Námestia v Bratislave vznikajú delením

Počet zobrazení: 2435

snp_nezna_revolucia_2.jpgDve námestia v jednom. Tak znie titulok stĺpčeka v Bratislavských novinách zo 4. októbra 2019. Autor (bn) v ňom komentuje, presnejšie jednoznačne podporuje rozhodnutie staromestských poslancov, ktorí schválili návrh primátora Valla na odkrojenie časti Námestia Slovenského národného povstania (SNP). Odkrojok vymedzený Starou tržnicou, Manderlákom, Domom kultúry a vyústením Klobučníckej ulice má niesť pomenovanie Námestie Nežnej revolúcie (NR). Načim bude, aby DPMB zmenil aj názov zastávok električiek z terajšieho Námestia SNP na Námestie NR. Nástupné ostrovčeky zastávok sú centrálnym priestorom novo vytváraného  námestia.

Je nesprávne písať dve námestia v jednom, ale opačne – z jedného námestia budú dve. Novinár na podporu tohto kroku, ktorý schvália v októbri aj mestskí poslanci s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, nám pripomína, že „priestor pred Starou tržnicou bol samostatným námestím (…) s viacerými názvami podľa konkrétnych lokalít. V roku 1879 vznikol jednotný názov Tržné námestie, ktoré sa v 60. rokoch premenovalo na Námestie SNP“.

Ako to často býva v našich médiách, je to pravda i nie je to pravda. Stačí pozrieť do Bratislavského topografického lexikónu. Po roku 1880 tento priestor nebol vždy Tržným námestím ale aj Zeleninový trhom, Obilným trhom i Hydinovým trhom. Samozrejme, názvy boli v maďarčine a v nemčine. Nikdy nie v slovenčine. Podľa toho, kde a aký tovar „tržili“ na vtedy pomerne voľnom priestranstve pred hradbami, ktoré postupne zmenšovali nové stavby. V šovinistickom ošiali prvej svetovej vojny na prelome rokov 1915/16 z Trhoviska vzniklo Námestie cisára Wilhelma II. verného nemeckého bojového druha. Po vzniku našej vtedajšej republiky od roku 1921 to bolo námestie Republiky a od roku 1925 aj námestie pred Milosrdnými. Československo končí a tento priestor získava v roku 1938 názov Hlinkovo námestie. Hlinku v roku 1945 vystrieda Stalin a jeho námestie. Konečne v roku 1962 sa ústredný priestor mesta stáva Námestím SNP. 

snp_zostane-a.jpgOznačenie, ktoré ostane.

Čiže veta z článku: „V roku 1879 vznikol jednotný názov Tržné námestie, ktoré sa v 60. rokoch premenovalo na Námestie SNP“ nie je úplná. Takmer 50 rokov tento priestor neniesol „trhový“ názov.

Považujem za nedôstojné pripomenúť 30 rokov od zásadného spoločenského zvratu takýmto príštipkárstvom. Svedčí to o nedostatočnej historickej pamäti a ideovej rozháranosti nielen bratislavských poslancov. Pripomínam, že aj Most SNP sa po štvrťstoročí vrátil k svojmu pôvodnému menu.

Začiatkom roka sme prepásli a premrhali neopakovateľnú príležitosť na budovanie a upevnenie vzťahu občanov k svojmu mesto. V marci uplynulo 100 rokov odvtedy, čo sa Bratislava stala Bratislavou. Všimli ste niečo, čo by to pripomenulo? Napríklad slávnostné zasadnutie radných, spomienkové podujatia, pamätné tabule, výzdoba, konferencia, monografie. Niečo, čo by v nás vzbudzovalo hrdosť na naše mesto, ochotu niečo pre Bratislavu urobiť? Veď pred 100 rokmi vznikla Bratislava, dnešné hlavné mesto Slovenskej republiky!

Malá odbočka. Ako Petržalčan musím pochváliť Petržalku a jej vedenie. My sme si storočnicu v auguste veru pripomenuli. Zmienil som sa o tom aj čitateľom Slova. Za svoju slovenskú a československú minulosť sa nehanbíme. Súčasťou Bratislavy sme sa stali až v roku 1946...

snp_tabula_neznej_1a.jpglangos_pamatnik_snp_1.jpg
Presťahujú sa?

Vráťme sa do stredu našej stolice (stoličného mesta). Nepovažujem tento spôsob pripomienky novodobej histórie za dôstojný. Vhodnejší a monumentálnejší „pľac“ je Námestie slobody, ktoré vďačí za svoj názov práve týmto udalostiam. Pomohlo by mu to získať atribúty moderného mestského priestoru. Bez ujmy na ďalších pamäťových okruhoch našej histórie. Súčasným poslaneckým prístupom skôr nahlodávame odkaz SNP v Bratislave zmenšovaním územia jeho pamäti. Potom nech sú radnice – bratislavská a staromestská dôsledné. Dúfam, že v deň vzniku odtrhnutého námestia budú premiestnené z Námestia SNP na Námestie NR aj dva artefakty, busta J. Langoša a pamätná tabuľa „V“ na budove Milosrdných. Oba sú spojené s „nežnou revolúciou“.

snp_-_nezna_revolucia_1a.jpgsnp_nezna_revolucia_3aa.jpg

Označenia, ktoré by sa mali zmeniť.

snp_nezna_revolucia_4aa.jpgsnp_nezna_revolucia_5aa.jpg

Foto: Autor

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984