Reklama
Reklama

Otázky bez odpovedí

(Vážne i hlúpo)
Počet zobrazení: 2849

Tvrdenie, že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, už, zdá sa, neplatí. Moja generácia si ešte hmlisto pamätá na hystériu vyhľadávania agentov západných špiónov v päťdesiatych rokov minulého storočia a už to tu máme zas. Najprv sa vraj objavili len šíritelia putinovskej propagandy, teraz sa už začína hovoriť aj o špiónoch. Prím, akože inak, hrajú Poliaci, pridávajú sa Česi a pochybujem, že táto vlna celkom obíde naše územie.

matriosky_330.jpg Ilustračné foto: Emil Polák

Kto sú vlastne títo agenti Moskvy? Tí, čo hovoria, že protiruské sankcie viac škodia Európe (a nám) než Rusom? Alebo tí, čo považujú ruské obavy z obkľučovania svojej krajiny základňami NATO za opodstatnené? A čo je ruská propaganda?  Azda fakt, že v Odese „demokratickí“  stúpenci Majdanu upálili štyridsať proruských aktivistov? Je ruskou propagandou aj fakt, že Islamský štát (priamo či nepriamo) podporujú „naši demokrati“ zo Saudskej Arábie a Turecka, z ktorých tí prví nemajú čisté ruky ani v prípade útoku na Dvojičky?

Keďže na tieto otázky náš občan sotva dostane odpoveď, pokúsim sa nasledovníkom bohumilého  senátora McCarthyho z postkomunistických krajín poslúžiť niekoľkými radami.

Ako rozpoznať putinovského agenta:

  1. Medzi rokmi 1917 a 1992 navštívil ZSSR.
  2. Nezabudol ruštinu, ktorú sa kedysi učil v škole.
  3. Považuje sopranistku Annu Netrebko a dirigenta Valerija Gergieva za vynikajúcich umelcov a zbožňuje ruskú literatúru  od Puškina po Jevtušenka.
  4. Tvrdí, že Slovensko (a celú stredovýchodnú Európu) oslobodili v druhej svetovej vojne Rusi, hoci v skutočnosti to boli Američania v ruských uniformách.
  5. Popiera, že za obeťami strelieb na amerických školách a uliciach stoja ruskí agenti.
  6. Tvrdí, že za zhodenie atómových bômb v Japonsku by sa USA mali ospravedlniť. V skutočnosti však strojca prvej atómovej bomby bol ruským agentom, ako sa to svojho času pokúsil dokázať Výbor pre neamerickú činnosť.
  7. Rozširuje klamstvá o množstve amerických základní vo svete, hoci americkí vojaci tam len chránia amerických turistov pred útokmi teroristov (najmä ľavicových).
  8. Naletel lžiam extrémistického filmára a spisovateľa Michaela Moora a verí, že v USA je väčšia detská úmrtnosť než na Kube.
  9. Uveril medzinárodnému súdu, že magnát Chodorkovskij nebol politickým väzňom. Veď Rusi majú dosť zlata, aby si kúpili aj medzinárodné  organizácie.
  10. Nechce priznať, že väčšinu prevádzačov zaplňujúcich Európu migrantmi, sú ruskí agenti.

Na záver predpokladám, že „poľovníci“ na ruských agentov budú musieť silno vzdorovať tomu, aby si krásne heslo z dobývania amerického západu „dobrý Indián je mŕtvy Indián“ nepreložili do súčasného „dobrý Putinov agent je mŕtvy Putinov agent“. Treba sa len zamyslieť, ako priliehavo prekrstiť niekdajší Výbor pre neamerickú činnosť, ktorý by si predvolával a vypočúval (prípadne prepúšťal zo zamestnania) všetkých tých, ktorí majú iný než proamerický názor.

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama