Parlamentné voľby v Kirgizsku – budú?

Počet zobrazení: 2496

Na otázku v titulku možno odpovedať, že zatiaľ asi budú. Kirgizský prezident  Sooronbaj Šaripovič Žeenbekov (Сооронбай Шарипович Жээнбеков Сооронбай Жээнбеков) totiž , nehľadiac na zložitý vývoj v krajine s COVID-19, pred pár dňami podpísal prezidentský výnos o vyhlásení volieb do kirgizského parlamentu – Žogorku Kenešu (Жогорку Кенеш).[1]

Následne bola zverejnená oficiálna informácia, že do volebného súboju roka 2020 o 120 poslaneckých miest sa v zákonom stanovenej lehote prihlásilo, resp. na Ústrednej komisii pre voľby a konanie referend  Kirgizskej republiky (Кыргыз Республикасынын Шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясынын Кыргыз Республикасынын) sa registrovalo 44 politických strán[2]. Ich zoznam je v priloženej tabuľke s tým, že názvy sú v origináli tak, ako ich registrovala Ústredná komisia... Teda buď v ruskom, alebo kirgizskom jazyku.

Prehľad politických strán, ktoré sa zúčastnia volieb 4.10.2020.

kirgiz_strany.jpg
Spracované podľa: www.shailo.gov.kg

Ďalej podľa zákona tieto musia do 45 dní pred dátumom vyhlásených volieb zverejniť (a opäť registrovať) zoznam kandidátov, s ktorými idú do volieb. Konečný termín na registráciu zoznamov je 20. august 2020. V prípade, ak by to niektorá z prihlásených a registrovaných politických strán nestihla, Ústredná komisia... má právo tento subjekt zo zoznamu vyškrtnúť. Čiže na štart sa pripravuje 44 strán a na štartovaciu čiaru sa ich môže v konečnom dôsledku postaviť  menej.
 

Štyridsaťštyri
 

Aj tak to je úctyhodný počet na takú krajinu, akou Kirgizsko je (podľa odhadu v roku 2009 krajina hlási cca 6 389 500 obyvateľov, ale rozhodujúca časť dospelých pracuje mimo krajiny), no ak by sa vám tých štyridsaťštyri strán, ktoré idú do volebného súboja, zdalo akosi veľa, tak dávame do pozornosti, že momentálne je v Kirgizsku registrovaných celkom 226 politických strán[3], takže do parlamentného súboja ide vlastne len pätina.

K politickým stranám ešte pár poznámok. Do volieb môžu ísť len tie politické strany, ktoré fungujú minimálne rok (12 mesiacov) pred termínom registrácie do volieb. Takže vo volebnom súboji nemôžu byť žiadne novotvary či rýchlokvasené a nakúpené marketingové stranícke produkty. Ďalej, politické strany musia ísť do volieb samostatne, čo znamená že nemôžu vytvárať predvolebné a volebné koalície. Nech každý subjekt obháji pred voličmi svoje opodstatnenie! Je to zlé?

Čo sa týka povolebných koalícií – nech sa páči, to potom po voľbách v Kirgizsku nie je problém, Len zatiaľ si tam nikdy nikto neriskol (a ani nedovolil) urobiť koalíciu napríklad daňového podvodníka s mafiánskym pašerákom v kombinácii s pozemkovým podvodníkom v mixe s ekonomickým samorastom milujúcim hemendex a teplé rožky pred kamerou, ktorého minister si robí – napriek jasnému textu Ústavy – čo chce, pričom mu v pokluse asistuje ešte väčší plagiátor než samotný bos slovenského parlamentu. To by bola v normálnom politickom svete, kam Kirgizsko patrí, politicky smrteľná kombinácia. A vidíte, v strednej Európe, v tomto paralelnom svete to – žiaľ – možné je. V Kirgizsku nie. Tak aspoň vieme. prečo je Kirgizsko označované aj Washingtonom za najdemokratickejšiu krajinu v Strednej Ázii.[4]

Ďalej volebným cenzom v Kirgizsku je hranica 9 percent. Prednedávnom sa v Biškeku síce viedla diskusia, znížiť túto hranicu na 5 %, ale nebola úspešná. A deviatky si nakoniec uvedomili, že päťka je strašne málo na prierezovú zodpovednosť a politický vplyv v parlamente.
 

Ročné politické strany
 

Za rok do volieb v Kirgizsku vzniklo a bolo registrovaných 15 nových politických strán, pričom všetky, nakoľko formálne spĺňajú podmienky, sa prihlásili do volebného súboja 2020.[5]

Ktoré to sú?

  1. «Кыргыз Келечеги»subjekt vedie Abdymalik Myrzajev (Абдымалик Мырзаев), ktorý stál doteraz na čele tzv. Národného frontu.
  2. «Алтын-Доор» – predsedníčkou je Gulžamal Asanalieva (Гулжамал Асаналиева), ktorá je súbežne šéfkou nadácie „Zlaté storočie národu“.
  3. «Народная сила» – subjekt vedie Muratbek Čolponkulov (Муратбек Чолпонкулов) bývalý splnomocnenec kandidáta na post prezidenta O. Babanova.
  4.  «Эне журогу - Мекен» – zakladateľom je Kadyrakun Molokoev (Кадыракун Молокоев), ktorý sa necháva oslovovať ako Derviš-Ata.
  5.  «Ордо»–- hneď po registrácii bola podaná žaloba na jej zrušenie. Zatiaľ nerozhodnuté. Zakladateľom je Mirbek Mijanov (Мирбек Мияров).
  6. «Аманат» – zakladateľom je Kanatbek Kazmatov (Канатбек Казматов), ktorý v roku 2015 kandidoval do parlamentu za «Конгресс народов Кыргызстана». Volebný zisk tohto subjektu vtedy bol 0,59 %.
  7. «Алга» – v roku 2005 fungovala politická strana s podobným názvom («Алга Кыргызстан») za ktorú vtedy kandidovali deti vtedajšieho prezidenta Askara Akajeva – Bermet a Ajdar. Po úteku A. Akajeva z krajiny bol pôvodná strana v roku 2007 rozpustená. Dnes zakladatelia tvrdia, že je zaručená diskontinuita.
  8.  «Алтын-Ордо» – subjekt vedie politicky neznámy podnikateľ Ularbek Bakyrdinov (Уларбек Бакырдинов).
  9. «Народный контроль» – zakladateľom je 80-ročný Kamil Umarov (Камил Умаров).
  10.  «Жаны демилге» – šéfom strany je Tynajbek Sansyzbajev (Тынайбек Сансызбаев), regionálny politiky, ktorý predtým od roku 2012 kandidoval za politickú stranu «Биримдик».
  11. «Власть народу» – zakladateľka, politicky neznáma Kaldan Ernazarova (Калдан Эрназарова). Od roku 2016 spolupracovala so stranou «Таза Кыргызстан».
  12.  «Мекендеш Мигранттар» – lídrom je Taalajbek Alybaev (Таалайбек Алыбаев), občiansky aktivista a predseda združenia Antikorupčná komisia za zákonnosť a súdnictvo, «Антикоррупционная комиссия за законность и правосудие».
  13. «Социал-демократы» – zakladateľom je Žyrgalbek Išenov (Жыргалбек Ишенов) z Čujskej oblasti. Človek s veľmi dobrou reputáciou.
  14. «Биригуу» – jej zakladateľ Šermamat uulu Beksultan (Шермамат уулу Бексултан) do roku 2018 pôsobil v strane «Онугуу-Прогресс».
  15. «Нурдаи» – predseda Torkon Žunusbekov (Торокон Жунусбеков)  roku 2010 neúspešne kandidoval do parlamentu za stranu «Ар-Намыс». Známy je tým, že v roku 2014 viedol protestnú hladovku proti zvýšeniu cien benzínu a elektrickej energie.
     

Termín volieb
 

A teraz to najhlavnejšie – parlamentné voľby sa budú (by sa mali) konať v nedeľu 4. októbra 2020. Voľby sú sviatkom demokracie. K sviatku patrí oslava a po bujarej oslave prichádza kocovina. Slovensko také niečo práve prežíva, bude tomu tak aj v Kirgizsku?

Za necelého tri a pol mesiaca by mali tieto voľby spraviť odpočet zložitej zmeny na poste prezidenta (pred pá dňami bol exprezident odsúdený zatiaľ na 11 rokov nepodmienečne a ešte čelí niekoľkým trestným stíhaniam), ktorá sa formálne uskutočnila v roku 2017, lenže deliace línie v spoločnosti ostali.
 

Aký bude výsledok?
 

Z vyššie uvedeného nie je zatiaľ jasné a ani sa nedá projektovať, ktoré politické strany budú deväť- a viac percentné a ako sa sformuje nová vládna koalícia. Tá súčasná erodovala a alternatíva je viac ako nejasná. Aj keď množina politických strán nám dáva možnosť uvažovať o mnohých koaličných variantoch, lenže politický život v krajine teraz aktuálne dosť krváca z dôvodu nárastu epidémie COVID-19.

Takže, ak súčasná koalícia bude cítiť, že jej vyhliadky sú jasne nejasné, môže COVID-19 poslúžiť na to, že voľby ktoré majú byť, nakoniec vis major nebudú. Dôsledky takého variantu sú ale veľmi radikálno-skeptické. Kirgizsko je známe dynamickou spoločnosťou a ľudia si nenechajú brnkať po nose.

volby_kg_ilustracia.jpeg
Ilustračné foto: www.ferghana.ru

Stabilizujúcu úlohu môže zohrať jeden z zahraničnopolitických fenoménov – Ruská federácia (tým druhým je Čína, ale tá sa zatiaľ nechce veľmi v Kirgizsku viditeľne angažovať).

Ak nie priamo, tak prostredníctvom Eurázijskej ekonomickej únie, formou akéhosi záchranného špecifického Marshallovho plánu podľa moskovského strihu.

V mnohom bude pozícia Moskvy závisieť, nehľadiac na to, že prezident S. Žeenbekov diskusie zmrazil, od toho, či sa a v akej forme otvorí otázka možnej latinizácie jazyka a v akej polohe budú snahy oddeliť Kirgizsko od veľkej Eurázie.

Ak teda voľby skutočne budú, bude to veľmi tvrdý konkurenčný politický boj ovplyvnený postojom dvoch antagonistických politických táborov. Jeden sa orientuje na súčasného prezidenta a druhý na toho bývalého.

Podčiarknuté a zrátané: Súboj týchto dvoch konceptov bude veľmi tuhý a ako poznáme kirgizskú spoločnosť, môže byť aj veľmi, ale veľmi horúci.

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984