Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Odkiaľ sa to vzalo?

Počet zobrazení: 5366

Pred niekoľkými dňami som si potreboval overiť nejaký údaj  na bytovom podniku, ako som robieval roky i v minulosti. Vždy tam za okienkom vo vrátnici sedával nejaký starší pán, ktorý vedel poradiť, kde ktorá referentka sedí i ktorá je už na materskej. Teraz, keď som tam zašiel,  už za dverami stál mohutný chlap, ktorý sa tiež vecne opýtal, čo potrebujem, za kým idem a takisto mi poradil. No keby som sa nejako priečil alebo bol dotieravý, mal iste pokyn od nových majiteľov firmy uvaliť mi takú, že koniec života by som skončil v kotrmelcoch. Takže treba súhlasiť, že doba sa zmenila a mravy sa stali tvrdé, neosobné. Veď aj už tradičný Ples v Opere istili profesionáli z SBS, aby narušitelia a provokatéri či aktivisti nemohli provokovať či rozvinúť provokačné heslo a rušiť hladký priebeh zábavy pozvaných. Bystré očká zasiahli až tak, že muž z dvojice si ušpinil(chudák) po páde vypožičaný oblek.

Je to dávno tomu, čo vo vrátniciach sedávali dôchodcovia, aby ich dnes nahradili mladí a málo zhovorčiví vyslúžilci z armády či polície pripravení každého nespratníka priviesť k rozumu. Sú všade, v nákupných centrách, lepších lokáloch, herniach a svoju prácu vykonávajú podľa pokynov majiteľov týchto zariadení, aby dbali na pokojný priebeh podnikateľských činností. Niečo, na čo sme boli zvyknutí, sa stratilo a bolo nahradené profesionálnym, ale neosobným úsmevom. Stratila sa ľudskosť a darmo po nej volajú tí, čo ľudskosť majú v svojich povinnostiach, v popise práce.

Boli síce aj kedysi pred dverami na schodoch do Kryštál baru či pred vchodom do „Véčka“ vyhadzovači, o ktorých spievali Eláni – „Csaba neblázni“ a „Csaba vyhadzovač ignoruje Slovač“, ale to je už za nami i s textom B. Filana, pretože tak je to už všade, kde ide o peniaze. Je už len samozrejmé, že slečna pri prepážke v banke má pod pultom blízko kolienka spínač na spustenie alarmu. Keby niečo... A to všetko stojí peniaze, ktoré niekto musí zaplatiť, no ráta sa to do HDP. Veď to je služba, či nie? Len odkiaľ sa to všetko vzalo?

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Idioti v politike
Matovičove referendá
Esencia cynizmu a pokrytectva
OSN – dítě války
Kto sa smeje naposledy
Budíček spoza Dunaja
Návrat posolstva Novočerkaska
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
V čom spočíva „zlo“ Bieloruska?
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Naše dejiny nedôvery
Reklama
Reklama
Reklama