Naozaj sme stratili zmysel pre hanbu a česť?

Počet zobrazení: 3284

Čas vianočný...
 

Dosť, že z našej krásnej vlasti si niektorí „pohlavári“ urobili eseročku, prestali sa hanbiť, slovo morálka im nič nehovorí. Arogancia vládne v parlamente, klamstvo sa stalo pracovným nástrojom mnohých, ktorí si zo zákonov urobili kolotoč... Slovenská republika dnes by sa pokojne mohla nazývať SR, s.r.o.

Hovorí sa, že ak sa človek prestane hanbiť, ak sa toto slovo vytratí zo spoločnosti, vtedy nastupuje korupcia, podvody, ziskuchtivosť a, samozrejme, karierizmus... aj cez mŕtvoly. Nie nadarmo sa hovorí, že „ryba smrdí od hlavy a čistí sa od chvosta“!

Tento systém padajúci smerom dolu, platí v našej spoločnosti do bodky. Dovoľte mi na rozhraní rokov zamyslieť sa nad predsavzatiami, ktoré si dávame vo forme želaní... sme k sebe aspoň ústne bližšie, azda ohľaduplnejšie by sme si mali povedať, že niečo by mal každý z nás urobiť, aby sa situácia začala meniť. Sama pracujem v médiách a s médiami, preto viem o tejto siedmej veľmoci dosť. Je chybou, že v súčasnosti sa v tzv. demokracii podsúva len jeden typ názoru. Zbytočne by ste si mysleli, že v médiách je demokracia a konečne každý píše to, čo ho trápi, čo by rád povedal aj druhým. Takého média dnes u nás niet. Práve preto píšem tieto riadky do Slova, nakoľko viem, že moje názory sa dostanú k takému čitateľovi, ktorého si vážim, neklamem! Písanie je pre mňa nielen súčasťou istej slobody prejavu, ale predovšetkým je to veľká pokora. A viem, čo je hanba. Preto odporúčam nielen kolegom novinárom, ale predovšetkým politikom, že to, čo dávate na papier, do médií, či vyslovíte na akejkoľvek pôde, sa vám vráti, často v inej podobe.
 

Aspoň malá spravodlivosť musí predsa existovať na tomto svete!
 

Je strašné žiaľ, nielen pre celú našu spoločnosť, ak médiá píšu na objednávku majiteľov médií. Domnievam sa, že nezávislý slobodný prístup v médiách takmer vyhynul. Napomáhajú v tom práve takí ľudia, ktorých vieme dešifrovať ľahko, nakoľko sú ochotní aj pred všetkými mikrofónmi priam odprisahať, že niekoho nepoznajú, pričom existujú dôkazy o jeho klamstvách, prípadne, ak si do parlamentu idú zarobiť a zo štátnej eseročky počas štyroch rokov vládnutia si odnesú zisk aspoň pre dve generácie. Tí schopnejší aj pre štyri... zabúdajú, že lásku, šťastie a najmä zdravie si súbežne s tým nekúpia. Azda majú lepšiu starostlivosť v zdravotníckom zariadení v USA, prípadne v iných lepších nemocniciach, no našťastie nikto nemá všetko! Aj to je daň za aroganciu moci, zisku, za stratu morálky!

Dajme si predsavzatie do nového roku, že sa pokúsime znovu hanbiť, keď niekto z nás v akejkoľvek podobe urobí niečo zlé . Dokáže si to aj verejne priznať! Tí, ktorí predsa len nestratili túto vzácnu schopnosť, odovzdávajte ju ďalej. Ak sa vytvorí akási pomyselná reťaz s týmto posolstvom, má to význam. Aspoň bude menej zla v našej spoločnosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984