Premiér Matovič a odborníci

Počet zobrazení: 3514

Televízna hviezda Igor Matovič nejako stráca podporu médií a aj koaličných partnerov. Pokúša sa ukrývať svoje názory za vyjadrenia odborníkov – ale odkiaľ ich má? Kto mu ich doniesol?

Prvým divným krokom bolo zloženie tzv. krízového štábu, kde vlastne zasadali najmä epidemiológovia. Tak sa premiér dozvedel to, čo chcel počuť – treba všetko zatvoriť a špicľovať občanov. Čo ekonomika a čo občianske práva? Tie musia ustúpiť premiérovej záľube v pozeraní do zrkadla – veď múdrejšieho a teda aj lepšieho politika na Slovensku nemáme.

Logické by bolo, keby sa boli epidemiológovia ohradili a trvali na inej zostave tohto radiaceho telesa. Kto tu chýbal? Nuž ekonómovia, sociológovia, psychológovia aj právnici. Možno by nezaškodili aj politológovia, veď ide o vládnutie, teda o politiku.

koronashadow843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Kde vziať odborníkov? No pre trnavského milionára jedna rada zadarmo! V Bratislave existuje Slovenská akadémia vied, v ktorej pôsobia Ekonomický ústav, aj Prognostický ústav. Popri nich tu máme aj Ekonomickú univerzitu. No a netreba zabudnúť na Národnú banku Slovenska. Tieto inštitúcie sú plné ekonomických odborníkov. Ide o veľký vedomostný potenciál. Nejde však iba o ekonomiku. Na Slovensku žijú ľudia – to je asi najväčšie prekvapenie.

Takže by v radiacom zbore mali byť prítomní aj sociológovia a psychológovia – aj pre tieto odbornosti máme v Akadémii vied špecialistov a popri tom sú aj na vysokých školách. To celé má zastrešovať právo, ak sa má udržať, prípadne posilniť právny štát. Tieto vzťahy nemôžu koordinovať epidemiológovia. Na Slovensku máme niekoľko právnických fakúlt a aj Ústav štátu a práva SAV. Prečo tá politická ignorancia vedeckých inštitúcií, ktoré, mimochodom, platí štát? Dokonca aj v Trnave je právnická fakulta a sociologická katedra.

Predseda vlády si zvolal nejakých odborníkov na oblasť, v ktorej majú čo povedať. To však patrí skôr do kompetencie ministra zdravotníctva, no ten je s neuceleným postupom viditeľne spokojný. Nespokojný je minister hospodárstva, no toho nechce premiér brať na vedomie. Prečo nie je nespokojný aj minister spravodlivosti či minister sociálnych vecí, mohol by sa ozvať aj minister školstva (a vedy)? Žeby nerozumeli politike?

Určite by pomohlo pri formovaní verejnej mienky, keby sa spomenuté inštitúcie ozvali aj z vlastného rozhodnutia a predostreli ľuďom, čo by sa v riadení malo robiť, aké by mali byť priority a aké nástroje použiť. V minulosti Prognostický ústav urobil pokus o sformovanie možného vývoja, politici sa vtedy vedcom vysmiali. Dnes existujú rôzne sociálne siete, aj YouTube by mohol pomôcť, aby sa vedecké postoje dostali do verejnosti. Televízie do omrzenia ukazujú iba predsedu vlády, ktorý sa snaží ukazovať každý deň a hovoriť stále to isté a pre istotu to zopakuje aspoň trikrát.

Mediálny svet je veľkým dlžníkom voči verejnosti – neponúka skoro žiadny odborný pohľad na našu súčasnosť, nevytvára priestor pre diskusie o budúcnosti. Primitívne a naivné diskusie politikov sú vysoko zavádzajúce. Nemajú odbornú bázu a, žiaľ, ani ideologický rámec, pretože strany nemajú ideológie, ale iba nejakú množinu názorov akoby vytvorených pri kávičke. To by však chcelo aj odborne zdatných žurnalistov, ktorí by sa vedeli pýtať. Jeden americký filozof vyslovil myšlienku: prestali sme sa pýtať a tak nie sú odpovede. Teda – kecať a pýtať sa nie je to isté.

Určite by pomohol vznik nejakej učenej spoločnosti – spolok skutočných analytikov a futurológov –, ktorá by dala vzniknúť nejakej vízii, obrazu budúcnosti, z čoho vyplýva, že by musela mať presnú predstavu o súčasnosti. Takáto učená spoločnosť by bola užitočná aj pri vytváraní rôznych vládnych programov, ktoré by nemuseli byť literárnymi cvičeniami, ale príťažlivými a realizovateľnými predstavami o slovenskom vývoji.

Zatiaľ sa musí verejnosť uspokojiť s Matovičovou zostavou odborníkov na niečo, teda ucelený obraz nebude. V skutočnej parlamentnej demokracii by sa takéhoto obrazu domáhali zástupcovia ľudu – teda poslanci parlamentu. No tí stále mlčia. Trochu vzruchu bude pri prerokúvaní vládneho programu, no asi pôjde najmä o spor medzi koalíciou a opozíciou, ktorá tiež nemá odborný obraz Slovenska.

Zdá sa, že Igor Matovič si chce užiť okamihy slávy aj s rizikom ich krátkeho trvania. Dokedy?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984