Parlamentné voľby v Kirgizsku - 28. novembra 2021

Počet zobrazení: 1828

Na základe výnosu prezidenta Kirgizska O určení termínu volieb poslancov Žogorku Kenešu Kirgizska (Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаттарын шайлоону дайындоо жөнүндө)[1], ktorý podpísal Sadyr Žaparov 29. augusta 2021, voľby do republikového jednokomorového parlamentu sa budú (majú) konať 28. novembra 2021.

Podľa aktuálnej dikcie Ústavy Kirgizskej republiky, ktorá bola prijatá referendom 11. apríla 2021 a bližšie sme si ju predstavili v článku Nová ústava, nové (?) Kirgizsko[2], jednokomorový parlament Žogorku Keneš (Жогорку Кенеш) tvorí 90 poslancov, ktorí sú volení na päť rokov.

Inak pôvodne mal parlament 120 poslancov a predchádzajúce (problémové) parlamentné voľby sa konali 4. októbra 2020. Odvtedy došlo aj zníženiu volebného cenzu na vstup do parlamentu zo 7 % na 3 % a znížila sa volebná zábezpeka z 5 mil. na 1 mil. somov (cca 11 tis.€).

shayloo2021_11_kg_843.jpg
 

Voľby po novom

Následne po novej Ústavu Kirgizska vstúpil do platnosti aj nový zákon O voľbách prezidenta Kirgizska a poslancov Žogorku Kenešu (Кыргыз Республикасынын Президентин жана Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаттарын шайлоо жөнүндө" Кыргыз Республикасынын конституциялык Мыйзамына өзгөртүү киргизүү тууралуу)[3].

Tento predpokladá, resp. určuje, že voľby poslancov sa budú konať zmiešaným (kombinovaným) volebným systémom. To znamená, že 54 poslancov bude volených väčšinovým systémom (na základe zoznamom kandidátov jednotlivých politických strán) v rámci jedného volebného okruhu.

Ostávajúcich 36 poslancov bude zvolených väčšinovým spôsobom v jednomandátových volebných okruhoch.

V tomto kontexte sa uskutočnila aj revízia registrovaných, teda oficiálnych a právne relevantných politických subjektov. V Kirgizsku, ktoré má 6 019 480 obyvateľov k 1. septembru 2021 bolo Ministerstvom spravodlivosti Kirgizskej republiky registrovaných celkom 290 politických subjektov (strán a hnutí).[4]

Z tejto množiny – v zákonom stanovenej lehote – prejavilo záujem (a splnilo podmienky) participovať na volebnom súboji 38 politických strán, takže voliči si budú mať z čoho vyberať.

V tabuľke[5] je ich zoznam, pričom ich názvy ponechávame v origináli. Buď v kirgizskom alebo ruskom jazyku. K lepšej orientácii, prečo tomu tak jazykovo je, totiž podľa článku 10 Ústavy Kirgizskej republiky: „... štátnym jazykom Kirgizskej republiky je kirgizský jazyk. V Kirgizskej republike sa ako oficiálny používa ruský jazyk...“[6]

Lehota na registráciu uplynula 3. septembra 2021 a prvou politickou stranou, ktorá právne fixovala záujem zúčastniť sa parlamentných volieb, bola strana Sociál-demokrati Kirgizska (Социал-демократы Кыргызстана).

Čo sa týka jednomandátových volebných okruhov, žiadosti o registráciu začne prijímať Ústredná komisia pre voľby a konanie referend Kirgizska (Кыргыз республикасынын шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясы) od 6. septembra 2021.
 

Voľby isté, výsledok neistý, alebo naopak?

Oficiálne výsledky volieb – ak sa uskutočnia -–vyhlási Ústredná komisia... 18. decembra 2021.

Je veľmi dôležité, aby tieto prvé kirgizsko-poprevratové (2020) parlamentné voľby prebehli bez excesov a s následným uznaním ich výsledkov, čo nemá v tridsaťročnej tradícii postsovietskej nezávislosti až také ukotvenie.

Nakoniec stále pretrvávajú pochybnosti o minuloročnej legalite prevzatia moci súčasným prezidentom Sadyrom Žaparovom a nad kompetenciami súčasného Žogorku Kenešu, ktorého volebné obdobie sa de jure skončilo v októbri 2020, ale zhodou revolučných udalostí musí nadsluhovať.

Líder strany Ар-Намыс, ktorá sa volieb zúčastní, a bývalý premiér-minister Kirgizska (jeden z mála čo nie je vo väzení) Feliks Kulov upozorňuje – s čím možno súhlasiť – že, ak bude po voľbách v Kirgizsku znovu prevrat „... tak sa už určite nepostavíme na nohy...“

Takže odpovedať na to hlavné, ako bude vyzerať budúci Žogorku Keneš, resp. ktorá politická strana z horeuvedenej tridsaťosmičky bude v novom parlamente rozhodujúcou či určujúcou politickou silou, je v tejto chvíli v zásade nemožné.

Snáď môžeme použiť tézu jedného slovenského expolitika: „... v tomto sa nevyzná ani divá sviňa...!“

Takže počkajme si na výsledky s vierou, že udalosti v regionálne blízkom Afganistane (aj keď s Kirgizskom priamo nesusedí) nebudú mať zásadný bezpečnostný a nábožensko-radikálny vplyv na emocionálne výbušný kirgizský elektorát., ktorý sa v čase od 28. novembra do 18. decembra určite bude energicky zaujímať, či je všetko volebne v ažurite.

tab_kirg_prez.jpg

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984