Reklama
Reklama

Na okraj slovensko-českej konferencie na tému: Dohoda TTIP: šance a riziká (Môže pripravovaná Dohoda o obchode a investíciách s USA ohroziť Európu?)

Počet zobrazení: 5387


konferencia.jpg

Od júna 2013 sa rokuje o dohode, ktorá má názov Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi EÚ a USA v skratke TTIP. Podľa úradného vyjadrenia Ministerstva hospodárstva SR má výsledná dohoda spĺňať aj tieto kritériá:

  • prispievať k udržateľnému rozvoju
  • zachovať vysokú úroveň ochrany životného prostredia, zamestnancov a spotrebiteľov
  • rešpektovať a podporovať kultúrnu rozmanitosť
  • zachovať vysokú kvalitu verejného obstarávania (len v EÚ – aspoň podľa oficiálnej informácie)

Nádherné kritéria alebo po slovensky: meradlá pre porovnanie, určovacie znaky, poznávacie znamenia! Potešia každého človeka. Čo už môže byť na tomto svete lepšie a krajšie ako prispievať k udržateľnému rozvoju alebo podporovať kultúrnu rozmanitosť. Trocha ma zaráža, že sa to týka len časti ľudstva. Tej na oboch brehoch severného Atlantiku. Nie som presvedčený, že kultúrna rozmanitosť a udržateľný rozvoj sa dá dosiahnuť len v časti (čo ako technicky vyspelej) globálneho sveta. Bez ohľadu na kvalitu života v Afrike, Južnej Amerike či v takmer trojmiliardovej Ázii. Bez ohľadu, inak bezohľadne!

Ešte „zaujímavejším“ sa mi zdá spôsob dosiahnutia našej svetlej (belošskej?) severoatlantickej budúcnosti. Uľahčením obchodovania a investovania! Pod tým si my (naši rokovatelia) predstavujeme: odstránenie colných a iných prekážok obchodu, otvorenie trhov, nastavenie vysokej úrovne ochrany spotrebiteľa (nestačilo by v tomto prípade chrániť spotrebiteľa na každej úrovni?). Ach, milí filozofi a iní spoločenskí vedci, vážení politici a iní aktivisti – ako to, že ste nepochopili takú jednoduchú metódu ďalšieho rozvoja ľudstva: stačí trh a obchod! Premeníme svet na tržnicu a nastane raj na zemi! Síce niektorí trhovci nebudú mať na kamenný stánok, budú mať svoj tovar rozložený na zemi, ale ten náš dobrý spoločný pocit – každý môže byť trhovníkom... Niektorí si na tom trhnú, niektorí si môžu trhnúť...

Naj-sam-krajšie na dohodovaní dohody TTIP je jej tajný priebeh. Prečítajte si formulácie, ktorými nám to zdôvodňujú: „Ide o obchodné rokovania, pre ich úspešnosť je potrebný určitý stupeň dôvernosti, inak by to bolo ako ukázať ostatným hráčom svoje karty.“ Bác! Bisťu! Tak môj osud, osud mojej rodiny až ľudstva je len obyčajnou kartovou hrou? Azda nie len jednoduchou sedmou, dúfam, že aspoň mariášom, šestákovým. A ja som si doteraz myslel, že ide o udržateľný rozvoj a kultúrnu rozmanitosť?!

A môj záver? Pridávam sa k Marcovi Porciovi Catonovi „A nakoniec si myslím, že Kartágo musí byť zničené.“

Poznámka redakcie:
Z konferencie, ktorá sa uskutočnila 22. septembra 2014, prinesieme videozáznam.
Na snímke: Časť referujúcich na konferencii.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
23. september 2014, 18:58

ďakujem, Jozef, za prvú správu z konferencie a dúfam, že bude i video a textové príspevky

tohto času som priamo v prvej línii na frontoch obchodu so zahraničím, takže zas raz ak bude Klub Nového Slova, teraz som sa zúčastniť nemohol v tom čase, keď sa konferencia konala

bola silná zostava a to garantuje dobrý výsledok, škoda, že v slovenskom politickom a spoločenskom živote neexistuje taký ten slovanský inštitút "Rady starších"(prepáčte Luboš a Edo), ktorého výsledok rokovania by bol záväzný pre vládu i parlament Slovenska.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama