Reklama
Reklama

Oceňovanie mladých autorov pod Zoborom

Počet zobrazení: 3593

Prvá marcová sobotu sobota sa v nitrianskej synagóge niesla v znamení oceňovania mladých talentovaných autorov. Novomeského Nitra ma za sebou VIII. ročník.

Záštitu nad podujatím už tradične prevzalo viacero nitrianskych osobností – predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, primátor mesta Jozef Dvonč a rektor UKF v Nitre Ľubomír Zelenický. Menovanú trojicu doplnil tento rok mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec RF v SR A. L. Fedotov.

oceneni.jpg

Do VIII. ročníka sa tak ako minulý rok zapojili približne štyri desiatky mladých spisovateľov s takmer stovkou prác. Tie hodnotila odborná porota na čele so spisovateľom, literárnym vedcom a publicistom Petrom Valčekom, ktorého doplnili poetka a prekladateľka Jitka Rožňová a autorka série Džínsových denníkov Zuzka Šulajová. Predseda poroty vo svojom príhovore nielen ocenil snahu a talent súťažiacich, no konkrétnymi pripomienkami k ich tvorbe sa ocenených autorov snažil motivovať k vylepšeniu ich písania. Kompletné výsledky súťaže si môžete pozrieť na webe nitrianskeho klubu SLN.

dsc_9763_650x362.jpg

Tajomníčka Spoločnosti Ladislava Novomeského Zlatica Beňová tlmočila prítomným pozdravy predsedu združenia Petra Jaroša a zároveň vyjadrila potešenie z toho, že súťaž, ktorú sa podarilo pred rokom obnoviť, si drží svoju úroveň.

novomeskeho_nitra.jpgVyhodnotenie VIII. ročníka bolo zároveň príležitosťou na predstavenie zborníka prác ocenených súťažiacich z predchádzajúceho ročníka. Pomedzi jednotlivé časti programu dostali možnosť predviesť svoj talent aj mladí hudobníci – duo Jana Hluchá a Michal Slamka spolu s nitrianskou kapelou Everlong.

V duchu antifašizmu


Novinkou VIII. ročníka bolo pridanie tretej, tematickej, kategórie k dvom vekovým. Rok 2017 je zároveň rokom, v ktorom si pripomíname okrúhle výročia niekoľkých zásadných a tragických udalostí z obdobia druhej svetovej vojny – napríklad 15. mája uplynie 75 rokov od momentu, kedy Slovenský snem schválil ústavný zákon o vysťahovaní Židov. Necelé dva týždne na to československí parašutisti v Prahe spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha a odpoveďou na tento čin bolo barbarské vypálenie dedinky Lidice. Tieto, ale aj ďalšie smutné udalosti sú mementom pohnutej doby, ktorej tiene našu spoločnosť začínajú opäť mátať.

A keďže Ladislav Novomeský patril medzi osobnosti, ktoré sa výrazne podieľali na porážke nacizmu, rozhodli sme sa v ôsmom ročníku zvýrazniť aj tento aspekt jeho života pridaním tretej kategórie s názvom Antifašista Novomeský, v ktorom sme chceli ponúknuť mladým autorom možnosť prezentovať svoj osobný postoj k tejto problematike dobrovoľne a výberom ľubovoľnej formy. Práve nad touto kategóriou prevzal záštitu ruský veľvyslanec.

Čo prinesie IX. ročník?
 

Dva obnovené ročníky Novomeského Nitry ukázali, že je to nielen vhodná forma ako vytvoriť priestor pre talentovaných ľudí, ale zároveň potvrdili aj chuť mladých zapojiť sa či ochotu partnerov ako Nitriansky samosprávny kraj, mesto Nitra či UKF v Nitre, podporiť podujatie tohto druhu.

Z týchto dôvodov máme v nitrianskom klube ambíciu zvyšovať úroveň Novomeského Nitry. Preto v nasledujúcom ročníku predĺžime obdobie, počas ktorého môžu mladí autori zasielať svoje práce a určite súťaž sprístupníme aj pre študentov z ďalších krajov západného Slovenska. Veríme, že týmito krokmi sa zvýši počet súťažiacich a spolu s tým aj kvalita súťaže.

Artur Bekmatov, Spoločnosť Ladislava Novomeského, klub Nitra

dsc_9945_650x432.jpg

dsc_0549_650x432.jpg

dsc_9600_650x432.jpg

dsc_9844_650x432.jpg

dsc_9651_650x432.jpg
 

Priemer: 4.6 (9 hlasov)
     
Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama