Reklama

Prvý dojem z premiéra Hegera

Počet zobrazení: 2896

Vo štvrtom ročníku na Prírodovedeckej Fakulte sme mali predmet vedecký komunizmus. Ak sa dobre pamätám, učili sme sa v ňom vedľa iných vecí aj politické klasifikácie: ako zistiť, či strana, vláda, hnutie sú „pokrokové“ a ktoré „reakčné“. Celkom prirodzenou implikáciou čierno-bieleho rozdelenia bola nemožnosť „pokrokového“ hnutia konať „reakčne“. Ak pokrokový aktér robil čokoľvek, vždy to bolo pozitívne a podobne aktér „reakčný“ konal vždy negatívne.

Každý totalitný systém potrebuje podobnú ontológiu.

Po zhliadnutí dvoch vystúpení premiéra Hegera (Rádio Expres a rozhovor s redaktorkou Magazína SME) som získal dojem, že táto nová hviezda slovenskej politickej scény má metodológiu čierno-bieleho sveta v krvi.

hegerbabka843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Na Slovensku existujú dva politické smery: zlo a korupcia, reprezentované stranami Smer a Hlas, a dobro, ktoré predstavuje hnutie OĽANO, poprípade „pestrá koalícia“. Predseda Matovič venoval 10 rokov boju proti zlu a korupcii a konečne tento boj vyhral.

Plán vlády: Urobiť zo Slovenska krajinu, kde ľudia budú radi žiť. Toto je veľmi pekné, otázka znie: Ktorí ľudia? Zmeny v Zákonníku práce smerujúce proti pracujúcim sa ťažko môžu označiť ako krok k tomu, aby títo žili na Slovensku radi. Navyše ak voliči Smeru sú zástancovia zla, mafie a korupcie, nie je na mieste ich potlačiť a nedať im možnosť sa prejaviť? Budú aj oni pozvaní k radostnému životu na Slovensku? Politici Smeru a Hlasu?

Predseda Matovič odstúpil z postu premiéra, ale to nebolo to isté, ako keď odstúpil premiér Fico. Zatiaľ čo Fico odstúpil kvôli vražde a korupcii, Matovič odstúpil preto, aby priniesol pokoj a tým povýšil dobro nad svoj vlastný záujem. Áno, tento nezmysel premiér Heger skutočne povedal.

Myšlienka, že by snáď Matovič bol pomstychtivý, hraničí s absurditou: Matovič odstúpil a vzdal sa všetkých nárokov, čo pomstychtivý človek neurobí. Toto ani netreba komentovať.

Matovič sa rozumie financiám, predsa vybudoval úspešnú firmu. Ako sa dá prísť k takému záveru, mi je záhadou.

Veľká chybovosť testov je emócia. Zaiste.

Vybrali sme najlepších z najlepších. Napríklad za riaditeľov nemocnice a kardiocentra lesníka a hutníka. Za ministra práce a sociálnych vecí policajta, zdá sa, že ani prezidentka nemala dojem, že tento kandidát na ministra bol najlepší z najlepších.

Myslím, že určitú zaujatosť u politikov verejnosť je ochotná prijať. Obávam sa však, že v prípade pána Hegera sa už bavíme o očividnej hlúposti. Mám za to, že predčasné voľby sú absolútne nutné a ľudia, ktorí pracujú na tom, aby boli, si zaslúžia uznanie, vďaku a podporu.

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy