Prečo financovať z daní profesionálov?

Počet zobrazení: 4847

Slovenské mestá v poslednom čase riešia záchranu športu v ich meste. Miestni politici a sponzori apelujú na záchranu futbalového alebo hokejového klubu, pretože inak dôjde k neurčitej  katastrofe. Veď mladí ľudia by mali mať možnosť športovať, nie? O šport tu ide v poslednom rade.

Najprv si treba položiť otázku, prečo by mali mestá vlastne dotovať profesionálne športové kluby a sponzorovať tak miestnych podnikateľov v ich záľube z peňazí daňových poplatníkov. Cesty sú rozbité a na ich opravy nie sú peniaze. Na sponzorstvo profesionálnych športovcov sa peniaze nájdu. Podobne nie sú peniaze na rozvoj mesta: bytovú výstavbu alebo na okrášlenie verejných priestorov napr. sochami. Nemohli by radšej mestá dať peniaze na nákup knižného fondu v mestskej knižnici než na vysoké platy športovcov? Alebo na nákup nekomerčných filmov do miestnych kín? Napríklad nie každý aj z finančných dôvodov navštívi filmový festival v Trenčianskych Tepliciach. Čo keby mestá zafinancovali  premietanie niektorých filmov uvádzaných práve len na Art Filme vo svojich mestách a urobili tak niečo pre kultúru namiesto financovania naháňania sa za loptou?

Logika podnikania v trhovom systému určuje, že produkt by sa mal financovať zo svojho predaja. Futbalisti alebo hokejisti z návštevnosti, teda predaja vstupeniek. Ak tržby za predaj ich služieb nestačia, nech to nerobia alebo prispôsobia svoje potreby realite. Svetové veľkokluby ťažia nielen z predaja vstupeniek, ale hlavne z predaja televíznych vysielacích práv, rôznych suvenírov a reklamy. U nás sa našťastie už skončilo financovanie športu z predaja televíznych práv verejno-právnej televízii, teda z peňazí nás všetkých pre vyvolených podnikateľov a vysoké platy športovcov. Ak komerčné televízie uznajú za vhodné, nech tak robia.

Zoberme si hokej. Naša liga ma slabšiu úroveň ako bývalá SNL za čias Československa. Hokejisti si nevedia prihrať a korčuľujú „lenivo“. Jej úroveň spadá  do štvrtej kategórie (prvá NHL, druhá KHL, AHL alebo Švajčiarsko, tretia švédska, fínska, alebo česká liga). Podobne sú na tom hádzanárska, basketbalová, volejbalová aj futbalová liga. Lenže v hádzanárskej alebo volejbalovej lige dokážu hrať poloamatérske kluby, hokejistom a futbalistom sa to asi bridí. Keď sú naši napr. hokejisti dobrí, nech idú radšej do Británie, Francúzska, Nemecka alebo Talianska – aspoň sa naučia cudzí jazyk.

Rozmach športu v prvopočiatkoch nastal ako odozva na skrátenie pracovného času, kedy niektorí mladí jedinci sa potrebovali ešte dodatočne „vybiť“. Druhý dôvod je známy už tisícročia: chlieb a hry. Robotníkom sa predsunula jednoduchá zábava, aby nepremýšľali nad svojím sociálnym postavením a žili naháňaním lopty mladými chlapcami. Prečo ich platiť z daní?

Mestá by mali platiť rozvoj športu pre deti a mládež, A to tak, že by zabezpečili rozvoj všetkých kolektívnych športov v meste, nielen hokeja a futbalu a tiež viacero individuálnych, napr. stále populárnejšej cyklistiky alebo plávania. Deti by sa mali rozvíjať telesne komplexne! To sa miestnym politikom ale príliš nechce. Napríklad u hokeja stačí zaplatiť pre mládež nájomné za ľadovú plochu alebo financovanie zimného štadióna či časť výstroje.

Pokiaľ si niektorí občania myslia, že v ich meste musí byť silný hokejový, futbalový alebo basketbalový tím, môžu ho podporiť z vlastných peňazí. Mesto by mohlo vytvoriť fond športu, kde by ľudia dobrovoľne prispievali. Uvidelo by sa, koľko by na svoj koníček dali. Z daní nech sa platia radšej opravy ciest, ktoré slúžia všetkým. Tiež by mesto pre svoj športový klub mohlo vydávať dlhopisy. Uvidelo by sa tiež, koľko občanov by si ich kúpilo. Podľa toho by našim športovcom odmerali aj ich platy. Pokiaľ sponzori nemajú na svoj koníček – futbalový alebo iný klub -, nech sa toho vzdajú. O čo prídeme? Naše aj najvyššie ligy budú hrať konečne tí, ktorí daný šport milujú – amatéri.

Podpora mládeže na celoslovenskej úrovni stačí zafinancovaním výberových športových tried pre všetky!! druhy športu v sídelných mestách. Možno dôjde aj nato vo financovaní, že bude aj zafinancovanie športového vybavenia pre reprezentácie a nie pripustiť medzinárodnú hanbu, ako sa to nedávno udialo ženskej basketbalovej reprezentácii. A tiež by športovci nemali na reprezentačnej úrovni určovať pravidlá, kto bude reprezentovať a kto nie, ako sa to robilo v rýchlostnej kanoistike a dopadlo to veľmi zle. Prečo by taktiež štát mal financovať výstavbu futbalových štadiónov pre súkromné kluby, súkromných podnikateľov? To je krédo sociálnej demokracie?!

Foto: Grafitti, detail, podchod na Trnavskom mýte v Bratislave.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984