Otvorený list
Vladimirovi V. Putinovi

Petícia na podporu vyšetrenia vraždy Rostislava Pančenka
Počet zobrazení: 4869

pancenko.jpgV Slove sme už písali o tragickom skone mladého ruského vedca a básnika Rostislava Pančenka, na snímke, ktorého brutálne zavraždili v apríli 2015. Zločin dodnes nie je vyšetrený, prípad je dokonca odložený.

Uverejňujeme petíciu, otvorený list ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého chcú rodičia Rostislava Pančenka, po zozbieraní čo najväčšieho počtu podpisov, požiadať o osobný dohľad nad vyšetrovaním.

P.T.
Prezidentovi Ruskej federácie
Vladimirovi Vladimirovičovi Putinovi

Od spisovateľov, vedcov, kultúrnych predstaviteľov,
podnikateľov, učiteľov, študentov Európy a krajín sveta

Čo sa stalo:

20. 4. 2015 v obci Velikoreckoje, oblasť Kirov, brutálne zavraždili nášho syna Rostislava Jurjeviča Pančenka vo veku 28 rokov. Podľa súdnej expertízy 68 bodnými ranami.

Správu o jeho smrti odoslali z jeho počítača.

Ktorý znalec môže exaktne dokázať, že človek s trikrát podrezaným hrdlom a množstvom bodných rán po tele, v oblasti brucha, srdca a ostatných častí tela, po následnej strate vedomia a zastavení činnosti mozgu, bude schopný napísať na počítači bezchybne správu s úplnou interpunkciou, ale cudzím štýlom a s použitím výrazov, ktoré Rostislav nikdy nepoužíval?

Byt zavraždeného podpálili. Nie „pionierskym táborákom“, ako klamú vyšetrovatelia, ale pomocou polien, postavených šikmo ku stene, aby v drevenom dome rýchlo horeli.

Otec zavraždeného je známy spisovateľ Jurij Vasilievič Pančenko, matka Natalia Valentinovna Pančenko, významná autorka kníh pre deti. Syn Rostislav po absolvovaní univerzitného štúdia filozofie pokračoval v doktorandskom štúdiu. Je autorom dvoch kníh poézie a viacerých vedeckých štúdií.

Prokuratúra Kirovskej oblasti vyšetrovala iba pol roka. Počas tejto doby dvakrát obvinili nášho syna zo samovraždy. Dokonca nás, rodičov, sa pokúšali trestne stíhať pre donútenie syna k samovražde. Tieto klamstvá prokuratúry niekoľkokrát zverejnila miestna tlač. Pritom vyšetrovanie  dvakrát odložili. Šli najjednoduchšou cestou – zvaliť všetku vinu na obeť.

Ako mi povedal generálny prokurátor: „My nemáme právo zaoberať sa problematikou špionáže.“ Ale to im určite nedáva právo uverejňovať klamstvá.

Moje diela sa čítajú v 126 krajinách sveta. Ak takto postupujú s rodinou známeho spisovateľa, čo potom robia s roľníkmi na vidieku? Takto majú postupovať zástupcovia štátu?

Časom sa objavili nové skutočnosti.

Dnes vieme, že o samovraždu rozhodne nešlo – odpovede na otázku: „Boli na tele zavraždeného zranenia, aké si človek sám nemôže spôsobiť? –  vyšetrovatelia tri razy potvrdili: „Boli to práve také zranenia.“ Aj z hľadiska logiky veci – Rostislav bol na vzlete: pripravoval svoju druhú knihu, v máji 2014 obhájil doktorskú dizertáciu.

Známe veci: pracoval v občianskom združení, pomáhajúcom utečencom z Donbasu.

Výsledky nového vyšetrovania, začatého rozhodnutím Kancelárie prezidenta Ruskej federácie, však ani po roku žiadne poznatky nepriniesli.

Dôvodom pre zavraždenie nášho syna sa stalo jeho odmietnutie pracovať pre zahraničnú, ukrajinskú spravodajskú službu. Vrahovia sú členmi tajných služieb Ukrajiny. Otvára to tému teroristických aktivít ukrajinských tajných služieb na území Ruskej federácie.

Teda lži kirovských vyšetrovateľov úmyselne skrývajú vrahov, čo je samo o sebe trestný čin.

Podnes sa vrah nenašiel a na brutálnu vraždu nikto nereagoval, nedal žiadnu odpoveď.

My, rodina Pančenkovcov, nie sme nijako štátom chránení, čo by vzhľadom na okolnosti malo byť samozrejmosťou – namiesto toho kirovskí vyšetrovatelia prípad podlo odložili.

Po preštudovaní všetkých detailov tohto prípadu, dostupných on-line, slovenský spisovateľ, novinár a docent bratislavskej a olomouckej univerzity, nezávislý na kirovskej generalite, dospel k presnému záveru: Vraždu vykonali ukrajinskí banderovci  za odmietnutie Rostislava Pančenka zhromažďovať pre nich strategické informácie, ako aj za pomoc nešťastným utečencom z Ukrajiny. Všetky dostupné fakty to potvrdzujú. Kirovskí vyšetrovatelia ich však dôsledne ignorujú, lebo nevyhovujú ich zámeru a možno sú aj nebezpečné pre ich kariéru. Významnú esej o vražde básnika uverejnil slovenský novinár a vedec v Literárnom týždenníku a na kultúrno-politickom portáli www.noveslovo.sk 31 augusta 2016. Kirovskí vyšetrovatelia sa musia zodpovedať za porušenie právnych predpisov Ruskej federácie.

Naša žiadosť:

My, spisovatelia, vedci, kultúrni predstavitelia, podnikatelia, učitelia, študenti Európy a sveta, humanisti povolaním vyzývame ľudí k životu v mieri, v mene cti a svedomia, bez zločinov proti jednotlivcovi v ktorejkoľvek krajine. To je naša pevná a nemenná tradícia, ktorá sa formovala po stáročia.

Zavraždili nášho kolegu, básnika, filozofa, ktorý publikoval vedecké články a knihy poézie. Pýtame sa: Prečo vyšetrovatelia v Kirove vyšetrovanie odložili? Neurobili to náhodou na objednávku kohosi?

Nie je úlohou ruských vyšetrovateľov pracovať tak, ako ich kolegovia v medzinárodnej praxi, kde každý podobný prípad sledujú dokonca až 20 rokov a skúmajú ho s maximálnou starostlivosťou? Sme presvedčení, že práve toto je ich úlohou.

Vážený pán prezident Ruskej federácie Vladimir Putin!

Uvedomujúc si, že Kirov sa stal miestom medzinárodného terorizmu, a pritom miestne orgány nezaisťujú bezpečnosť občanov Ruskej federácie, navrhujeme Vám, aby ste prípad vzali pod osobnú kontrolu, a to nasledujúcim spôsobom:
– vykonať vyšetrovanie vraždy Rostislava Pančenka zákonným spôsobom a bez prieťahov;
– priviesť bývalých vyšetrovateľov za ich podvody k profesionálnej zodpovednosti, prípadne až po ich uvoľnenie zo služobného stavu;
– stíhať náborára ukrajinskej tajnej služby, ktorý žije v meste Kirov;
– priviesť k zodpovednosti  bývalého guvernéra Belycha N. J. za nezabezpečenie včasnej ochrany občana Rostislava Jurjeviča Pančenka;
– všetkými prostriedkami štátu, vrátane Ministerstva zahraničných vecí, prinútiť ukrajinského prezidenta, ako vrchného veliteľa ozbrojených síl, vydať zločincov do Ruska a súdiť ich pre vraždu. Zavraždenie Rostislava Pančenka má medzinárodný význam, a to mnohokrát vážnejší než prípad Savčenkovej, pretože toto je prvý teroristický útok tajných služieb Ukrajiny na území Ruskej federácie.

Podpisy:
Jurij Pančenko, spisovateľ, Kirov, Ruská federácia. 20.10.2016
Natália Pančenko, spisovateľka, Kirov, Ruská federácia. 20.10.2016
Ilona Muravskene, spisovateľka, učiteľka, Vilnius, Litva. 20.10.2016
Peter Valček, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg, Bratislava, Slovensko, 2.11.2016

Ako sa prihlásiť:
Pošlite 1. svoje súhlasné vyjadrenie (skopírujte: Поддерживаю требование писателя Юрия Панченко президенту РФ Путину В. В.) a 2. podpis (priezvisko, krstné meno, povolanie, krajina, mesto, dátum) na osobnú mailovú adresu spisovateľa Jurija Vasilieviča Pančenka
panproza@rambler.ru
alebo môžete podpisy môžete posielať na adresu redakcie Slova, odkiaľ ich doručíme autorom petície:
slovo@noveslovo.sk,

Po zozbieraní podpisov bude žiadosť odoslaná prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Vladimirovičovi Putinovi.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984