Reklama
Reklama

Podujatia Klubu Nového slova v roku 2013

Počet zobrazení: 4346

klub_ns_2.jpg
Počas končiaceho sa roka 2013 Klub Nového slova pripravil nebývalé množstvo besied, diskusií či prezentácií nových kníh a ich autorov. Niekedy samostatne, zväčša však v spolupráci s Inštitútom Analýzy, stratégie, alternatívy (ASA), Ústavom politických vied SAV, ako aj s inými združeniami a organizáciami – Slovenským zväzom protifašistických bojvníkov, Futurologickou spoločnosťou na Slovensku, Nadáciou Friedricha Eberta, Univerzitnou knižnicou v Bratislave a jednorázovo aj s ďalšími organizáciami.

JANUÁR

1_o._krejci_-_januar.jpgV roku 2013 sme nezaspali ani na jeho začiatku. Už 10. januára tradične v zasadačke Inštitútu ASA na Gunduličovej ulici v Bratislave bola beseda s českým politológom profesorom Oskarom Krejčím Barack Obama II.: Čo čaká Európu a čo čaká svet. Moderoval Peter Juza, vľavo.

O dva týždne, 24. januára sa v priestoroch Univerzitnej knižnice na Klariskej ulici konala beseda s predsedníčkou Štatistického úradu SR Ľudmilou Benkovičovou Kľukaté cesty slovenskej štatistiky, v rámci ktorej bola reč aj o výsledkoch najnovšieho sčítania ľudu.

FEBRUÁR

2._l._moravcik_s._krno.jpgZaujímavým spestrením činnosti bola 14. februára beseda publicistu a svetobežníka Lea Moravčíka, vľavo, s profesorom Svetozárom Krnom na tému Monzúnový Sečuán, pohľad na najľudnatejšiu a najdynamickejšiu krajinu sveta – Čínu. Aktérov významne dopĺňala sinologička Marina Čarnogurská.

 


MAREC

3_polakov.jpgKlub Nového slova sa podieľal na príprave tvorivého večera s Jurijom Poľakovom, ruským spisovateľom a šéfredaktorom Literaturnoj gazety, ktorý sa uskutočnil 6. marca v Ruskom centre vedy a kultúry Bratislave. Na snímke Jurij Poľakov pri poskytovaní rozhovoru.

O týždeň na to, 13. marca, sme boli účastní diskusie Marka Hrubca s bývalým českým premiérom za ČSSD a európskym exkomisárom pre zamestnanosť, sociálne veci a rovné príležitosti Vladimírom Špidlom, inšpirovanej jeho novou knihou Na ceste k európskej sociálnej únii, ktorá je akousi protiváhou euroskeptickej publikácie exprezidenta ČR Václava Klausa.

APRÍL

4_laluha_4.jpgV apríli sme mali takisto dve podujatia: 11. apríla to bola prezentácia knihy Lea Moravčíka Bastardi v politike, podtitul Príbehy o tých, ktorí zneužili moc.

Dňa 18.  apríla bola prednáška profesora Ivana Laluhu, vľavo, na tému Alexander Dubček, reformátor a vizionár. Moderoval Miroslav Pekník. Do pozornosti dávame aj videozáznam Odkaz Alexandra Dubčeka v Európe.


MÁJ

5_kuznecov_2.jpgV podobnej frekvencii sme pokračovali aj v nasledujúcich mesiacoch. A to 23. mája nasledovala beseda s ruským veľvyslancom na Slovensku Pavlom Maratovičom Kuznecovom, na snímke, na tému Smerovanie zahraničnej politiky Ruskej federácie.

O týždeň, 30. mája bola zase diskusia so sociológmi Zuzanou Kusou a Danielom Gerberym, ktorí sa zamýšľali nad tým, či Dozrel čas na základný európsky príjem pre všetkých?

 

JÚN

6_dinka.jpgPriatelia z Českej republiky opäť nastúpili 12. júna. Rudolf Převrátil a Michael Hauser hovorili na tému Prežije kapitalizmus svoju poslednú krízu? Vychádzali pritom z kníh Davida Harveya Záhada kapitálu (do češtiny preložil R. Převrátil) a Hauserovej publikácie Kapitalizmus ako zombie.

V prezentácii nových kníh sme pokračovali aj 20. júna. Išlo o preklad Pavla Dinku publikácie Noama Chomského Mocenské systémy a autorskú publikáciu Pavla Dinku Mediálne pasce verzus mozog v nádrži. Knihy uviedli Ľuboš Blaha a Roman Michelko.

Svoju knihu Class, Surplus, and the Division of Labour. A Post-Marxian Exploration (vydanú v prestížnom anglickom vydavateľstve Palgrave Macmillan) predstavil 26. júna v prednáškovej sále Univerzitnej knižnice Michal Polák. Podujatie s názvom Čo vyplýva z triednej mapy vyspelej kapitalistickej spoločnosti? moderoval Martin Muránsky.

JÚL
7_zakladny_prijem.jpg

Nelenili sme ani v horúcom lete. Diskusný panel 1. júla bol venovaný téme Všeobecný základný príjem – utópia alebo perspektíva? za účasti politológov a filozofov Ľuboša Blahu, Martina Bobka, Ladislava Hohoša, Marka Hrubca, Davida Sulíka a ďalších.

 AUGUST

8_blaha_peffer_polak.jpgUprostred leta v bare Lodenica pri dunajskom ramene sa pod leitmotívom Marx, morálka a ľudské práva v 21. storočí rozprúdila 2. augusta diskusia KNS a občianskeho združenia Utópia s americkým profesorom filozofie Rodneym G. Pefferom, v strede, z univerzity v San Diegu. Úvodné slová predniesli politológ, filozof a poslanec NR SR Ľuboš Blaha, vľavo, filozof a ekonóm Michal Polák, vpravo, ako aj politológ Marián Sekerák.

Členovia a priaznivci Klubu Nového slova a Slova spolu s poslancom Európskeho parlamentu Borisom Zalom položili popoludní 21. augusta v Bratislave kytice k pamätníkom obetí invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

SEPTEMBER
9_zala_sd-konferencia_.jpg
Kultúra médií: sú médiá mimo morálky? Európske skúsenosti s reguláciou médií“ bola téma konferencie 27. septembra v Akademickom klube v Bratislave. Pozvanie europoslanca Borisa Zalu a Klubu Nového slova prijali generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, programová riaditeľka STV 2 Marta Gajdošíková, psychologička Eva Jaššová, teológ a šéfredaktor Jetotak Michal Havran, vydavateľka a zakladateľka Inaque.sk Aňa Ostrihoňová, poslanec NR SR Ľuboš Blaha, predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík, podpredseda Rady RTVS Martin Kákoš a ďalších deväťdesiat hostí z akademického i mediálneho prostredia. Moderovala Gabriela Rothmayerová. Tu nájdete výber z myšlienok účastníkov konferencie.

OKTÓBER

10_keller_2.jpgÔsmeho októbra sme mali besedu so známym českým sociológom Janom Kellerom, na snímke, ktorý na úvod vystúpil s témou Život nad pomery.

Na druhý deň, 9. októbra, bolo stretnutie so spomínaným mladým slovenským politológom Mariánom Sekerákom na tému Trhová demokracia alebo trhový socializmus?

 

NOVEMBER

11_novosad_lysy.jpgO mesiac na to, 7. november patril dialógu s profesorom filozofie Františkom Novosádom, vpravo, O užitočnosti a škodlivosti sociálnych teórií. Išlo zároveň o prezentáciu 800-stranovej publikácie Dejiny sociálneho a politického myslenia, na sa autorsky spolu s editormi F. Novosádom a D. Smrekovou tri desiatky autorov. Moderoval Jozef Lysý.

V súčinnosti so Združením slovanskej vzájomnosti, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Slovensko-ukrajinskou spoločnosťou a Ústavom politických vied SAV sme zorganizovali 13. novembra spomienkový večer pri príležitosti 70. výročia hrdinskej smrti Jána Nálepku v ukrajinskom meste Ovruč. S príhovormi vystúpil historik Anton Hrnko a členka vedenia medzinárodného Výboru Slovanskej vzájomnosti Dagmar Bollová. Besedu viedol Martin Krno.

O dva týždne na to, 27. novembra vystúpil so zaujímavou prednáškou sociológ Jozef Schwarz Maďarská otázka v slovenskej spoločnosti.

DECEMBER

v._husak.jpgDo určitej miery na ňu nadviazal 3. decembra okrúhly stôl 95. výročie vzniku samostatného československého štátu. S referátmi vystúpili riaditeľ Ústavu politických vied SAV Miroslav Pekník, historik Peter Zelenák a historik a archivár Ferdinand Vrábel.

O dva dni neskôr, 5. decembra sme opäť medzi sebou privítali profesora Oskara Krejčího, ktorý hovoril na tému Sýria ako symbol zmeny v mocenských pomeroch vo svete.

12_m._krno.jpgDňa 16. decembra sme s Inštitútom ASA boli spoluorganizátorom diskusného fóra Humanistická ekonomika: reálna alternatíva voči súčasnému kapitalizmu s hlavným referátom profesora Ivana Halušku.

Na sklonku roku 100. výročia narodenia zakladateľa Nového slova Gustáva Husáka sme 17. decembra mali besedu s jeho synom, architektom Vladimírom Husákom, na snímke hore vpravo, na tému Osud slovenského intelektuála.

No a 23. decembra sme si spolu s Ústavom politických vied SAV a Oblastným výborom SZPB v Bratislave pripomenuli pred domom na Gajovej ulici 11 v Bratislave 70. výročie podpísania Vianočnej dohody. Na snímke dolu predseda ObV SZPB Martin Krno.

ĎALŠIE PODUJATIA

maly_slavin.jpgOkrem besied ani tohto roku nechýbali dve tradične obľúbené podujatia KNS – 11. mája 21. ročník Pochodu na Malý Slavín pri príležitosti výročia oslobodenia Bratislavy a celého Slovenska v spolupráci s Klubom bratislavských antifašistov pri strane Smer-SD, SZPB, magistrátom hlavného mesta a Lesmi hlavného mesta SR a s veľvyslanectvami Ruskej federácie, Ukrajiny a Bieloruska.

Druhou tradičnou akciou bol v dňoch 20. až 22. septembra 22. ročník celoslovenského ľavicového stretnutia v rámci diaľkového turistického pochodu Pohorelá – Tisovec Clementisovou cestou, organizovaný v spolupráci s mestom Tisovec.

Autor je podpredsedom výboru Klubu Nového slova

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
29. december 2013, 12:00

je tam viacero zaujimavych uzitocnych podujati, skoda, ze sa na webovej stranke Noveho Slova k nim nerozvinula nejaka diskusia, ze to vsetko prebehlo len uzkom v kruhu ucastnikov konferencii a potom to zapadlo prachom...

najviac ma zaujala konferencia 27. septembra na zeravu temu Kultury nasich medii. ako zo zapisu vyplyva, vacsina recnikov a ucastnikov sa nad nad nasim medialnym ponovembrovym upadkom vobec nepohorsovala, mleli si to svoje ze vsetko je ok, sem tam nejake nedostatky -  ktore sa ale riesia. neveritelne kecy !! jedine Lubos Blaha zaujal spravny postoj o to viac, ze sa pustil do neoliberalneho formalinu zakonzervovaneho poslanca EU Borisa Zalu, kedysi davno hlavneho rozohravaca hry v strane SMER...

Drahoslav Machala to svojho casu vyjadril takto:

Slovenskí novinári súčasnosti, žiaľ, nedorástli na úroveň slobody, ktorú náhle získali. Tým, že im spadla priamo do lona, sa k nej správajú ako pasáci k milenke, ktorú vo chvíľkach rozkoše zneužijú, aby ju vzápätí odkopli ako nepotrebnú vec. Zvláštne – nová sloboda prejavu stvorila nových otrokov senzácií v novinárskom povolaní; otrokov, ktorí sa klaňajú cudzím modlám...

o "Kulture medii" hovorit a pisat v nasich podmienkach znamena hovorit a pisat o tom, ako dosiahnut zisk, pripadne ako prezit. kraluje bulvarny citatel, posluchac a divak, lebo ten je zdrojom reklamy a sponzoringu. "kulturny" rozdiel je len v tom, ci sa o tom co bulvarneho percipienta zaujima pise natvrdo, alebo nejakou zaobalovacou metodou...

Obrázok používateľa Stanislav Dobrovodský
#2
Stanislav Dobrovodský
02. január 2014, 09:08

Všetko dobré v roku 2014

Ahoj Martine, chcem sa opýtať, či bude v nejakom blízkom čase podujatie NS, ktoré môžem navštíviť.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama