Ostaň, cenzúra, len ako ťa volať?

Počet zobrazení: 2203

To je otázka! Takmer hamletovsky a takmer denne si nad ňou láme hlavu Kremeľ aj Biely dom, Ústredný výbor Komunistickej strany Číny aj Európska komisia... Plastické operácie na cenzúru totiž nezaberajú. Skostnatená starena sa na pružnú tanečnicu nemení a začína byť pri tyči na smiech. Ešteže si Európska komisia dala záväzok, že klepne po prstoch IT záškodníkom. A absolútne po novom! Cenzúra už nebude starecky šušlať o nepriateľskej propagande a jej zhubnom vplyve na pracujúci ľud, ale rapovať o hoaxoch, dezinformáciách či hybridných vojnách. Tomu daru z nebies treba už len nájsť vhodné meno. Jánovia Krstitelia aj z radov počítačových aktivistov dostali termín do konca roka.  

Posivený svedok však musí pripustiť aj svetlé okamihy skostnatenej stareny. Napríklad, keď cársky cenzor zachránil pre ruské i zahraničné javiská najznámejšiu hru Alexandra Sergejeviča Gribojedova. Stačilo zmierniť názov a z ohrozenej komédie Útrapy rozumu bola na svete úspešná komédia Útrapy z rozumu. Dnešná neoficiálna cenzúra nemá čas na hru s písmenkami. Berie to od podlahy, ideových oponentov zamlčuje alebo verejne popravuje. Isteže, pri troche autocenzúry Gribojedov mohol na to čarovné „z“ prísť aj sám. Zato naši dnešní bohovia – predstavitelia najvýznamnejších štátov EÚ – autocenzúrou priam kvitnú. Pred kamerami sa ponosujú, ako ich Spojené štáty odpočúvajú a sledujú, ale pri osobných kontaktoch v rámci G7 alebo v centrále NATO je táto téma pre nich tabu.  

Vrchnosť začína zazerať aj na protestné zhromaždenia, na ktorých občania vyjadrujú názor svojou účasťou. Posivený svedok sa musel pousmiať nad časmi, keď zhromaždenia pred komplexom Bonaparte s Ficovým bytom alebo mítingy Za slušné Slovensko nám médiá predstavovali div nie ako mariánske púte. A čo na nich odznelo, bolo pre médiá sväté. Médiám neprekážali ani transparenty s mrežami či šibenicami pre hriešnikov, ani výkriky v podobnej tónine. Dnes o to horlivejšie bubnujú, že bratislavská polícia „vyzýva občanov, ktorí sa neplánujú zúčastniť na verejných zhromaždeniach 5. augusta, aby sa vyhli miestam ich konania“. (Pravda.sk, 4. 8. 2021) Ako inak, z bezpečnostných dôvodov, akoby prišelcov s opačným postojom na iných zhromaždeniach dosiaľ vítali chlebom a soľou. Médiá nás informovali aj o ďalšej akože novinke. „K účasti sú občania podnecovaní prostredníctvom sociálnych sietí“. (Tamtiež.) Účastníkov dopredu prekádroval aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, keď „požiadal štátnu políciu o ochranu mesta“. (TA3, bežiace písmenka, 4. 8. 2021)

Posivený svedok nepochybuje, že na „ochranu mesta“ sa pripravovali aj prednovembrové bezpečnostné zložky a médiá. Dajme tomu na Sviečkovú manifestáciu na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí v roku 1988. Aj preto by sa tunajší Jánovia Krstitelia mali poponáhľať, aby sme vedeli rozlíšiť to isté kedysi a teraz, lebo dvojičiek na nerozoznanie akosi pribúda. Napríklad, keď sa preverení umelci počas normalizácie vyhýbali odstaveným kolegom a ani nepípli za ich návrat do edičných i dramaturgických plánov alebo výstavných siení. Dnes sa tak „naši“ epidemiológovia dištancujú od „nenašich“ epidemiológov. Nepridali sa k tým „nenašim“, ktorí požiadali generálneho riaditeľa verejnoprávnej televízie o priestor na diskusiu odborníkov bez ohľadu na dres. Tí „naši“ namiesto toho vyzvali opozičných politikov, aby popohnali svojich voličov do očkovacích centier. Nuž, kto by išiel do názorového súboja pred kamerami, keď si uvedomuje, že o odborný kredit prišiel prikyvovaním Matovičovým nevestičkám, svalovcom, jeho atómovej bombe a druhému Slovenskému národnému povstaniu. Stavovskú hrdosť „našich“ epidemiológov neprebrala ani prezidentka, keď dva či tri dni bola zásadne proti povinnému testovaniu. Po schválení najnovšieho Covid automatu, pri ktorom „naši“ epidemiológovia opäť ustúpili politikom, v regiónoch sa rozbieha súťaž o celoočkovanú obec. Voľakedy sa tak súťažilo o celoobecné JRD. Keďže súťaže spája kolektivizácia a kolektívna imunita, teda ružový zajtrajšok, je len otázkou času, kedy na domoch alebo plotoch rozvratníkov zasvieti nápis Antivaxer! Ako voľakedy svietil Kulak! Aj keď podľa americkej herečky Jennifer Anistonovej nebezpečnejšími nepriateľmi ako antivaxeri sa stali priatelia, ktorí taja, či sú alebo nie sú zaočkovaní. Že by sme jedných alebo druhých začali pre istotu označovať?

No posiveného svedka ešte mrazivejšie ovanulo, či reštartovaná kampaň, ktorej umelecký resp. zábavný dojem vysoko prevyšuje jej technickú hodnotu, nesplodí vakcinačného Pavlika Morozova. O to mrazivejšie, že mediálni Jánovia Krstitelia by mu určite našli príťažlivé až nákazlivé meno...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984