Nie som spokojný s tým, ako funguje dnešný svet

Počet zobrazení: 4579

Elektronická doba sa rozšírila inou rýchlosťou ako voľakedy gramotnosť. Rýchle zmasovenie čohokoľvek prináša aj mnoho negatív, ľudia dostávajú do rúk veci, na ktoré nie sú mentálne ani kultúrne pripravení. Teraz je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom – nedá sa to riešiť zákazmi, to by museli všetky vlády sveta odrazu niečo podniknúť.

Elektronická doba umožňuje ľuďom, aby dali o sebe vedieť; niektorí to robia z nadšenia nad sebou, iní sa domnievajú, že riešia problémy regiónu, mesta, celého sveta či vesmíru. Čím viac vidím do sveta, tým viac som presvedčení, že ním nemôžu pohnúť jednoduchí ľudia, ale iba tí, ktorí majú páky. Niektorí potrebujú niečo zničiť, iným stačí verbálny prejav. Pozrite na politikov, ako suverénne vystupujú, akoby sami niečo riešili. Nejakí čas sa pridávali umelci, neskôr novinári. Mňa tieto aktivity nevzrušujú, ani ich neodmietam, len sa nad nimi uškŕňam. Poznám veľa múdrych ľudí a nikto z nich nič nerieši, lebo sa nenachádzajú v centre, ale je dobre, ak sa vyjadrujú k rôznym javom – od demokracie po vojnu, od ekonomiky po ekológiu, od statiky po dynamiku, migráciu a pod. Niekedy im závidím ich myšlienky, sú pomerne ďaleko vpredu predo mnou, no tak to má byť. Dá sa s tým žiť. S vedomím, že sú ľudia omnoho užitočnejší, múdrejší a vzdelanejší, prospešnejší svojmu okoliu. Ak človek nie je úplný hlupák, snaží sa s tým niečo urobiť. Je pravda, že vecami, ak sú ľahké, sa dá pohnúť holými rukami, ak ťažké, treba na to minimálne páku alebo nejaký stroj. Angažovanie vo veciach lokálnych, ale aj v širšom spektre závisí od veľa faktorov.

Niektorí si uvedomujú celú hĺbku problémov a možno sa aj zľaknú angažovanosti, iní sa zas strmhlav vrhnú do politiky, najprv regionálnej, neskôr možno celoštátnej, pričom niektorí zhasnú skôr, ako zažiaria. Iní aj postúpia vyššie, kde ich spáli autocenzúra a morálne mantinely, niektorí sa adaptujú a obalia sa hrošou kožou. Podobné je to napríklad aj lekárov, čo môže  byť spôsobené časovým stresom, stratou praxe, ako to bolo u starých napr. neurológov, ktorým ku diagnóze stačila podrobná anamnéza a intuícia, resp. šiesty zmysel. Dnes sa naozaj zapája prevažne racionálna zložka, kedy sa výhradne spoliehame na výsledky laboratórnych a zobrazovacích metód a ako keby sa medzi tými obrázkami a číslami pacient strácal. Tzv. holistický čiže celostný prístup k pacientovi pre niekoho znie príliš exoticky či ezotericky, ale nie je to nič iné, len vidieť veci v súvislostiach.

Nie som spokojný s tým, ako funguje dnešný svet, no viem, že sa musím s tým zmieriť. Nás už nebude nikto tak počúvať ako kedysi starých otcov, my už nemôžeme šíriť naše skúsenosti a rady našich starých otcov ďalej. Svet sa zmenil, mladí ľudia v nemom úžase sledujú závratne rýchlo prichádzajúce nové udalosti a správy (väčšinou negatívne). Nedokážu sa správne orientovať, nemajú ani rodinné, ani národné a ani sociálne vnímanie reality. Uvedomujem si však, že svet sa neustále vyvíja, vlastne stále rieši nejakú krízu, ktorá je vždy iná a tak potrebuje nové riešenie. Takže každá generácia si vytvára vlastné postoje, aj štruktúry. Najväčším hendikepom je odstránenie výchovy a sústredenie sa na podpriemerné vzdelávanie. S tým súvisí neprítomnosť autorít. Na neprítomnosti autorít sa rozpadali ríše, aj menšie komunity, rody a rodiny. To nie je otázka moci a diktovania, ale vyslovovania zásadných postojov a schopnosť získať pre ne prívržencov. O to však niektorým mocným nejde, stačí im moc politická, ekonomická, mediálna a pod. To je hlboká kríza kultúry a celej našej civilizácie. No nejako vždy bolo aj bude. Nikdy nemožno povedať, že nejaká generácia vytvorila ideál a toho sa treba držať. Čo bolo užitočné, príjemné a potrebné včera, nemusí byť aj dnes či zajtra. Čo mňa osobne ešte trápi, je fakt , že žijeme v zablokovanom systéme, kde morálka nemôže spôsobiť žiadnu podstatnú zmenu, dokáže iba vylepšiť niektoré neduhy. Uvedomujem si, že každý vývoj má nejaké časti, ktoré sú dynamickejšie a niektoré sú brzdami. Takže treba obidve skupiny identifikovať – uvoľniť dynamické a odstaviť regresné. Genetika dáva predpoklady a pomery príležitosť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984