Prečo je v Kanade úžasne a na Slovensku všetko nanič...

Počet zobrazení: 7809

Dementujem, čo som napísala o Banášovej knihe Dementi. Dá sa to čítať. Priamo a často sarkasticky opisuje národ Slovákov. A celkom s humorom.

Skoro pätnásť rokov som mimo Slovenska. Stále som však akosi viacej Slovenka ako Kanaďanka. Alebo inak. Pozerám sa na Kanadu slovenskými očami. Občas jej uznanlivo tlieskam, občas krútim hlavou. A zároveň už dokážem pozerať na Slovensko očami Kanaďana. A občas mu uznanlivo tlieskam a občas krútim hlavou. Už viem, že všade je chlieb o dvoch kôrkach. Niet lepšej a horšej krajiny. Krajinu, chceme, nechceme, robia najmä ľudia.

calgary_1o.jpg

Štedrý deň. V Kanade posledný deň pred vianočnými sviatkami. Pracovný deň. Tento rok pripadol na sobotu. Deň nákupov. Posledných darčekov aj potravín. Deň plných ciest, keďže u nás sa ináč ako autom nechodí. V meste, ktoré má od severu na juh 50 kilometrov a mizernú mestskú dopravu, ktorú väčšina ľudí ignoruje, sa ináč nedá.

Napadol nám práve v tento deň prvý veľký sneh. Calgary je vo výške 1 100 m nad morom, z troch strán na otvorenej prérii. Slnečné mesto s modrou oblohou a čistým ovzduším. Ale drsným podnebím. Sneh môžete očakávať od septembra do mája hocikedy.

A na Štedrý deň sa ho nasypalo hojne. Vyše dvadsať centimetrov. A sypalo a sypalo. Cesty nezjazdné. Vlastne kanadskými veľkými a silnými autami zjazdné. A vlastne zjazdné, lebo Kanaďan nezjazdnú cestu nepozná.

calgary_3o.jpgTak vyzeral mestský asfaltový chodník.

Na hlavných ťahoch hlboké snehové záveje. V obytných komunitách cestu nerozlíšite od chodníka. Snežný pluh sme stretli jeden. Na našej dvanásťkilometrovej ceste do nákupného móla. Autá prešmykovali, túrovali motory. Autobusy nevládali do kopcov a ostávali uviaznuté blokujúc premávku. Je to najmä s tými autobusmi každoročné divadlo. V našej komunite už poznáme miesta, kde to autobus určite nedá a radšej tadiaľ autom nejdeme.

Tak sme v tejto zimnej metelici po hlbokým snehom zasnežených cestách jazdili. Ja ako spolujazdec a kritický Slovák.

Pozerala som sa na dopravnú situáciu očami Bratislavčana. A videla som tie titulky v novinách a príspevky na facebooku. Cestárov v decembri prekvapil sneh. Lenivci, už si niekde vyvaľujú pupky. Primátor by mal odstúpiť. Minister dopravy by mal odstúpiť. A vlastne lebo Fico. A vlastne, čo môžete čakať od sprostých Slovákov (teda Kanaďanov). Čo si o nás svet pomyslí.

A očami Kanaďana poctivo a trpezlivo čakáme v dopravnej zápche. Trpezlivo čakáme na auto s prešmykujúcimi kolesami na semafore pred nami. A stoicky beriem, že na zelenú ledva prešli tri autá. Trpezlivo čakáme za autobusom zbytočne túrujúcim motor, zaseknutým v snehu a obchádzame ho pomaličky cez závej. Poctivo odhadzujem sneh nielen z príjazdovej cesty, ale aj z kusa cesty na ulici, aby sme mohli vyjsť aj malým autom. Trpezlivo sa brodím (jediná, lebo pešo tu ľudia chodia minimálne) so psom takmer po kolená v snehu na mestskom chodníku.

Hlavné cesty očistili za pár dní. Cesty v obytných komunitách nie. Ostali závejové, s rozjazdenými hlbokými koľajami. Miestami s na zrkadlo vylešteným, zamrznutým a čertovsky šmykľavým povrchom. Ono sa to postupne rozjazdí. A medzitým už aj tak znova nasnežilo. Chodníky netrápia už vôbec nikoho.

V novinách o zle zjazdných cestách ani zmienka. Ani jeden z mojich kanadských kamarátov to nespomenul. Len heroický článok o šoférovi snežného pluhu, ktorý sa zranil, či nebodaj zahynul pri plnení pracovných povinností. (Je mi ho, samozrejme, ľúto.)

calgary_2o.jpg

Naozaj je chlieb všade o dvoch kôrkach. Rozdiel je v tom, že Slovák všetko ofrfle, ľutuje sa a myslí si, že ten druhý sa má určite lepšie. A musí tu nespravodlivosť, nedokonalosť, strašnú krivdu oznámiť svetu. Nech vidia, akí sme my hlupáci a trpáci a chudáci. Kanaďan nefrfle. On žije v najlepšej krajine na svete. A tak o nej hovorí a tak ju prezentuje. A veruže by často mal prečo frflať. A aj by trošku mohol. Dane, čo platíme mestu, sú poriadne vysoké.

P.S.: Z iného súdka na frflanie. Bola som teraz na preventívnej prehliadke u rodinného lekára. Je to Rus. Pokecali sme si, čo sme varili cez vianočné sviatky. Potvrdili sme si, že sa cítim dobre. Dal mi papiere na bežné laboratórne testy. Odbery na Pap test robí on. Mám nárok raz za dva roky. Tak som len prehodila, či tu existuje aj odborná gynekologická preventívna prehliadka. Taká tá bežná, na ktorú som chodila na Slovensku. S vyšetrením na to určeným odborníkom, s ultrazvukom a tak. Zasmial sa. Keď ma pošle bez akútnych problémov ku gynekológovi, budem vraj čakať 12 mesiacov. Tak som sa aj ja zasmiala. Lebo som Kanaďanka. Kanaďanka o tom, ako fungovali odborní lekári pred 15 rokmi na Slovensku, nevie a ani nechce vedieť. Nezaujíma ju to. Potom je spokojná a nemá potrebu nič meniť.

(Status na FB, vrátane foto, 4. 1. 2016, autorka žije v Calgary, Kanada)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984