Otvorený list proti militarizmu

Lewica.pl: Vojna nie je zábava elít
Počet zobrazení: 3100


Známy poľský ľavicový portál lewica.pl  uverejnil 11. septembra redakčný materiál, ktorý reaguje na poľskú mediálno-politickú atmosféru vo vzťahu k ukrajinskej kríze. Vzhľadom na názory, ktoré „hlavnoprúdové médiá“ a časť politických kruhov šíria o ukrajinskej kríze aj na Slovensku, považujeme za vhodné zoznámiť čitateľov Slova s týmto materiálom. Poľský ľavicový pohľad je o to významnejší, že ide o štát skupiny V-4, ktorý sa usiluje rozšíriť „pronatovskú“ vojenskú spoluprácu, a tak ako Slovensko, aj o štát susediaci s Ukrajinou.


lewica.pl_.jpg
 
Poľskú vládnucu moc i popredných politikov opozície zachvacuje vojnový ošiaľ. Prebieha smiešna licitácia o to, kto viac zvýši výdavky na zbrojenie, kto postaví Rusko pred ostrejšie podmienky, kto bude viac ochotný zomrieť na fronte. Prezident Bronisław Komorowski sa utápa v smiešnej analógii s 30. rokmi a pokúša sa dostať Poľsko na čelo pretekov v zbrojení. Jarosław Kaczyński očakáva, že celá Európa sa bude angažovať vo vojnovom šialenstve. Lech Wałęsa fantazíruje o tom, že Poľsko si prenajme atómové zbrane. Ani politici spojení s ľavicou sa nestavajú proti vojnovej rétorike. Twój Ruch (ľavicocentristická strana zastúpená v poľskom parlamente – Sejme, ktorá vznikla v roku 2013 na základe Hnutia Palikota a v súčasnosti má 29 poslancov – pozn. prekladateľa) i SLD (Zväz demokratickej ľavice, v súčasnosti zastúpený v Sejme 29 poslancami – pozn. prekladateľa) čoraz viac podporujú agresívnu rétoriku NATO, zabúdajúc, že deklaratívne by to mal byť obranný spolok. Poprední poľskí politici upadajú do imperiálneho amoku. Najväčšie média vytvárajú najabsurdnejšie teórie, ktoré by mali ospravedlniť preventívny útok NATO na Rusko.

Čas na zvrat v poľskej politike. Stop zbrojeniu, dosť militarizácie. Dosť rozprávania o tretej svetovej vojne a mávania šabľou. Vojna nie je zábava elít ani metóda liečenia národných komplexov. Je to predovšetkým utrpenie tisícov ľudí, to je smrť, bolesť, strach, ničenie. Bronisław Komorowski a jeho vojenská suita asi príliš veľa čítali Sienkiewicza. Je čas zobudiť sa. Žijeme v čase mieru 21. storočia. Namiesto zvyšovania výdavkov na zbrojenie a kupovania zbytočného odpadu od USA sa treba zaoberať sociálnou, rodinnou, hospodárskou politikou. Ak chceme byť solidárni s Ukrajincami, otvorme pre nich domáci trh práce, zamestnajme ich v rámci dohôd na úväzky. Zaujímavé by bolo, či Komorowski alebo Kaczyński budú takí pohostinní k ukrajinským pracovníkom, ako sú k americkým vojakom. Poľsko nestranilo, nestraní ani je povinné niekomu straniť v konflikte na Ukrajine. Zbytočne poľskí politici išli na Majdan, zbytočne teraz vybiehajú pred úniovú líniu. Dodnes nie sú známe príčiny ukrajinského konfliktu, nevie sa, komu prišlo na um zvrhnúť prezidenta Viktora Janukovyča, nevie sa, kam patrili ostreľovači, ktorí zabili niekoľko desiatok osôb,  nevie sa, kto a prečo zostrelil lietadlo malajzijských aerolínií, nevieme, aké by bolo najlepšie riešenie pre obyvateľov Donbasu, nevieme ani, kto bude vládnuť za niekoľko rokov na Ukrajine. Veľa mesiacov vidíme smrť a utrpenie na oboch stranách konfliktu – zahynuli stovky ľudí z časti Ukrajiny pohŕdavo nazývanej „separatistami“, ale bolo zabitých aj veľa vojakov podporujúcich vládu. Nie sú žiadne dôvody, aby sa Poľsko angažovalo na ktorejkoľvek strane konfliktu. Nie je však ani žiadny dôvod, pre ktorý by v Poľsku malo byť umiestnené akékoľvek „bratské“ vojská.

Našim záujmom sú blízke, mierové vzťahy so všetkými susedmi. Poľská vládna moc by sa mala snažiť o dobré vzájomné kontakty tak s Ukrajinou ako i s Ruskom. Keby sme mali priateľské vzťahy so všetkými susedmi, mohli by sme spolu s OSN i OBSE byť sprostredkovateľom medzi znesvárenými stranami. Nie je divné, že teraz s nami nikto nechce hovoriť. Namiesto toho, aby predložili konštruktívne návrhy, ako dosiahnuť mier na Ukrajine a dostať ju zo sociálno-ekonomickej krízy, poľskí politici robia všetko pre to, aby situáciu vyhrotili. Nezaujímajú sa o rastúcu chudobu, sociálne vylúčenie, klesajúce mzdy a humanitárnu katastrofu na východe Ukrajiny. Tak žíznia po vojne, že nevidia zhoršujúce sa podmienky života u našich susedov, množstvo obetí, státisíce utečencov.

Poľská vládna moc by sa mala usilovať aj o zrušenie sankcií v obchodných vzťahoch s Ruskom. Už dnes vieme aj to, že ruské embargo na potraviny sa negatívne prejaví na úrovni poľského HDP aj trhu práce. Podľa úvodných hodnotení sa Poľsko stane najviac postihnutou krajinou zo všetkých, ktorých sa dotýkajú sankcie a pomoc Európskej komisie pre poľské hospodárstvo má byť až príliš nepostačujúca. Ide o ďalší príklad v dejinách Poľska, keď elity prijmú nezodpovedné rozhodnutie a ich následky ponesú obyčajní občania. 

Nedajme sa zatiahnuť do dobrodružstva, účinky môžu byť nepredvídateľné. Ešte je čas na deeskaláciu konfliktu, podporu politiky na základe internacionálnych ideálov, úsilia o mier a medzinárodnú bezpečnosť. V uplynulých rokoch sa Poľsko niekoľkokrát zapojilo do ozbrojených dobrodružstiev za svojimi hranicami. Poďme raz ukázať svetu, že máme na viac rozdávanie, ako je liečenie našich národných komplexov či spriadanie rovnako groteskných, ale desivých imperiálnych snov.

Sme si vedomí, že pri existujúcom stave usporiadaní politických síl v Poľsku je ťažké očakávať od vládnucej moci rozumnú zahraničnú politiku, vrátane vojenskej neutrality. Pamätáme si, že poľský štát po roku 1989 posielal vojakov do rôznych častí sveta – od Haiti cez Irak a Afganistan po Mali. Angažovanosť v ukrajinskom konflikte je dôsledné pokračovanie tejto hanebnej politiky. Domnievame sa, že účinným nástrojom v boji za mier a zdržanie sa účasti Poľska v zahraničných vojenských dobrodružstvách môže byť masové protivojnové hnutie, ktoré sa zameria na mimovládne organizácie, progresívne politické strany a odbory. Radi by sme podporili iniciatívy na vytvorenie takého hnutia a zapojili sa do jeho činnosti.

V mene redakcie lewica.pl Piotr Szumlewicz
Redakcia portálu lewica.pl vyzýva čitateľky a čitateľov k vyjadreniu podpory pre list.   

Preložil František Škvrnda

SÚVISIACE:
Anketa Lewica.pl: Človek ľavice roka 2012 vo svete

František Škvrnda: Lewica.pl  je poľský ľavicový portál, ktorý pôsobí od roku 2001. Ide o informačnú stránku, ktorá nie je v priamom spojení so žiadnou politickou stranou. Písať o poľskej ľavici v súčasnej „spoločnosti sietí“ nemožno bez toho, aby sa nezačínalo od Lewica.pl. 

Redakcia portálu (aktuálne je tam uvedených 20 osôb) pozostáva z predstaviteľov rôznych prúdov súčasnej poľskej ľavice, pričom časť z nich je aktívna v rôznych ľavicových stranách a hnutiach. Väčšinu redaktorov i autorov tvoria socialisti a sociálni demokrati, ale nájdeme medzi nimi aj predstaviteľov zelených, anarchistov a i. Z vekového hľadiska ide o mladú a strednú generáciu.

Pestrosť politickej príslušnosti a orientácie redaktorov a autorov na Lewica.pl sa prejavuje aj v širokej škále názorov, ktoré prezentujú – samozrejme, že všetky sa nachádzajú na ľavej strane politického spektra súčasnej spoločnosti. Neprezentuje sa jednotný názor na to, čo je ľavica a ľavicovosť v súčasnosti, ale úsilie pri hľadaní odpovedí na tieto otázky je v diskusii a v zdôrazňovaní nenahraditeľnosti ľavicových názorov a politiky pre riešenie otvorených otázok diania v súčasnom svete od jeho lokálnych až po globálne problémy.

„Tmel“, ktorý spája príspevky a tvorí ich „ducha“, predstavuje kritický pohľad na spoločenský život a vývoj v Poľsku i vo svete. Kritické vnímanie diania v súčasnej spoločnosť sa prejavuje nielen v odmietaní politického a ekonomického neoliberalizmu (spochybňovaní jeho schopnosti riešiť problémy dnešného človeka, spoločnosti i celého sveta), ale aj v pohľade na katolícku cirkev a témy, ktoré sú v Poľsku v dôsledku jej tlaku neraz tabuizované. Pre svoju jednoznačne a presvedčivo ľavicovú orientáciu sa portál stáva aj objektom rôznej (neraz aj nevyberanej) kritiky z iných názorových „táborov“.

V príspevkoch sa nastoľujú aj vážne aktuálne až horúce problémy medzinárodných vzťahov. Len ilustratívne: ide o také témy ako je napr. absencia riešenia palestínskeho problému, sociálno-ekonomická, politická i bezpečnostná situácia na Blízkom východe, ale aj v Afrike, najmä subsaharskej, a Latinskej Amerike, neblahé následky úsilia USA o hegemonizmus, silný vplyv finančno-ekonomických kruhov na fungovanie EÚ a i. 

Portál je členený prehľadne. Pozostáva z dvoch hlavných častí venovaných Poľsku a svetu, kde sa stretneme s príspevkami rôzneho rozsahu a zamerania – od krátkych správ cez komentáre a úvahy až po články prebrané z teoretických časopisov. Samozrejmosťou je aj priestor pre blogerov. Samostatné rubriky sú venované publicistike a kultúre. Okrem toho je súčasťou stránky aj kalendárium. Každodenne sa v ňom pripomínajú výročia, ktoré sa týkajú poľskej i zahraničnej ľavice – socialistických a ďalších pokrokových osobností, síl, strán, hnutí, organizácií, udalostí a pod. z Poľska i zo zahraničia.

Na stránke sa pravidelne organizujú ankety k rôznym aktuálnym domácim i zahraničným témam, udalostiam, problémom, ktorými žije poľská spoločnosť. Do týchto ankiet sa bežne zapája vyše tisíc osôb.

Na stránke sa objavilo už mnoho tisíc rôznych materiálov (podľa môjho odhadu sa to za tie roky môže pohybovať aj za hranicou 20 000 textov), ktoré skutočne informujú o ľavicovom pohľade na dnešný svet a jeho problémy v širokej – „plastickej“ – škále názorov. V súčasnosti síce už ťažko hovoriť o komplexnosti informácií, ale portál sa o ňu snaží tým, že sa venuje nielen súčasnosti, ale aj minulosti a neobchádza ani vyhliadky do budúcnosti. Zaoberá sa nielen politikou, ale aj kultúrou, sociálnymi problémami každodenného života a pod.

Záverom možno povedať, že Lewica.pl je akýsi vzor toho, čo všetko je schopná ľavica vnímať, hodnotiť i riešiť a ako sa k tomu dá v súčasnosti pristupovať. Poľsko je predsa len väčšie ako Slovensko i Česko sami o sebe i spolu a aj napriek väčšej jazykovej bariére než máme pri českom jazyku je vhodné i prospešné sledovať túto stránku nielen z hľadiska informovanosti, ale aj v záujme zvýšenia a zefektívnenia intelektuálnych, analytických i praktických aktivít slovenskej ľavice.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984