Podobnosť čisto náhodná...

Počet zobrazení: 4221

Vražda neskúseného analytika Kuciaka s jeho snúbenicou na Slovensku vo Veľkej Mači, pokus o zavraždenie ostrieľaného dvojitého agenta Skripaľa s dcérou v mestečku Salisbury vo Veľkej Británii a do tretice atentát na azerbajdžanského exilového novinára Namazova s jeho manželkou v Toulouse na juhu Francúzska. V piatok 30. marca 2018, teda na prahu veľkonočných sviatkov kresťanov, zatiaľ neznámy strelec postrelil a ťažko zranil novinára, jeho manželku zabil.

Potvrdenie povery, že smrť prichádza v trojke?

krvava_ruka.jpgIlustračné foto:
r. nial bradshaw / Flickr


Povery rovnako ako viera sprevádzajú ľudstvo od nepamäti. Často sú opradené tajomstvom a ich vznik je nejasný. „Keď vták zaťuká na okno...prichádza smrť a hrôza“... Tieto tragédie majú s vtáctvom iba jednu súvislosť. Spáchali ich zločinci v období vtáčieho ťahu poslov jari z afrických letovísk.

No slovenskí mediálni vtáci: supy, krkavce, havrany, sovy aj komerčné kukučky si selektívne vyberajú a istým udalostiam prisudzujú rôzny význam. Podľa toho potom akcelerujú alebo brzdia mediálny prúd. Akoby pre niektorých novinárov i politikov neznamenal ľudský život v Rusku to isté, ako povedzme v Indii či v USA. Každý zo spomenutých násilných činov je hrozný a odsúdeniahodný. No v niečom sú si podobné, v inom sa ich hodnotenie a teda aj konzekvencie diametrálne odlišujú. V krajine, kde hromy divo bijú, spôsobil zločin neznámeho novinárskeho učňa pád vlády a vážnu politickú krízu. Udalosť na ostrovoch, utekajúcich z európskej záhrady, poslúžila na odvedenie pozornosti a na eskaláciu medzinárodného napätia. Vo Francúzsku – „ticho na čistinke“...

Žiadne protestné pochody, žiadny pád vlády, žiadne medzinárodné pohoršenie, dokonca tam slovenské mimovládky spolu s RTVS ani nedoručili odznaky  #All For Rahim...

Azda preto, že bývalý európsky komisár Günter Verheugen v rozhovore pre časopis Bild prirovnal obvinenia proti Rusku (v prípade otrávenia špióna Skripaľa v Salisbury) k rovnakej lži amerických a britských vlád i tajných služieb, ako v prípade (ne)prítomnosti jadrových zbraní v Iraku v roku 2003? Sotva.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa hlavné médiá v EÚ, no aj tie u nás (zámerne nepíšem slovenské média, vrátane verejnoprávnych) postavia k informovaniu o pravých príčinách, o súvislostiach aj o pozadí celej kauzy „Novičok“... Rusko totiž zaslalo Veľkej Británii aj Francúzsku rad zaujímavých, konkrétnych otázok naznačujúcich veľa. Napokon sa zrejme vyjaví, že celé to hysterické divadlo s vyhosťovaním diplomatov súvisí s tým, čo sa udialo v Sýrii. Médiám sa len vráti ich vlastný bumerang manipulácií, lží a zamlčovania. Naši pradedovia zvykli na zlodeja zrúknuť: „Z hrušky dolu!“ A naložili mu na chrbát päťadvadsať...

Kdeže sú tie časy, keď môj starý otec s tajomným úsmevom vravieval, že „politika je panské huncútstvo“? George Orwel svojím tvrdením, že Politický systém je dizajnovaný na to, aby klamstvá zneli dôveryhodne a vražda prijateľne“, berie ilúzie všetkým optimistom.

Veľkonočné sviatky so symbolikou vzkriesenia i šibačkou vŕbovými korbáčmi sotva prinesú do politiky znovuzrodenie pravdy či princípu čistých úmyslov. No nádej umiera vždy – až posledná.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984