Posledný list

Priateľovi, odbojárovi Jozefovi Balážovi
Počet zobrazení: 3655

V živote sme stretli veľa ľudí, viac tých, na ktorých sme časom zabudli. Medzi tými, ktorí zostanú natrvalo v našej pamäti, určite bude mať miesto Jožko Baláž, ktorý nás 12. februára 2020 vo veku deväťdesiattri rokov natrvalo opustil. Patril medzi  priamych účastníkov SNP.

V živote nemal nič zadarmo, a preto si vážil všetko, čo mu nová doba po roku 1945 dala. Celý život zasvätil práci pre spoločnosť, či už na politických alebo hospodárskych postoch. Bol presvedčený, že pre spoločnosť je socializmus tá najlepšia forma a tejto myšlienke zostal verný až do konca.

V roku 1991 spoločne s SDĽ vznikol aj Klub Bratislavských antifašistov. Iniciátorom a predsedom na dlhé roky sa stal Jozef Baláž. Klub mal viac ako štyridsať členov a každý mal za sebou veľký životný príbeh. Boli tam priami účastníci SNP, mnohí prežili žaláre, koncentráky a okúsili fašizmus na vlastnej koži a pár sympatizantov, ktorým tieto príbehy neboli vzdialené. Stretnutia sa konali na Gunduličke vždy aj za prítomností najvyšších funkcionárov SDĽ. Vážili si nás a prichádzali takpovediac s pokorou. Bohužiaľ, nezobrali si naše dobre mienené rady k srdcu. Ak dnes v politike  prežívame sklamanie ľavicových ideálov, nie je to ich chyba, ale politikov, ktorý v rozhodujúcich momentoch sklamali. Nielen politicky, ale aj osobne.

V tomto predvolebnom období si spomínam na stretnutie pred predčasnými voľbami v roku 1994. Upozorňovali sme, že pre úspech sme toho spravili málo. Predsedom volebného štábu bol terajší minister Richter, ktorý vyhlásil, že do parlamentu sa dostaneme aj proti našej vôli. Dostali sme sa ako Spoločná voľba s rozdielom 0,42 %.

S Jožkom sme sa stretávali roky osobne, telefonovali sme si. Neskôr preto, že zle počujem, napísal som začiatkom februára Jozefovi list. Jeho najbližší mu ho prečítali, potešil sa. Bol môj posledný.

Smútočný obrad bol taký ako jeho život. Keď nezabudnuteľný Ferko Zvarík zaspieval Nečakajte ma k večeri, vedeli sme že je koniec. Opustil nás ani nie rok po smrti manželky.

Česť jeho pamiatke.

Ing. Anton Julény senior

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984