Prečo zlyhávajú voľby aj v Amerike?

Počet zobrazení: 1924

Takže veci sa majú nasledovne. Od amerického komentátora globálnej CNN som sa dozvedel, že „súčasný povolebný chaos v Amerike je výsledkom volebných problémov v mnohých štátoch sveta“!

Tieto slová mi vyrazili dych.

Nuž, na takúto myšlienku, či teda až názor by som len tak z ničoho nič neprišiel. No ak by som sa pasoval za neprekonateľného propagandistu, tak možno by som niečo podobné vymyslieť dokázal, ale priatelia by ma mohli usvedčiť zo zaujatosti. A to by nebola pekná známka vzhľadom na dlhé roky komentovania, zvlášť americkej politiky.

No, ale stalo sa.

Keď som tieto slová počul, skontroloval som dátum. Predsa ešte nie je Silvestra a ktovie, aký ten vlastne bude. Ale nie, ten chlapík, starý sympaťák /aj keď nie je až taký veľmi starý, len menej vlasov mu ubralo z mladosti/ sa na mňa pozeral z televíznej obrazovky a v prvej chvíli som nevedel, čo mám skôr urobiť. Či si ešte odpiť z kávy a až potom siahnuť po zápisníku, alebo si neuveriteľnú vetu /naozaj, verte mi/ hneď zapísať  a až potom dopiť kávu. Dal som prednosť poznámkovému bloku a dobrej, mäkkej ceruzke. To predsa bola perla, za akú by sa nehanbil ani najväčší kritik Ameriky. Páčila sa mi tiež na prvý pohľad tá stará známa, antilogika.

No niečo mi na tom všetkom nesedelo. Lebo ten muž, zízajúci z obrazovky na môj poznámkový blok, len akosi o tom nevedel, nie je protiamerickým propagandistom a už vonkoncom nie nepriateľom a ani špiónom z diplomatického prostredia, teda žiaden ilegál, ale muž z mäsa a kostí.

Volá sa Brian Stelter a je „chief media corespondents for CNN worldwide“. Teda riadna „pecka“. Šéf zahraničných korešpondentov najznámejšej a určite aj najvplyvnejšej US globálnej televízie, CNN!

No a práve tento chlapík na otázku moderátorky Becky Andersonovej, ako je možné, že aj v Amerike je problém s voľbami, teda najmä s prepočítavaním hlasov a podozreniami z podvodov, či dokonca z krádeží, odpovedal, že ten chaos, to sú už jeho slová, „je výsledkom volebných problémov v mnohých krajinách sveta!“

To je pre mňa zatiaľ najsilnejšia káva, akú som nielen v týchto amerických povolebných dňoch počul. Dobre, že som Steltera počúval. Tú vetu síce vyslovil až celkom na záver rozhovoru, ale podarilo sa mi ju zachytiť. Určite sa čudujete spolu so mnou, že? Dosiaľ nám predsa väčšina médií, mám na mysli tie tzv. hlavného prúdu, teda slávny mainstream, tlačili do hláv, že voľby a zvlášť voľby americké, sú absolútnym, teda neprekonateľným vrcholom demokracie. Bez volieb sa jednoducho nedá vyjsť na ulicu /môže to byť horšie ako núdzový stav/ a ak, tak iba do volebnej miestnosti a v Amerike, to treba zvlášť zdôrazniť, kráčajú občania k volebným urnám /v tých dňoch kvôli vírusu najmä na pošty/ nie z nejakého budovateľského nadšenia, ale preto aby si tú svoju demokraciu ešte viac voľbami upevnili.

A naraz voľby prinesú pravý opak.

Chaos, nestabilitu, rozkývanie  takmer celého politického systému, a teda, to už píšem ako zaujatý propagandista, priamo ohrozenie demokracie. /Až ma zamrazilo/.Radšej zdôrazním, že americkej. Ak to ten Stelter myslel naozaj vážne a on sa predsa prezentuje na obrazovke v špecifickom formáte s honosným titulom, vraj reliable sources, teda spoľahlivé zdroje, až ma pálili oči.

Takže, ak sa pustím do rozoberanie obsahu jeho vety, výsledok môže byť iba jediný: nebyť chaosu a zmätkov v iných krajinách sveta, nedialo by sa to isté ani v Amerike!

Toto by som fakt neodkázal vymyslieť. Ak pred štyrmi rokmi vyhral voľby Donald Trump vraj s pomocou ruského prezidenta Putina, to bolo predsa nad slnko jasné... Veď tí dvaja si rozumeli. Donald bol aj v Moskve, chcel tam postaviť veľký hotel, určite s názvom Trump, no a teda zainvestovať a ako sa na túto dobu patrí, a keďže tamojší biznismeni poznali aj jeho charakterové črty, podhodili mu vraj aj nejaké pekné slečny a ktosi jeden čas tvrdil, že ak bude treba, tak tie fotky či video aj zverejní. Nuž, všetko sa hodilo do „vysvetľovania“, že prezidenta dosadil Putin.

Celé štyri roky sa v podstate o ničom inom nepísalo. Ale nielen písalo, aj vyšetrovalo. Hlavnou postavou sa stal riaditeľ vnútornej tajnej služby FBI. A zbieral fakty, najmä z novín a televízie a občas sa prihlásil aj nejaký svedok. Ale kompilát bol na svete a dostal sa až do Kongresu. No a demokrati jasali. Ak by sa naozaj dokázalo, že amerického prezidenta dosadil všetkými KGB-masťami mazaný, neprekonateľný globálny šachista Vladimir Vladimirovič, mohlo ísť o jednu z najväčších tragédii amerického politického systému a Amerika by sa otriasala v základoch. Odvolávanie Trumpa v Kongrese neprešlo z jediného dôvodu: demokratom chýbal dostatok hlasov, lebo aj keď mali prevahu v Snemovni reprezentantov , v Senáte nie a ten má v procese „impeachmentu“ posledné slovo. Je porotcom a aj sudcom zároveň. Ale prevažnej väčšine amerických médií nevadilo, že odvolávanie neprešlo. K prezidentovi sa správali ako k bábke dosadenej do úradu cudzou mocou, a preto pokračovali v jeho mediálnej likvidácii. Trumpa sa im napokon podarilo predstaviť v polohe muža produkujúceho vo veľkej krajine chaos a zmätok.

Ale vinníkom bol v prvom rade Putin, teda cudzinec.

No a keďže teraz prežíva Amerika mohutnú vlnu chaosu a ukázalo sa, že Putin ani Si Ťin-pching a ani iránsky ajatolláh Alí Chámeneí do volieb akosi nezasahovali, zmätok aj tak vznikol a tak to museli na niekoho hodiť. Predsa nie je možné, aby také niečo bola schopná vyprodukovať Amerika sama proti sebe. Vinníkom súčasných pomerov nie je teda Amerika, ktorá už vlastnému systému prestáva veriť, ale cudzina!!! Na koho však ukázať prstom, aj keď ten chlapík zo CNN to nevyslovil, dá sa uhádnuť, koho mal na mysli. Pravdaže, v prvom rade sa mu nepáči spôsob volieb v Rusku, aj keď ten nenávidený Putin má v krajine, povedané americkou metódou, obľúbenosť vyše 60 percent. /Možno by si v Kremli želali takého Navaľného , ktorý je obľúbenou bábkou Západu no s nulovým politickým výtlakom.../ V druhom rade myslel určite na Bielorusko. Fakt. že je prezidentom naďalej Alexander Lukašenko, sa komentátorom veľmi hnusí. O Číne sa netreba ani zmieňovať, pretože s najúspešnejšou krajinou súčasného sveta sa síce poriadne ťahajú za prsty, ale to je tak maximum, čo môžu podniknúť.

Ale americký povolebný chaos má predsa „podporu“ aj z Latinskej Ameriky. Najmä z Venezuely, kde je síce naďalej prezidentom Nicolás Maduro, no Západ už dávnejšie uznáva po vzore USA za hlavu štátu nejakého Juana Guaidóa. /Ten slovenský minister zahraničia by mal najskôr merať a až  potom strihať, lebo dostal náš štát do chúlostivej situácie a ktovie teda, kam chodí napríklad slovenský veľvyslanec v Caracase na rokovania či recepcie .Hádam nepodporuje tamojšiu opozíciu, lenže tej predsa nemohol odovzdať poverovacie listiny./ No a potom je tu aj taká Bolívia. Tá zrejme tiež prispela k amerického volebnému chaosu. Len nedávno vo voľbách vyhral prívrženec ľavice a teda bývalého prezidenta Eva Morálesa, a aj keď pravica robila všetko možné, aby výsledky volieb zmanipulovala vo svoj a americký prospech, nevyšlo to. Zdá sa, že Amerike ubudlo príliš veľa sily na zasahovanie do volieb po celom svete až tak, aby sa volilo dovtedy, pokým sa vlády nezmocnia jej prívrženci.

Tak či onak, za terajší americký volebný chaos môže teda cudzina...

Ak by totiž voľby vo svete prebiehali , použijem to politologicky nádherne znejúce slovo aj s jeho falošným podtónom, „transparentne“, nebol by volebný zmätok ani v USA.

Lenže ten súčasný spôsobili v prvom rade americké médiá, vrátane CNN. Tie predsa vyhlásili za víťaza Joea Bidena skôr, ako sa zrátali všetky hlasy./A už ani neviem, čo ešte pridať, lebo sa odohrávalo a ešte aj odohráva všeličo/. K víťazstvu však v Amerike už tradične patrí, že ten kto prehral, musí prehru uznať a víťazovi zagratulovať. To Donald zatiaľ neurobil a ako sa zdá, ani urobiť nemieni. A tak v tomto prípade je dosť jedno, či Biden vyhráva v počte hlasov a  aj voliteľov, lebo voľby sa ešte oficiálne neskončili. V niektorých štátoch prebieha ručné prepočítavanie /napríklad v Georgii/, v iných vedie Biden o taký malý rozdiel, že sa objavujú aj značné pochybnosti.

Do eufórie po mediálnom víťazstve Joea Bidena skočili aj viacerí svetoví politici, a preto je zaujímavé sledovať aj práve prebiehajúcu návštevu ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Európe. Všade, kam zavítal a ešte  zavíta, hostiteľov ubezpečuje, že prechod k druhej vláde Donalda Trumpa bude hladký. K jeho slovám sa pridal aj viceprezident Mike Pence, ktorý doslova dodáva, že „Trump administration will be in place for four more years despite Biden victory, that´s the plan.“ Trumpova vláda bude fungovať ďalšie štyri roky napriek Bidenovmu víťazstvu. Taký je plán.“

Ktovie teda, ako Trumpovho ministra prijímali tí, ktorí sa poponáhľali a uverili americkým médiám o víťazovi a Bidenovi v predstihu zagratulovali. Zrejme zabudli, že politik na čele štátu musí zachovať  chladnú hlavu a myslieť ďaleko, ďaleko dopredu, najlepšie až za roh. Ani si neviem predstaviť, že by taký Emmanuel Macron a Angela Merkelová museli gratuláciu stiahnuť a Trumpovi sa ospravedlniť. Lebo v Amerike povolebný chaos a zmätok, vyvolaný podľa komentátora CNN volebnými zmätkami v cudzine, nielenže pokračuje, ale sa nebezpečne stupňuje. V nasledujúcich týždňoch do dvadsiateho januára, kedy sa pod prísahou ujíma úradu novozvolený prezident, pôjde aj o to, aby americký povolebný chaos a zmätok nezasiahol  celý svet.

Veď akoby potom vyzerali voľby v ostatných štátoch...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984