Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Prezentácia života a diela Alexandra Dubčeka v Dolnom Rakúsku

Počet zobrazení: 3634


V hlavnom meste Dolného Rakúska Sankt Pöltene, v dôstojných priestoroch Mestského múzea (Stadtmuseum) je od konca augusta prístupná veľká výstava o živote a diele legendárneho česko-slovenského politika Alexandra Dubčeka. Symbol Pražskej jari a obrodného procesu v šesťdesiatych rokoch bol nádejou nielen pre Čechov a Slovákov, ale aj pre ostatné európske národy, preto sa stále teší veľkej vážnosti a úcte. Výstava sa uskutočnila pri príležitosti 95-tich nedožitých narodenín Alexandra Dubčeka a je prístupná do konca roka.

Honorárny konzul Slovenskej republiky v Dolnom Rakúsku Veit Schmid-Schmidsfelden, ktorý výstavu pripravil a zaštítil v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni, vo svojom príhovore vyzdvihol úlohu Alexandra Dubčeka nielen pre český a slovenský národ, ale aj ako symbol nádeje pre demokratické sily v Európe a to nielen v nedávnej minulosti, ale aj v nepokojnom súčasnom svete.

Na otvorení výstavy sa zúčastnili významné osobnosti rakúskeho verejného a politického života – primátor mesta Sankt Pölten Matthias Stadler, zástupca krajského hajtmana Herman Dikowitsch, riaditeľ Rakúskeho inštitútu pre politické vedy a profesori viedenskej Univerzity Dieter Segert a Hainz Gartner, prof. Stefan Karner z univerzity v Grazi, ďalej zástupcovia médií, vydavateľstiev, krajských a štátnych organizácií. Na výstave boli prítomní aj slovenskí a českí predstavitelia: politická zástupkyňa veľvyslanectva Českej republiky Petra Hojná, zástupca veľvyslanectva SR vo Viedni Juraj Ješko, riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová, starostka Uhrovca Zuzana Máčeková, rektori a prorektori slovenských univerzít z Trenčína a Trnavy. Súčasťou výstavy bola aj prezentácia kníh o Alexandrovi Dubčekovi za prítomnosti autorov Jozefa Banáša (Zastavte Dubčeka!), Ľuboša Juríka (Rok dlhší ako storočie) a prof. Ivana Laluhu (spomienkové publikácie o A. Dubčekovi).

Foto: Daniel Dutka

01_stpolten.jpg

01a_stpolten.jpg

02_stpolten.jpg

03_stpolten.jpg

04_stpolten.jpg

05_stpolten.jpg

06_stpolten.jpg
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Kto sa smeje naposledy
Čas na nových 2 000 slov
Návrat posolstva Novočerkaska
Ad.: Idioti v politike
Čo dnes zasejete, to budete v budúcnosti žať!
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
Idioti v politike
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Reklama
Reklama
Reklama