015, 23:17

áno

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#4
Andrej Sablič
27. jún 2015, 07:40

Myslel som si. Potvrdil Ste mi, že EU nie je naším domovom ale väzením v ktorom si kapovia robia čo chcu a mi ostatní to musíme trpieť. EU preto veľkú perspektívi nedavam. Verím, že Slovensko bude raz znova Slovenskom a nie celou v ktorej sa nedá dýchať.

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#5
Jozef Schwarz
28. jún 2015, 18:24

Slovensko neexistuje vo vzduchoprázdne.

Rozpad EÚ, alebo náš odchod z neho by znamenal nie krok vzad, ale krok do priepasti.

Slovensko v čoraz viac prepojenom svete (globálnom a stále sa globalizujúcom) nemože sa hrať na vlastnom pieskovisku, ašte aj ten piesok  nám dovážajú o vlastníctve vraj nášho pieskoviska ani nevraviac. 

 

Slovensko bez spolupráce nebude síce väzenskou celou, ale ani vzduch na dýchanie mu nebude patriť. Radšaj aj nedokonalé právo veta v EÚ ako vraj slobodné rozhodovanie o ničom a bez výsledku.

 

Finančný kapitál a kapitál vôbec je už dávno celosvetovo zjednotený, preto ak chceme prežiť ako ľudia a aj ako Slováci, tak nám treba viac Európy, všetky krajiny v eurozóne (pripadá vám správne, aby sa niektoré krajiny snažili niečo získať naviac nie spoluprácou ale menovými spekuláciami), viac každodennej spolupráce a samozrejme nikdy TTIP

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#6
Andrej Sablič
29. jún 2015, 09:01

Najprv by som chcel oceniť fakt, že nepatrite k autorom ktorí vystrelia spoza búčka a strčia hlavu do piesku.

K nastolenej problematike – Slovač vždy bola citlivá na nespravodlivosť z vonku i doma a nemali by sme sa tejto tradícii spreneveriť.

„Radšej nebyť ako byť otrokom“

Napriek kuvičím hlasom o večnosti kapitalizmu som presvedčený, že nie je koniec dejinám. Dejiny sa budu meniť a podľa ekonomických turbulencii vo svete ta zmena už nie je ďaleko.

Švihliková „Velká recese, která signalizovala hluboký systémový problém ve vyspělých zemích, přinesla mimo jiné vlnu přehodnocování teoretických přístupů v ekonomice. V makroekonomii obzvláště zažíváme intenzivní kvas“. … MMF konstatuje: „Rozšiřující se příjmová nerovnost je hlavní výzvou naší doby. Ve vyspělých ekonomikách je propast mezi bohatými a chudými na nejvyšší úrovni za celá desetiletí.“

Pýtam sa: Kto sa má zaradiť na čelo boja proti tejto globálnej nespravodlivosti ak nie aj Slovensko ktoré má štvrtinové mzdy oproti bohatým a pritom má špičkovú pracovnú silu a skúsenosti s kapitalizmom i socializmom? Už počas SNP naši otcovia ukázali, že Slovač nepozerá na množstvo ale na kvalitu svojich myšlienok, tak prestaňme sa plaziť pred medzinárodným bezduchým kapitálom a začnime rozmýšľať o tom ako si spraviť poriadok na svojom území. Nebudeme sami vo svete. Island, Švajčiarsko, Grécko a iný už pochopili, že treba veľmi vážne rozmýšľať o tom ako ďalej. Na to nepotrebujeme zbrane ani kapitál ale odvahu myslieť!!!

Viem, že "zamatová" nás sklamala na celej čiare ale nech je nám potešením, že to nebol náš vymysel. Naviac bolo to už dávno tak preč s depresiou a poďme na to.

Obrázok používateľa Palo
#7
Pavel Novota
29. jún 2015, 15:02

Finančný kapital je zjednotený, skôr stále sa ešte zjednocuje, do čoraz užšieho počtu vlastníkov. Nakoľko kapitalizmus už zo svojich zákonitostí vytvára antagonistické protirečenie medzi majetnými a nemajetnými skupinami a tým aj napätie v spoločnosti, nemôže v tomto procese zotrvať do nekonečna. Touto koncentráciou narastá napätie v spoločnosti, ktoré vedú ku krízam a radikálnym, revolučným zmenám (vojnám). Zoskupenia ako EU s disproporčnými ekonomikami a rozdielnou životnou úrovňou ( aj keď sa hlása opak, treba zohľadniť realitu ) tiež umocňujú toto napätie. Kam EU speje, stačí sa pozrieť na mechanizmus EU na nejakú desiatku rokov späť, než do nej vstúpili štáty východného bloku, priebeh pár posledných rokov a diskutovanú koncepciu pre budúce roky.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984