Reklama
Reklama

Pravda, len taká trošku pristrihnutá

Počet zobrazení: 5850

Bratislavu navštívil Sergej Lavrov. Ako ho hlavné mesto vítalo, (ne)vieme zo slovenských médií.

lavrov_m._krno.jpg

Večer po návšteve som si so záujmom pozrela, ako návštevu videla ukrajinská televízia v Hromadske.tv. Pekne. Vynímal sa osobitne poslanec Peter Osuský s transparentom pred Prezidentským palácom a protestné skandovanie ukrajinských demonštrantov. Umný záber neukázal, že ich bolo asi pätnásť. (Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte.)

A keďže Moskva tu mala tiež svoje uši a oči, pozrela som si na Telekanale Russia v programe Vesti, čo videli a počuli oni. Hvizd a mohutné skandovanie Hanba, Hanba prezidentovi Andrejovi Kiskovi na Slavíne. A najmä – ako položil k pamätníku osloboditeľov veniec v ukrajinských národných farbách, žltej a modrej.

vence_freso_lavrov.jpg

No a ako to naozaj bolo?

Osuský skutočne protestoval a asistovalo mu niekoľko druhov. Na (v televízii neviditeľnej strane) opačnej strane stála podobná hŕstka, ktorá Sergeja Lavrova vítala. Tá sa do záberu nedostala. A na Slavín prezident naozaj prišiel trochu ako uličník, no zavesil veniec vo farbách trikolóry. Keďže sú rovnaké pre nás, aj pre Ruskú federáciu, tak to bolo šikovné. Ten žlto-modrý (ozaj, nacionalizmus je odporný, ale ten ukrajinský je krásny?) priniesol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Takže všetko je to ako z bradatého vtipu Rádia Jerevan: Je pravda, že v Moskve na Červenom námestí rozdávali volgy? Odpoveď: Áno, je to pravda. Ale nie v Moskve, ale v Tbilisi, nie volgy, ale bicykle, a nie rozdávali, ale kradli.

Foto: Martin Krno, Jozef Schwarz

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
06. apríl 2015, 13:14
Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
07. apríl 2015, 13:22

Je to nakoniec v tom celom dianí "dobrý trend" , pani Gabika, pretože aspoň si aj dnešní mladí a okrem nich i mnohí "demokraciou ukľudnení" občania môžu opäť na vlastnej koži a vlastnými očami odskúšať, ako sa v histórii kriví pravda a ako sa lož či polopravda stáva "pracovnou metódou". Už nemožno kričať na verejnosti "nie sme ako oni" ako v 1989, pretože ľudia už pochopili, že "oni" sú opäť tu, majú moc, majú médiá a povedané majstrom čs. kultúry Werichom, "jen je nechcte, ať se znemožní sami"... a oni sa skutočne rýchlo znemožňujú....

Obrázok používateľa B. Fabry
#3
Branislav Fábry
08. apríl 2015, 11:25

Vďaka za skvelý článok.

Ja som bol v na sobotu na Slavíne a preto tiež pridám zopár poznámok. Oceňujem už to, že prezident sa na kladení vencov zúčastnil. Rozmýšľal som však, prečo sa nezúčastnil na oficiálnom programe. Mal som pocit, že si netrúfol vystúpiť na oficiálnom programe spolu s premiérom preto, lebo tam by sa ukázal rozdiel v miere potlesku. Z toho porovnania mohol mať prezident určité obavy. Je zrejmé, že veľká väčšina tých, ktorí sa zúčastnili kladenia vencov, nebola príliš naklonená rozhodnutiu prezidenta necestovať na oslavy víťazstva do Moskvy. Lenže prezident by sa nemal zúčastňovať iba takých oficialít, kde majú prevahu jeho priaznivci. 

Myslím, že veľmi nepresvedčivo zapôsobilo aj vyjadrenie prezidentskej kancelárie o tom, že prezidenta na oficiálny program nepozvali z Úradu vlády. Nevidím dôvod, pre ktorý by mal premiér nepozvať prezidenta na Slavín. Nechcem do kladenia vencov vnášať politické záujmy, ale práve premiér mohol mať veľmi dobrý dôvod na pozvanie prezidenta - práve ten nepomer v miere potlesku by mu zrejme vyhovoval. 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama